10 základních jóga pojmů, které by měl znát každý
1. Asána
2. Čakra
3. Jogín
4. Mantra
5. Meditace
6. Mindfulness
7. Namaste
8. Om
9. Pozdrav Slunci
10. Shanti
Jsou ti tyto pojmy povědomé? Dokážeš vysvětlit podstatu každého z nich? Nebo právě naopak, jejich význam ty není úplně jasný, avšak toužíš po jejich poznání a vysvětlení? Ať už plaveš ve vodách milovaného praktikování jógy nějaký ten čas nebo si takříkajíc zvědavým nováčkem, v němž dřímá touha vědět o józe něco víc, dovol nám představit ti v našem článku základní výrazy, se kterými se ti bude s proudem jógy plavat mnohem snadněji a příjemnější . Pojďme se blíže podívat na to, co tyto kouzelné slovíčka skrývají:
1. ASÁNA
ASÁNA je dokonalá pevnost těla, stálost inteligence a laskavost ducha.
- B. K. S. Iyengar
Představy o významu tohoto pojmu si lze spojit se zaujetím určité pozice v józe. Doslovně by Asána měla vyjadřovat sed, avšak z praktického hlediska si pod tímto slovíčkem představte pozici v józe. Asána v sobě ukrývá mnohem hlubší význam, než jen fyzickou polohu těla během cvičení jógy. Je propojením našeho těla s naším duševním vnitřkem. Prostřednictvím asán rozvíjíme svou flexibilitu, sílu, disciplínu, ale i soustředění, které je klíčové pro meditaci. Zaujetí pozic v józe má schopnost otevírat naše čakry a stimulovat energetické pole našeho těla, ale i fyziologické systémy našeho těla (imunitní, oběhový, trávicí a nervový systém).
2. ČAKRA
Čakry jsou otočné dveře tvořivosti a komunikace mezi duchem a světem.
- Michael J. Tamura
Pojem označující energetická centra našeho těla. Sanskrit doslovně považuje tento pojem za "kolo", přičemž nejvýznamnější čakry (kterých je 7) jsou označovány za nejdůležitější kola energie v našem těle. Každá čakra má odlišné umístění, význam, barvu a dokonce i jiný tónový zvuk, který je s nimi spojen. Moderní interpretace tvrdí, že čakry jsou středem fyzické, duševní a emoční energie. Všech sedm čaker fungují jako hlavní ventily regulující tok energie naší životní síly, která je nezbytná pro pozitivní pohodu. Čakry formují celou naši duchovní anatomii. Jsou důležitými prvky duchovní cesty a jejich porozumění nám umožní lépe integrovat svou mysl, tělo a ducha.
3. JOGÍN
Jednoduše řečeno, jogín / jogínka je osoba praktikující a vyznávající (a milující) jógu.
4. MANTRA
Moje mantra pro tento týden zní: "jen dýchej."
Kdo by neznal to klasické "oooo"? Vyzkoušeli jste už, jeho úžasnou moc během meditace? Zdánlivě jednoduché "om" je snad tou nejznámější a nejpoužívanější mantrou. Mantry jsou slova, fráze nebo zvuky opakované v meditační praxi, které dávají našemu vědomí / mysli něco, na co se lze zaměřit. Je našim pomocníkem při soustředění se na přítomný okamžik. Mají schopnost stimulovat relaxační reakci našeho těla. Každý, kdo mantry zná a využívá, nepodceňuje jejich skutečnou sílu.
Mantry jsou jedním ze způsobů praktikování mindfulness, protože se zaměřujeme na slovo nebo frázi jako na způsob uklidnění a soustředění mysli. V tomto smyslu nám mantry pomáhají zpomalovat naše mozky a poskytují více prostoru našemu dechu, mysli a tělu. Kromě jejich výjimečných účinků je na nich skvělé i to, že poskytují svobodu naší tvořivosti, nakolik si můžeme vymyslet jakékoliv vlastní mantry, které nám budou napomáhat v cestě za uvědoměním si přítomného okamžiku.
5. MEDITACE
"Meditace je tichý rozhovor mé duše s mým vnitřním pilotem."
- Sri Chinmoy
Je to technika odpočinku naší mysli a dosažení stavu vědomí, které je zcela odlišné od normálního stavu bdělosti. Je to prostředek pochopení všech úrovní nás samých. Meditace není součástí žádného náboženství; je to věda, což znamená, že meditační proces se řídí určitým řádem, má jasné zásady a přináší výsledky, které lze ověřit.
Při meditaci je naše mysl čistá, uvolněná a zaměřená na naše nitro. Když meditujete, jste úplně bdělí a ostražití, ale vaše mysl není zaměřena na vnější svět ani na události, které se dějí kolem vás. Meditace vyžaduje vnitřní stav, který je stálý a jednobodový, aby mysl utichla. Když je mysl tichá a už vás nerozptyluje, meditace se prohlubuje.
6. MINDFULNESS
Mindfulness není náročné. Nesmíme ho však zapomínat dělat. "
K vysvětlení mindfulness jsme si zapůjčili úrok z našeho oblíbeného článku: mindfulness lze chápat jako psychologický proces všímavosti, bdělosti, jinak řečeno i jako proces úplné pozornosti nebo uvědomování si současného okamžiku. Zařazení mindfulness do svého života přináší jen samá pozitiva. Pro jeho hlubší poznání a získání praktických tipů za tvůj čas jednoznačně stojí přečtení našich tipů, které jsme shrnuli do užitečného článku → 5 nejlepších aplikací pro mindfulness
7. NAMASTE
Znáte to tradiční "Aloha", které používají na Havaji? Přesně tento význam má v józe "Namaste". Je běžným pozdravem NEJEN v hinduistické kultuře, který lze použít k vyslovení "ahoj" a "sbohem". Sanskrtské slovo "nama" znamená "luk" a "te" znamená "vám", namaste se spolu překládá jako pozdrav, "klaním se vám." Kouzlo tohoto pozdravu nespočívá jen ve slově, ale i v gestu našich rukou, které ho mohou doprovázet. Spjaty ruky si položíme v blízkosti naší srdeční čakry, zavřeme oči a skloníme hlavu. Pozdrav s sebou přináší formu úctu vůči druhému. Namaste představuje gesto uznání jedné duše tou druhou.
Namaste, má duše ctí tu tvou.
8. OM
Po definování si toho, co chápat pod pojmem mantra, už velmi rychle pochopíme i tento jednoduchý a výstižný pojem. "Om" je tedy jednou z podob, které může mantra mít. Říká se, že použití "om" jako mantry je způsob, jak se spojit s přírodou a vesmírem.
9. POZDRAV SLUNCI - joga pozdrav
Otočme naše tváře ke Slunci a všechny naše stíny nechme za sebou!
Joga terapeutka Carol Krucoff dokonale vystihla svým citací skutečnou podstatu pozdravu Slunce tím, že pozdrav Slunci nás nabije energií a zahřeje i během těch nejtmavších a nejchladnějších dní a že měl věru pravdu. Tradiční pozdrav se skládá ze série dvanácti ásan a většinou je praktikována na začátku jóga cvičení s cílem rozproudění energie, rozcvičení a zahřátí se. Častokrát je oblíbeným právě v ranních hodinách v rámci cvičení, které nás probudí do nového dne a nastartuje pozitivní energií.
10. SHANTI
Význam Shanti se častokrát spojuje s mantrou "Om" a doslovně jeho význam překládáme slovíčkem mír. Toto slovíčko je sice jednoduché, avšak nese s sebou krásné poselství. Mantra "Om shanti" v nás probouzí mír a klid. V buddhistických a hinduistických tradicích se Shanti zpívá třikrát za sebou s posláním reprezentovat mír v těle, řeči a mysli.