Pilates

Systém Pilates vyvinul Joseph Hubert Pilates (1880-1967), který se narodil v Německu a jako dítě byl slabý a nemocný. Na základě svých zkušeností postupně vyvinul vlastní cvičební metodu, ve které zkombinoval západní a východní cvičební systém. Co je tedy Pilates? Cvičební metoda Pilatesu byla založena hlavně na precizních a kontrolovaných pohybech v neoddělitelném spojení s vědomým dýcháním a vysokou koncentrací mysli.

Vyberte si z našich produktů a obsahu k tématu Pilates

PRODUKTY PILATES

ČLÁNKY O PILATES

5

Historie Pilates a Joseph Pilates

Pilates je populární forma cvičení, která je známá svým zaměřením na budování základní síly a zlepšení flexibility. Metodu vyvinul Joseph Pilates na začátku 20. století.

Joseph Pilates se narodil v Německu v roce 1883. Jako dítě byl křehký a a byl odhodlán zlepšit své zdraví a sílu. Studoval anatomii a fyziologii, jakož i východní a západní formy cvičení včetně jógy a bojových umění. Inspiraci čerpal iz  pohybů zvířat a z principů tance.

Během první světové války byl Pilates internován v britském táboře, kde vyvinul svou cvičební metodu jako způsob pomoci při rehabilitaci zraněných vojáků. Použil pružiny a rámy postelí k vytvoření odporových cvičení, které lze provádět v omezeném prostoru. Svou metodu nazval „Contrology“, přičemž zdůraznil propojení mysli a těla a myšlenku, že duševní a fyzické zdraví jsou vzájemně propojeny.

Po válce se Pilates přestěhoval do Spojených států a otevřel si studio v New Yorku. Jeho metoda si získala oblibu mezi tanečníky a sportovci a učil ji až do své smrti v roce 1967. Od té doby se jeho metoda neustále vyvíjela a rostla v popularitě s mnoha variacemi a úpravami.

Pilates věřil, že jeho metoda může pomoci každému dosáhnout lepšího zdraví a kondici, bez ohledu na věk nebo fyzické schopnosti. Jeho cvičení se zaměřují na základní sílu, flexibilitu, rovnováhu a koordinaci a zdůrazňují správné vyrovnání a dýchání. Věřil, že pravidelným praktikováním jeho metody mohou lidé zlepšit své celkové zdraví a pohodu.

Pilates dnes cvičí miliony lidí po celém světě a nadále je oblíbenou a efektivní formou cvičení.

Pilates používá různé rekvizity a vybavení, jako jsou odporové pásy, míče, kruhy a stroje jako Reformer a Cadillac ke zvýšení účinnosti cvičení. Tyto rekvizity jsou navrženy tak, aby poskytovaly podporu, odpor nebo nestabilitu v závislosti na prováděném cvičení.

Účelem používání pomůcek v Pilatesu je usnadnit správné zarovnání a tvar a zároveň zvýšit intenzitu tréninku. Použití doplňků může také pomoci jednotlivcům s omezenou flexibilitou nebo pohyblivostí snadno provádět určitá cvičení.

Mezi výhody používání pomůcek u Pilatesu patří zvýšená svalová síla, lepší flexibilita a rovnováha, lepší uvědomění si těla a snížené riziko zranění. Pilates pomůcky také umožňují dynamičtější a rozmanitější cvičení, které může pomoci předcházet nudě a stagnaci.

Joseph Pilates, zakladatel Pilates, věřil, že správné zarovnání a forma jsou nezbytné pro dosažení optimálního zdraví a kondice. Také věřil, že používání vybavení může pomoci jednotlivcům dosáhnout tohoto zarovnání snazší a efektivnější.

Celkově může používání vybavení v Pilatesu pomoci jednotlivcům všech úrovní a schopností dosáhnout efektivnějšího a příjemnějšího cvičení.