5 MINDFUL TIPŮ NA TRÁVENÍ ČASU DOMA

Čas, který strávíme doma, nikdy nemusí znamenat něco nudné, špatné nebo nepříjemné. Je tolik skvělých příležitostí, jak využít volné momenty, stačí jim dát jen šanci. "Just me, myself and I" momenty, které jsou věnovány od nás pro nás, dokáží posunout naši duši, srdce a mysl do nepoznaných levelů a světů. Stačí chtít a být otevřený všemu, co nám domácí prostředí nabízí. Pokud potřebujete dávku inspirace, rádi pomůžeme našimi tipy, při kterých bude každé srdce zpívat radostí a spokojeností:

mindfulnes cviceni doma

1.Pohyb

Staré, známé, nadčasové - ve zdravém těle, zdravý duch. Všichni, kteří milujeme pohyb, potvrdíme fakt, že i půl hodinkový strečink těla dokáže zázraky. Doplnit našemu tělu dávku endorfinů z pohybu se dá i doma. Nepotřebujeme stylové oblečení, ani místnost plnou vybavení. Stačí pohodlná podložka a chuť se hýbat nebo protáhnout, že?

 • Za zmínku v tomto článku jednoznačně stojí skvělý YouTube kanál StillOnTheWay, který Vás svými videi provede pestrým výběrem cvičení, od jógy pro začátečníky, nebo jógy pro budoucí maminky, až po jógu pro lepší a klidnější spánek. Na své si přijde opravdu snad každý: 

https://www.youtube.com/channel/UCt7v7pd89jvSU7dGROIsM9A/featured

 • Pro ty, kteří hledají dynamičtější cvičení, doporučujeme vyzkoušet power jógu:

https://www.youtube.com/watch?v=HhrRF_f5pX8

 • Video od Péti Elblovej věnující se na svém YouTube profilu (nejen) józe, perfektně znázorňuje strečink celého těla, který lze zařadit do každodenní rutiny:

https://www.youtube.com/watch?v=C1rlu66CE4D

 • Do pozornosti dáváme také její video věnující se Pilátesu:

https://www.youtube.com/watch?v=wmmokIUusCA&t=267s

 • Do našich tipů jednoznačně patří i YouTube kanál, kde si můžete díky skvělým cvičebním videím zacvičit společně s talentovanou Diankou Hô Chí:

https://www.youtube.com/channel/UCTs24dZEJcdH6pLZ4gQTLbA/feed

techniky mindfulnes

2. Terapie čtením

Připomeňme si tu jeden krásný citát o knihách: "Knihy jsou podobné domovu, do kterého se vracíme i za těch největších bouří." Ano to přesně knihy dokážou, být našim domovem, ať v srdci cítíme vše dobré, krásné, ale občas i těžké a nepříliš příjemné. Náš den ve společnosti knihy dokáže být skutečný game changer a naši náladu jen a jen vylepšit. Knižním tipem jsme věnovali pár řádků i v našem článku o hormonální józe, avšak kolik knižních tipů je dost knižních tipů, když nám tento svět nabízí tolik výjimečných děl, které stojí za přečtení? Tady jsom další inspirativní díla, které stojí za to si pročíst:

 • Eckart Tolle - Sila prítomného okamihu
 • William Paul Young - Chatrč
 • Dušan Kadlec - 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život
 • Antoine De Saint - Exupéry - Malý princ
 • Osho - Kreativita
 • Elizabeth Gilbert - Jedz, modli sa a miluj
 • Richard Bach - Čajka Jonathan Livingston
 • Elizabeth Gilberth - Podstata všetkých vecí
 • Shakti Gawain - Ako vizualizovať
 • Dalajláma - Cesta k zmysluplnému životu 
 • Don Miguel Ruiz- Štyri dohody
 • Gary Hennessey - Mindfulness pro každý den
 • Robin Sharma - Mních, ktorý predaj svoje Ferrari
 • Clarissa Pinkola Estés - Ženy, ktoré behali s vlkmi

 mindulfness meditace

3. Mindful hudba a podcasty

Meditace a jóga je v představách mnohých nejideálnější za ticha a soustředění se na přítomné okamžiky. Ticho je nádherné, častokrát výmluvné a umí léčit ... avšak, atmosféra, kterou dokáží vytvořit různé meditační playlisty, stojí za poznání. Nemusí jít o situaci spojenou s jógou, můžete se právě věnovat strečinku, četbě knihy, pití kávy nebo psaní svých myšlenek a motivačních citátů. Příjemná hudba v pozadí domácích aktivit dodá celé situací ještě větší kouzlo a pozitivní vibrace. Připojujeme proto pár tipů:

 •   Náš YouTube tip patří kanálu nesoucímu název Soothing Relaxation, který získává naše doporučení všemi deseti! V seznamu přidaných videí lze vybírat z množství relaxační hudby, která v nás zbude jen samé pozitivní pocity:

https://www.youtube.com/channel/UCjzHeG1KWoonmf9d5KBvSiw/videos

YouTube není však jediným zdrojem skvělých hudebních seznamů. Pro všechny fanoušky hudební platformy Spotify dáváme do popředí následující playlisty patřící do kategorie "wellness":  Proto přinášíme audio tip tak trošku jiný, avšak neméně skvělý! Pokud Vám ještě neučarovalo poslech podcastů, dejte na naše slova a vyzkoušejte si dát s nimi rande. Podcasty přinášejí něco zcela nového, co nám opět dokáže dát mnoho.

 • Zde jsou naše tipy na skvělé podcasty, které najdete na platformách Spotify, ale i na iTunes:

Jóga z gauče:  https://open.spotify.com/show/48OsGzCUROyhhzBGqMplzS#_=_

Úvodní díl podcastu Girls to girls věnující se józe:  https://open.spotify.com/episode/3AjKwUeL3IBcLueosZlik3

Epizóda podcastu The Healthy Tapes, ktorá predstavuje hodinový rozhovor s inštruktorkou jogy Sárou Tichou: https://open.spotify.com/episode/0VpRbqgdDXy1yKNVYsB4zO

4.Napište to

Pro někoho je terapií čtení, procházka na čerstvě vzduchu a někdo miluje hudbu. Když trávíme čas doma, věnujeme si chvilky jen pro sebe a právě tyto momenty jsou častokrát pro nás zdrojem mnoha myšlenek a nápadů. Psát si deník, diář nebo otevřít čistý dokument ve Wordu nemusí být v mnoha situacích tak špatný nápad, hm? Kopla Vás múza? Máte v sobě zážitek, který si chcete uchovat v paměti? Napište to! Jsou ve Vás pocity, se kterými se chcete vypořádat, chcete si je pamatovat nebo naopak, chcete je nechat jít? Vypište se ze svých pocitů a emocí. Dejte je na papír.

Není nic lehčí než najít pár čistých stránek papíru a pero. Máte oblíbené citáty? Najděte si pár momentů a na internetu hledejte pár výroků, s nimiž se Vaše srdce ztotožňuje. Napište si je a darujte jim každý den pozornost. A co Vaše sny? Vypište je a každý den věnujte pár minut jejich pročtení si. Přitáhněte je do svého života. Obavy o tom, že psaní může být náročné, nechte schované někde, kde na ně Vaše mysl nemá dosah. Pokud Vaše vnitřek v sobě ukrývá něco, co stojí za pozornost, psaní bude lehké jako peříčko, přirozené, osvobozující. A věřte, že o pár týdnů najít různé zápisky, přináší nostalgický pocit energie, nálady, pocitů, vzpomínek ... zkrátka všeho, co jste v momentě psaní měli ve svém srdci.

mindfulnes relaxace

5. Vedená meditace

Dny doma a volný čas představují skvělou příležitost pro trénování si mindfulness či hledání work-life balance, kterému se blíže věnujeme v našem starším článku. Jaké jsou jeho výhody? Skvělé účinky meditace, ale i tipy na mindfulness aplikace objevíte, když kliknete ZDE :)

 meditacni pomucky