Základy o zpívajících tibetských miskách a jejich účincích


singing-bowl-nepalska-misa

Tibetští šamani objevili technologii výroby "zvonů s úžasnou sílou", které se vejdou do rukou. Říkají jim zpívající mísy.

Podle tibetské ústní tradice existence zpívajícich mís sahá do období historického Buddhy Šákjamuniho (560 - 480 B.C.). Tradice byla přenesena z Indie do Tibetu a oblasti Himalájí, spolu s učením Buddhy, velkým tantrickými mistrem Padmasambhava v 8. století A.D. Zpívající mísy produkují zvuky, které vyvolávají hluboký stav relaxace, který přirozeně pomáhá člověku při vstupu do meditace, přičemž konečným cílem je osvícení. Jsou základní pomůckou při meditaci a lze je nalézt na soukromých buddhistických oltářích a v chrámech, klášterech a meditačních sálech po celém světě.

Kromě jejich tradičního použití na meditaci se tibetské zpívající misky používají na hlubokou relaxaci, redukci stresu, holistické hojení, reiki, vyrovnávání čaker a světovou hudbu. Mnozí lidé zjistí, že bohatá směs harmonických podtónů, které zvony vytvářejí, má přímý vliv na jejich čakry. Hraní zvonů obvykle způsobuje okamžitý centrovací efekt. Tóny nastavují "frekvenci následující po odezvě", která vytváří vyvážení levé a pravé mozkové hemisféry.

BLOG: JAK SI VYBRAT ZPÍVAJÍCÍ TIBETSKOU MÍSU?

Z čeho sestávají tibetské mísy

Jsou jedním z nejdokonalejších výtvorů lidstva. Svým tvarem připomínají hmoždíř, či obyčejnou misku na jídlo. Každá tibetská mísa má svůj vlastní život, svou náladu. Její zvuk je odezvou na to, co právě probíhá v našem těle. Jednotlivé frekvence misky souvisejí se sedmi energiemi v našem těle-čakrami. I mísa je slitina právě sedmi kovů.

Ty příslušejí těmto vesmírným tělesům a mantrovým slabikám:

zlato: Slunce - OM
stříbro: Měsíc - A
rtuť: Merkur - HAM
měď: Venuše - JAM
železo: Mars - RAM
cín: Jupiter - VAM
olovo: Saturn - LAM

Každý z těchto kovů vydává jiný zvuk a společně vytvářejí jedinečnou harmonii. Přesná technologie výroby je přísně střeženým tajemstvím mnichů a lamů. A právě zpívající tibetská mísa je zhmotněním mnoha záhad a tajemství. Zvuky jako takové mají příznivý vliv na člověka, jeho tělo i myseľ.Hrať můžeme na zvonech, lahvích či pohárech, ale léčit tělo harmonizací energetických center dokáže jen zpívající miska.

Tajemství jejich výroby po tibetských Šaman převzali buddhističtí mniši, zejména lámové. V klášterech je používají jen mistři mezi nimi a to přísně předepsaným způsobem, jen během některých rituálů. Lámové jejich prostřednictvím dokáží cestovat aniž by se pohnuly z místa. Názor lámů, že pohybující se atomy vydávají zvuky se překvapivě shoduje s výkladem moderní jaderné fyziky. Mnohé mýty považují zvuk za zdroj všech viditelných i neviditelných věcí.

 

Základní principy hry na zpívajíci mísu:

spivajici-tibetska-misa

 

Každý, kdo touží mít svou zpívající misku by si ji měl vybrat sám, podle její velikosti, tvaru, ale zejména zvuku, který musí působit uklidňujícím. Jen léčitel by měl harmonizovaly čaker používat více druhů misek. Při hraní máme mísu položenou na otevřené dlani, nebo na kulatém polštářku. Při procházení dřevěným válečkem po jejím okraji - ve směru hodinových ručiček, nebo údery plstěným válečkem, mísa vydává zvuk.

Ideální mísu rozezvučí pomocí klasické dřevěné paličky. Čím bude palička tenčí, tím vyšší zvuk získáte. Je lepší používat na menší mísy menší paličky a na větší misky déle a větší paličky. Vibrace okrajů mísy jsou tak silné, že se vám malá palička roztančí a ozve se nepříjemný rachotivý či pískavý zvuk.

Vibrace mají velkou energetickou sílu a dokáží uvolnit napětí v bolestivých místech. Její zvuk synchronizuje mozkové vlny a uvolňuje napětí mezi hemisférami, obnovuje harmonické frekvence těla a jeho orgánov. Mísy produkují vlnové vzorce, jaké produkuje mozek. Pomáhají dosáhnout stavu uvolnění a relace.

 

Při hře se mísa stává součástí hráče, naladí se na jeho pocity. To, co z ní vychází je jeho řečí, jeho pocity a myšlenkami, přeměněnými do zvukových vibrací. V zpětné vazbě slyšíme sami sebe, naše skutečné JA, vesmír, jehož jsme součástí. Při hře na mísu je důležité mentálně se otevřít. Nezáleží na tom, zda věříme v její léčivé účinky, důležitá je pokora. Účinek pak procítí určitě každý. Mísa působí jako katalizátor, spouštěč změn. Tělu třeba dát čas vyrovnat to, co nebylo v rovnováze. Doporučuje se hrát jen několik minut denně.

info 


Zajímá vás více k soundhealingu?

Prozkoumejte našeho: Poradce k výběru zvukové terapie

 


TIBETSKE ZPIVAJICI MISY