Duševní zdraví Zen a meditace

Druhý podzimní měsíc jsme se rozhodli zahájit s myšlenkou věnovat říjen duševnímu zdraví. Tělo je chrámem naší duše – tak, jak se příkladně staráme o jeho zevnějšek, musíme s láskou a porozuměním věnovat pozornost i jeho nitru.

Flexity neustále usiluje poukazovat na důležitost témat týkajících se mentální stránky našeho zdraví. Říjnový Světový den duševního zdraví (10.10.) nás inspiroval k vyhlášení celého října za #měsícduševnéhozdraví .

Chceme vás vyzvat a podpořit k péči o svůj nitro. Klíčovým krokem je uvědomit, jak moc je mentální pohoda a rovnováha pro celkové bytí významná a přímo nezbytná.

Základní metodou Zen nebo zen-buddhismu je meditace v podobě tichého sezení s otevřenýma očima. Nezáleží už na tom, jestli sedíme na zabutone a meditační podložce s polštářem nebo na židli. Principy zenu můžeme uplatňovat v běžném životě při každodenních činnostech.

Zen není náboženství a nesouvisí s dosahováním nějakých námi stanovených cílů. Nejlepší je získat přímou zkušenost, abychom pochopili o co jde a to přímo v meditačním centru nebo na meditačním ústraní.

PRODUKTY

ČLÁNKY

VIDEA

 

NAŠE INŠPIRACE 

MEDITACE

meditace

Základní metodou Zen nebo zen-buddhismu je meditace v podobě tichého sezení s otevřenýma očima. Nezáleží už na tom, jestli sedíme na zabutone a meditační podložce s polštářem nebo na židli. Principy zenu můžeme uplatňovat v běžném životě při každodenních činnostech.

 

JOGA

BLOGPOPIS1080x430nasirku2 (11)

Jóga patří mezi nejstarší systémy na světě sjednocující tělo, duši a mysl. Vychýlíme-li se z rovnováhy, můžeme pro to, aby se to opět změnilo, něco udělat. Jóga nabízí konkrétní nástroje, kterými nejsou jen tělesná cvičení nebo pozice, dýchací techniky , koncentrační, meditační, relaxační cvičení, ale například. i očistné postupy pro detoxikaci těla a mysli, také výživa a životospráva, dále zásady a doporučení jak se chovat k sobě ak ostatním.

TÉMA: PRŮVODCE JAK ZAČÍT S JÓGOU

PODCAST: Co je duševní dimenze jógy

 

MUZIKOTERAPIE

BLOGPOPIS1080x430nasirku2 (7)

Věděli jste, že tibetské zpívající misky, původně hudební nástroje himálajských mudrců, mohou nám pomoci při učení a soustředění? Tóny tibetských misek nám totiž pomáhají dostat mysl do přítomného okamžiku a soustředit se na zvuk, díky čemuž se zlepšuje koncentrace.

PORADCE: VŠE O MUZIKOTERAPIE

 

ČAJOVÝ RITUÁL

ČAJE

Praxe čajového rituálu může být vstupní branou ke komunikaci se sebou samým a ve správném prostředí vám vytváří prostor pro dosažení vyšší úrovně sebereflexe a všímavosti.

Při vytváření čajového rituálu vyberte si svůj oblíbený hrnek nebo sadu na vaření čaje, nejlépe takový, který má pro vás hluboký význam. Potom si vyberte čaj. Uchovávejte jej na místě, které je i vizuálně přitažlivé a pomáhá vám přistoupit ke čajovému rituálu jako k něčemu posvátnému. Je také důležité, abyste pochopili, jak vařit vybranou čajovou směs, abyste dosáhli optimální chuti. Nakonec vyhraďte si nějaký čas jen pro zpřítomnění a užijte si váš zasloužený šálek čaje.

 

OMEZENÍ MODRÉHO SVĚTLA VE VEČERNÝCH HODINÁCH

relaxace

Až do příchodu umělého osvětlení bylo hlavním zdrojem světla slunce a lidé trávili večery v relativní tmě. Bylo prokázáno, že umělé osvětlení ve večerních a nočních hodinách negativně ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus, což v první řadě zhoršuje kvalitu spánku, ale z dlouhodobého hlediska je jeho efekt na naše celkové zdraví mnohem nebezpečnější. Světlo jakéhokoli druhu může potlačit vylučování melatoninu, avšak modré světlo to činí mnohem silnější.

Podpořte kvalitu svého usínání a spánku! Za vyzkoušení zaručeně stojí i relaxační masky na oči Dreamlight, které 100% blokují světlo.

BLOG: 8 tipů na jóga cviky večer pro lepší spánek u zdi

 

AROMATERAPIE

aromaterapie

Aromaterapie je postavena na využití účinků esenciálních olejů (někdy označované jako éterické oleje) na naše smysly, emoce, náladu či zdravotní potíže.

Účinky aromaterapie jsou založeny na stimulaci nervových zakončení. Impulsy vysílané do mozku tak ovlivňují části mozku, které řídí paměť a emoce. Účinky esenciálních olejů reagují spolu s našimi tělesnými hormony a enzymy, což má za následek pozitivní změny v podobě změny krevního tlaku, pulsu či dalších funkcí těla.

PODCAST: O aromaterapii a správném používání esenciálních olejů