Krátká historie Pilates spojená se jménem Joseph Pilates

Joseph Pilates, narozen nedaleko Dusseldorfu v roce 1880, byl zakladatelem metody Pilates, která spojuje západní a východní fitness principy. Jeho přístup, který původně nazval „Controlology“, se zaměřil na mentální a fyzickou kondici. Pilates rozsáhle zkoumal a praktikoval různé cvičební režimy, integroval klasická západní cvičení s východními disciplínami, jako je jóga a tai chi.

Při vysvětlování hlavního principu Controlology Joseph rád citoval Schillera: „Je to samotná mysl, která buduje tělo“.

Během internace v první světové válce v Británii začal Pilates vyvíjet svou metodu a experimentovat s pružinami připevněnými k nemocničním lůžkům, aby se usnadnilo zpevnění svalů. To vedlo k vytvoření Pilates reformeru, který zpočátku připomínal posuvnou postel s pružinovým odporem.

Joseph Pilates

V roce 1923 se Joseph Pilates přestěhoval do Ameriky, kde si se svojí manželkou Clarou otevřel své první studio v New Yorku. Jeho metoda si získala oblibu zejména mezi tanečníky jako Martha Graham a George Balanchine, kteří ji považovali za prospěšnou při rekonvalescenci a prevenci zranění. Pilates, původně označovaný jako „Controlology“, se stal všeobecně známým pod jeho příjmením.

Pilates kritizoval americký životní styl, zejména jejich sedavé návyky a lásku ke sportům, jako je baseball, který podle něj narušuje tělesnou rovnováhu. Obhajoval sladění těla a mysli prostřednictvím cvičení a věřil, že to může vést k předcházení nemocí, jako je nachlazení, rakovina a hernia.

Metoda Pilates se vrátila do Británie v roce 1970, kdy ji Alan Herdman představil na London School of Contemporary Dance, čímž založil první studio Pilates v Británii.

Poté, co Joseph Pilates v roce 1967 zemřel, jeho několik svěřenců otevřelo studia a vyškolilo další učitele, kteří přilákali především tanečníky, kteří hledají flexibilitu a sílu. Avšak až v 90. letech minulého století, uprostřed poklesu aerobiku a vzpírání, Pilates prudce vzrostl na popularitě a dostal se do hlavního proudu cvičení.

Díky důrazu na kontrolované pohyby s nízkým dopadem nabízí Pilates ostrý kontrast k tradičním metodám cvičení. Celebrity jako Uma Thurman a Shalom Harlow pomohly podpořit jeho vzestup, což vedlo k rozmachu celého Pilates průmyslu. Přestože neexistuje žádný písemný důkaz o tom, že by Pilates sliboval „nové tělo“, jeho učení se časem vyvíjelo a přizpůsobovalo, což odráželo měnící se potřeby a vnímání cvičících.

Pilatesův odkaz přetrvává prostřednictvím jeho prvních studentů, známých jako Pilates „Elders“. Tito učitelé, kteří kdysi úzce spolupracovali s Josephem Pilatesem, předávali své znalosti následujícím generacím studentů, přičemž si udržovali přímé spojení s Pilatesem a jeho metodou. Tato linie pokračuje i dnes, přičemž někteří starší stále učí i v pokročilém věku.

Unikátní záběry z historie Pilates

 

 

button-newsletter-blog2cz

Přečtěte si také:

5

Pomohl vám tento článek? Pokud ano, můžete i vy pomoci někomu dalšímu tím, že budete tuto stránku sdílet. Může také sdílet své zkušenosti v komentářích pod článkem a pomůžete těm ostatním.