Proč jsme se rozhodli pro organickou bavlnu

Organická bavlna je bavlna, která je vyráběna a certifikována podle ekologických zemědělských norem. Její výroba zachovává zdraví půdy, ekosystémů a lidí využíváním přírodních procesů namísto umělých vstupů. Důležité je, že pěstování ekologické bavlny neumožňuje používání toxických chemikálií nebo GMO (geneticky modifikovaných organismů). Namísto toho spojuje tradici, inovaci a vědu, aby byly prospěšné pro společné životní prostředí a podporovaly dobrou kvalitu života všech.

Přestože organická bavlna je v těchto dnech jistě vyhledávanější, zůstává vzácnou komoditou, která představuje méně než 1% celosvětové produkce bavlny. Drtivé tři čtvrtiny z toho pochází z Indie, která vyrábí více organické bavlny než kterákoli jiná země. Bavlna se vyrábí jedním ze dvou způsobů: buď vypěstována do sucha nebo zavlažována. Suchá bavlna se v letních měsících spoléhá na přirozené srážky, zatímco zavlažovaná bavlna je napájena vodou čerpanou z řek nebo podzemních zdrojů.

K vyprodukované 0,5 kila bavlny je potřeba cca 3500 litrů vody a je velmi náročná na pesticidy a hnojiva. Tričko ze 100% bavlny váží tolik, co hmotnost pesticidů, které byly použity k pěstování bavlny, ze které je vyrobeno. Podobně jako konvenční bavlna, i organická bavlna roste ve vodě, i když organická bavlna využívá více nebo méně vody než běžná bavlna. Podle neziskové organizace Textile Exchange se odhaduje, že 70% až 80% organické bavlny je zavlažována deštěm.

Mějte na paměti, že jak se plodina pěstuje, je jen část rovnice. I když je textilie vyrobena z ekologicky vypěstované bavlny, jak se výrobek vyrábí - proces, který zahrnuje barvení a konečnou úpravu - také může být zdrojem chemického kontaktu a znečištění.

Viz naši infografiku, kde můžete poznat celý řetězec kroků a lidí, kteří jsou do pěstování zapojeni. Zamysleme se nad všemi možnými konsekvencemi ...

obleceni z organicek bavlny

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení