Mindfulness a pár tipů spojených s trénováním všímavosti pro lepší spánek

lepsi spanok cvicenie

Mindfulness cvičení pro lepší spánek

O technice mindfulness jsme se již několikrát zmiňovali v našich předešlých článcích (které naleznete na našem blogu ). Vliv mindfulness na celkovou kvalitu usínání a spánku je jedním z často skloňovaných benefitů jeho praktikování. Mindfulness nebo uvědomování si současného okamžiku kráčí ruku v ruce se psychickými aspekty zdraví, což potvrdil už nejeden výzkum. Psychická pohoda, eliminace stresu, zvládání úzkosti ... úplná pozornost upřena na přítomný moment nám napomáhá vypořádat se s mnoha součástmi našeho každodenního života, a právě spánek a usínání jsou jedněmi z nich.

Kvalita spánku přímo ovlivňuje kvalitu našeho života

Potřeba dostatečného množství kvalitního spánku je snad jedním z nejvýznamnějších pilířů, na kterých stojí naše fyzické i psychické zdraví. Náš spánek přímo ovlivňuje každodenní náladu, fyzické pocity, interakci s okolním světem, energii, či prožívání zátěžových situací. Vytvoření zdravého prostředí v ložnici pozitivně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Dobře vyvětraná ložnice, pohodlný polštář či správně zvolená matrace dokážou udělat velkou změnu v tom, s jakým pocitem se ráno probudíme.

Nedostatek spánku zasahuje fyzické zdraví, pozornost, paměť i zmíněnou náladu. Je tedy žádoucí (a více než nezbytné), aby se snažíme dbát nejen na množství hodin věnovaných oddechu, ale měli bychom nahlížet na spánek i z jeho kvalitativní stránky. Cítíte, že je váš každodenní spánek kvalitní nebo máte pocit, že jste si dostatečně a kvalitně odpočinuli jen občas? Odpověď na tuto otázku vám možná napoví, zda pokračovat ve čtení našeho článku.

Mindfulness příznivě ovlivňuje náš spánek

Psychologie v praxi potvrzuje, že všímavost a její pravidelné trénování podporuje uklidnění mozku a ovlivňuje hlubší spánek. Mindfulness si lze představit jako "posilování mysli jako svalu", kdy každodenním tréninkem dokážeme lépe odlišit negativní myšlenky vyvolávající nespavost a překonat jejich bez vlivu na kvalitu našeho spánku.

Procvičováním všímavosti prostřednictvím různých meditačních a pohybových cvičení můžete zajistit lepší usínání i celkový průběh vašeho spánku. Schopnost vědět se zaměřit na to "co je tady a teď" poskytuje pomocnou ruku při krocení úzkostlivých myšlenek, častováni mysli i podpoře dobrého spánku.

Sepsali jsme pro vás několik praktických tipů spojených s trénováním všímavosti spojené s lepším spánkem:

  • Cvičení jógy: tip, který je prostě must have našeho článku. Prostřednictvím cvičení jógy dokážete aktivně rozvíjet svou schopnost být vědom a zaměřený na dění v přítomném okamžiku. Joga přímo napomáhá rozvoji mindfulness, ale i kvalitě našeho spánku jako takové. Inspirujte se našim článkem 8 TIPŮ NA JOGA CVIKY VEČER PRO LEPŠÍ SPÁNEK PŘI ZDI
  • Meditace : jedním ze zaručených tipů, jak lze podpořit mindfulness v našem každodenním životě je pravidelná meditace. Zvolte si část dne, která vám nejlépe vyhovuje. Pro lepší spánek není nezbytné meditovat pouze bezprostředně před spaním.
  • Meditace skenování těla: technika, která efektivně napomáhá k rozvíjení všímavosti v našem životě. Skenování těla je účinnou meditací vědomí s příznivým vlivem na náš spánek.
  • Joga Nidra: považuje se také za jógový spánek, během kterého jsme plně vědom. Lze ji považovat za efektivní způsob procvičování mindfulness.
  • Aplikace: při procvičování mindfulness si klidně pomozte aplikacemi. Praktický přehled těchto pomocníků při tréninku všímavosti jsme připravili v našem starším článku.
  • Noční všímavost: tréninkem všímavosti se neustále budete zlepšovat a postupně se stanete mistrem, který dokáže nasměrovat svou pozornost na to, co se děje v současnosti, namísto toho, abyste bděli a trápili se tím, co se stane v budoucnosti. V případě, že ležíte v posteli, ale myslí vám běhají různé myšlenky či obavy, vyzkoušejte vědomé soustředění se na svůj dech nebo například na váš aktuální fyzický pocit. Zaměřte se například nato, jaké jsou vaše přikrývky měkké a příjemné. I před spaním je velmi účinná meditace skenování těla.
  • Večerní chvilka vděčnosti: technika, která ve vás vzbudí radostné a příjemné pocity. Namísto toho, abyste před spaním úzkostlivě zaměřovali svou pozornost na něco nepříjemné, vyzkoušejte si v mysli promítat vše, zač jste vděčný. Kromě vděčnosti si klidně můžete představit i něco, z čeho se těšíte nebo si vybavit momenty, kdy jste pociťovali lásku či radost.
  • Sauna - pravidelné saunování dokáže pro lepší spánek doslova divy. Při pobytu v sauně se totiž v těle tvoří melatonin, který reguluje spánkový cyklus. Spánek je pak kvalitnější a intenzivnější. Důležitý je ale správný průběh - dělejte si mezi jednotlivými cykly přestávky, myslete vždy na fázi ochlazování a relaxace. A nezapomeňte na pitný režim. Chcete-li se saunovat v pohodlí domova, pohodlnou variantou jsou domácí infrasauny pro dva, které prohřejí vaše tělo zevnitř a uleví vám od každodenního stresu, kdykoliv si večer najdete vhodnou chvíli.

Vybrat se na cestu pravidelného trénování mindfulness může pozitivním způsobem ovlivnit váš celkový den, a to včetně spánku. Tak, co? Dáte šanci všímavosti i vy? Čeká na vás pozitivnější život a kvalitnější spánek.

MEDITACNE_POMOCKY_CZ