Jak zapojit systém jógy do běžného života

Velmi dobře to znáte, jsou dny, kdy máme dostatek času na relaxaci a odpočinek, přečteme si pár kapitol oblíbené knihy, před snídaní se dokonale probudíme hodinkou ranní jógy, věnujeme si chvilky procházky v přírodě .... Nicméně, co když jsou zde i dny, kdy nás přemůže shon, stres a pocit časové tísně způsobené velkým množstvím aktivit a povinností? Naše rutinní meditace, osobní rozvoj, žádný shon, cvičení jógy ... to vše najednou jakoby zastínila rutina našich často uspěchaných životů. Jednoduše řečeno, jsou dny, kdy nemáme dostatek času být sami se sebou tak velmi, jak bychom si možná přáli být.

To však nemusí automaticky znamenat, že se všech svých zažitých rutin osobního rozvoje musíme vzdát. Jóga a meditace jsou nádherným příkladem toho, že někdy stačí pár momentů věnovaných těmto aktivitám a náš den se změní o kousek k lepšímu. Klíč spočívá v tom, naučit se jak zapojit jógu do svých běžných aktivit každodenního života. Nemyslíte, že možná právě tehdy účinky jógy naše tělo a duše uvítají ještě více než během dní, kdy máte čas na odpočinek?

Zhluboka se nadechněte a ...

pranayama cvicenie

Foto: Erik Goldschmidt (archív autora), @eqadashi  z @yogahouse.sk

výdech. A opět hluboký nádech a pomalý výdech (už i během čtení těchto řádků). Uvědomujete si důležitost svého dýchání během chvilek jógy na své podložce nebo při klidné meditaci? V tom případě je samozřejmé, že dýchání považujete za důležité i ve svém běžném životě. Vždyť přece to je na józe tak nádherné, že vše, co nás naučí, dokážeme nepřetržitě využívat v našem životě.

Dýchání není výjimkou. Správným dýcháním a soustředěním se na svůj dech dokážeme zvládnout stres, nekomfortní situace a uklidnit naši rozlítanou mysl. Intenzivní vnímání svého dechu nám napomáhá být naplno soustředěný na prožívání přítomného momentu. Díky technikám mindfulness a soustředění se na dech dokážeme náročné a nečekané situace vnímat příznivější. (Mindfulness jsme se podrobněji rozepsali v jednom z našich starších článků a jeho přečtení je jednoznačně užitečně investovaných pár minutek)

Soustřeďte se na to, co je ZDE a TEĎ,

meditace

protože nic jiného než přítomný okamžik neexistuje a ani existovat nikdy nebude. Bez ohledu na náročnost aktuální situace, charakter aktivity, zda prostředí, vždy věnujte plnou pozornost přítomnosti. Cvičení jógy a meditace nás od samých začátků učí budovat si schopnost soustředění se na přítomný moment a zaměření naší pozornosti na stav úplné bdělosti našeho vědomí. Nechat naše myšlenky zabloudit do minulosti nebo přenést pozornost na představy o budoucnosti je opravdu jednoduché a i zbytečné delikventy škodu v naší duši.

Proč se trápit něčím, co se nás netýká, pokud je tu přítomnost a my jí můžeme věnovat 100% naší pozornosti? Vložme všechno ze sebe do každého momentu, bez ohledu na to, zda je krásný, náročný, plodí stres nebo nové nádherné zážitky. Z každé chvíle si vezmeme nejvíce vzpomínek, pocitů a zkušeností, pokud ji prožijeme celý našim srdcem a duší. Každý okamžik si zasloužený být prožitý naplno. A každý člověk, se kterým přítomen moment sdílíme si zaslouží maximum naší pozornosti.

Znáte soustředění se na jídlo?

mindfull jidlo

Autor fotky: Ella Olsson na Pexels

Mindfulness se dá perfektně zařadit i v rámci našeho stravování se. Častokrát jsme už pár desítek minut po snědení naší porce jídla opět hladoví. Nemusí to být důsledek malého obědu ani nedostatečného množství živin, které nás zasytí mají zasytit. Hlad může být výsledkem naší nepozornosti během jídla.

Vyřizování telefonátů, na které jsme dopoledne neměli čas, čtení emailů, odepisování na zprávy, sledování televize během jídla? V jedné ruce vidlička a v druhé mobilní telefon-klasický obraz většiny z nás (klidně se sami před sebou přiznejte, pokud jsme trefili hřebík po hlavičce). Velký chyba. Soustředit se výhradně na jídlo se může zdát zcela nesmyslné a nelogické, ale velmi rychle změní názor každý, kdo tento trik vyzkoušet. Food focus mění stravovací návyky k lepšímu.

Pár minut na jóga cviky se dá najít každý den

trikonasana joga cvik

a vůbec to nemusí být celá hodinová yoga session. Stačí 15 minut ranní jógy na přivítání nového dne nebo pár minutový strečink celého těla po celodenním vyřizování povinností u počítače. Joga na dobrou noc? Jóga před spaním je absolutně game changer kvality našeho spánku. Pár minut si dokážeme najít každý den. Víte jak se říká, není to o nedostatku času, ale o prioritách. A naší prioritou bychom měli být my a to, že se cítíme dobře za každých okolností.