Jak si vybrat meditační polštář

Meditace na polstari

MEDITAČNÍ POLŠTÁŘE

Meditační polštáře obecně využíváme kromě meditace i při cvičení Pranayama, čili dechových technik a cvičení, nebo jako podporu při cvičení ásan, nebo jen tak na sezení na zemi. Pomocí polštářů si zdokonalíte své jógové sedy - příjemný sed = sukhásanu, diamantový sed = vajrásanu, hrdinu = virásanu či sed vhodný na střídavý dech = nádí Shodaime nebo bramárí pranayamu = čmeláka-s pokrčenými koleny a chodidly opřenými o zem, lokty položené na kolenou.

 

Při výběru polštáře se řiďte především velikostí své postavy a pružností beder a silou zádových vzpřimovačů, např. ztuhlejší postavy potřebují vyšší polštář tak, aby při křížení kotníků byly kolena minimálně na úrovni boků = beder a mohli tak klesat.


ROZMĚRY A TVARY POLŠTÁŘE:

Sezeni na meditacnim polstari


Pokud jste začátečník, při sezení vás bolí záda (kulatí se vám), nebo máte při překříženém sedě kolena vyšší než boky (tužší bedra), volte vyšší polštář.
Pokud jste robustnější postavy, volte širší a plošší polštář. Také pokud potřebujete lepší stabilitu během sedu, volte polštář se širší základnou. To znamená typ ZAFU, resp. plochý Rondo.

Pokud potřebujete větší prostor pro nohy, volte polštář s výřezem ve tvaru půlměsíce nebo srdce.

TYPY POLŠTÁŘE:

RONDO = bezešvý, nižší, základna stabilnější, cca.15-20cm výška, průměr 24-35 cm (v závislosti od nabízeného typu polštáře a výrobce).

Meditacni polstare rondo

ZAFU = se švy, vyšší, oblejší, širší, více prostoru pro nohy, cca. 20 cm výška, průměr až 38 cm.

MEDITACNI polstar zafu

PRANAYAMA = obdélníkový tvar pro získání široké základny a opory.

Pozor, výška polštáře je pouze orientační. Je možné, že na začátku, po zakoupení bude polštář vyšší a postupným používáním "sedne". V závislosti od výrobce je možné podle potřeby náplň z polštáře kdykoliv odebrat a následně v případě potřeby náplň přidat.

 

VIDEO POROVNÁNÍ MEDITAČNÝCH POLŠTÁŘŮ


NÁPLNĚ: 

Kapok napln do polstaru   kapok (=bavlník, jako vata) > "tichý", lehčí a trvanlivý - vydrží prakticky nonstop

 

 

spalda    špalda (=šupky obilniny) > na hmotnost o něco težší, jemne šustí, vytvaruje sa podle těla, má schopnost pohlcovat teplo a hřát.

 

Viz tipy k meditaci na naší Pinterest nástěncetipy na meditaci

 

Náš tip jak použít polštář počas cvičení: