Ájurvéda

ajurveda strava

Ájurvéda, znamená v doslovném překladu "nauka o životě," klade velký důraz na prevenci a podporuje udržení zdraví prostřednictvím důkladného zaměření se na rovnováhu v životě člověka, správné myšlení, stravu, životní styl a používání bylin.

Znalost Ájurvédy umožňuje člověku pochopit, jak vytvořit tuto rovnováhu těla, mysli a vědomí podle vlastní tělesné konstituce a jak provést změny životního stylu k dosažení a udržení této rovnováhy.

Vyberte si z nabídky produktů nebo obsahu k tématu Ajurvéda. 

PRODUKTY

ČLÁNKY

 

info


Nevíte jaký jste typ? Zjistěte to pomocí našeho konstitučního testu: ÁJURVÉDSKÝ TEST

 

PODCASTY

 


Více o tom co je ájurvéda (Ayurveda)

Ajurvéda je systém alternativní medicíny s historickými kořeny na indickém subkontinentu. Ajurvéda se intenzivně praktikuje v Indii a Nepálu, kde ji používá přibližně 80 % populace. Ajurvédské terapie zahrnují bylinné léky a doplňky, speciální diety, meditaci, jógu, masáže, laxativa, klystýry a lékařské oleje.V ajurvédských textech je zdůrazněna rovnováha 3 dóš (Vata, Kapha, Pitta). V ájurvédském smyslu je každý člověk tvořen jednou převládající životní silou nebo dóší a sestává z jedinečné kombinace všech tří sil. Stanovení vaší dóše je proces, který zkoumá vaši osobní nerovnováhu a bere v úvahu mnoho věcí, které vám pomohou dosáhnout optimálního zdraví. Posláním praxe během celého života je vyvážit všechny tři dóše.

Ájurvédská terapie

Základním principem ajurvédské medicíny je předcházet nemocem a léčit je a ne reagovat na příznaky nemoci. Ájurvéda staví na udržování rovnováhy a harmonie mezi tělem, myslí a prostředím. Děje se tak prostřednictvím individuálně přizpůsobené kombinace zdravé výživy, každodenního pohybu, aromaterapie a bylinných přípravků.

Naprostá většina ájurvédských léků je na rostlinné bázi. Rostlinná dieta v ajurvédě může pocházet z kořenů, listů, plodů, kůry nebo semen. Podle ajurvédy jsou panchakarma techniky pro odstranění toxických prvků z těla. Panchakarma se vztahuje na pět činností, které mají být prováděny v určeném pořadí s uvedeným cílem obnovit rovnováhu v těle prostřednictvím procesu očisty.

Historie ájurvédy

Původ Ajurvédy sahá do védské éry. Většina materiálů týkajících se zdraví a nemocí je dostupná v díle Atharva veda. Historici tvrdí, že ajurvéda je součástí Atharva Vedy. Avšak RigVeda, která je nejstarší Védou, hovoří také o nemocech a léčivých rostlinách. V Athrava Védě jsou chvalozpěvy, které zmiňují léky jako Accorus calamus a Phylanthus Embelia.

Systematizovaná forma ajurvédy se datuje do prehistorického období konference Rishi, která se konala na úpatí Himálaje. Nejstarší kodifikovaný dokument o ajurvédě je Charaka Samhita. Sushruta samhita je dalším kodifikovaným dokumentem. Škole Sushruta dominují chirurgické postupy a techniky, zatímco Charaka Samhita se zabývá interní medicínou.