Mezinárodní den jógy - historie a význam

Historie události Mezinárodní den jógy

Mezinárodní den jógy Česko

foto: význam oficiálního loga

Oslava příchodu léta známá také jako letní slunovrat bude tento rok doprovázena ještě jednou velmi výjimečnou událostí. První letní den, kterým je 21.června se totiž již několik let celosvětově slaví i jako Mezinárodní den jógy. Víte, který rok v pořadí se toto léto bude projevovat úcta józe prostřednictvím oslav v její den? Připravte se na sedmé výročí tohoto výjimečného mezinárodního dne a zaručeně si v tento kouzelný datum naplánujte program spojený s jógou, meditací a relaxací .

Návrh na vytvoření Mezinárodního dne jógy přinesl indický předseda vlády

Myšlenka vytvořit pro milovanou jógu a její poselství mezinárodní den, který by napříč celou planetou ještě více utužil vztah lidí k jejímu cvičení a všemu kouzlu, které jóga přináší, vznikla v roce 2014. Nápad vytvořit rok, co rok se opakující oslavu pro jógu přinesl indického předsedy vlády Narendra Modi. V září roku 2014 vystoupil na Valném shromáždění OSN s projevem zaměřeným právě na jógu, přičemž označil jógu za neocenitelný dar starodávné indické tradice. Ve své řeči Narendra zmínil, že jóga ztělesňuje jednotu mysli a těla; myšlení a jednání; zdrženlivost a naplnění; harmonii mezi člověkem a přírodou; holistický přístup ke zdraví a dobrým bytím. Členům Valného shromáždění přiblížil i fakt, že jógu nelze považovat jen za fyzické cvičení, ale za objevení pocitu jednoty s sebou, světem a přírodou.

"Změnou našeho životního stylu a vytvářením vědomí nám může jóga pomoci vyrovnat se se změnou klimatu. Pracujme na přijetí Mezinárodního dne jógy, "těmito slovy předseda vlády Indie ukončil svůj projev, který významně přispěl k přijetí Mezinárodního dne jógy. Návrh byl přijat v první polovině prosince roku 2014, přičemž ho podpořilo 193 členů OSN. Mezinárodní den jógy byl stanoven předsedou Valného shromáždění OSN Samem Kutesom na 21.června. Cílem Mezinárodního dne jógy je po celém světě zvýšit povědomí o mnoha výhodách cvičení jógy. Joga tak získala od OSN oficiální podporu v oblasti globálního zdraví, harmonie a míru.

A tak se v létě roku 2015 začala psát první kapitola každoroční oslavy jógy. Fakt, že nápad vytvořit tento výjimečný mezinárodní den podpořilo více než 170 členských států OSN, vypovídá o tom, že napříč celým světem narůstá v zemích vědomost o pozitivních dopadech jógy na lidské životy, společnost i přístup k ochraně životního prostředí. Zajímavostí je, že roku 2015 u příležitosti Mezinárodního dne jógy indická Reserve Bank of India vydala pamětní minci 10 rupií.

První oslava jógy má na kontě dva zápisy do Guinessovy knihy rekordů

Indie se k oslavě prvního Mezinárodního dne jógy v roce 2015 postavila skutečně se vším nadšením, úctou a láskou. V Rajpath - centrální části Dillí, které je hlavním městem Indie, se 21.června před šesti lety shromáždilo s cílem oslavy jógy téměř 36 000 lidí. Po dobu 35 minut zde bylo uskutečněných 21 jógových pozic. Tato slavnost se zasloužila i o vytvoření dvou Guinessových světových rekordů, a to v největším počtu zúčastněných národností (bylo jich až 84) a v počtu lidí, který současně spolu cvičili jógu (největší "jóga class" tvořilo v ten den až 35 985 lidí). Fascinujícím faktem je, že každoročně počet účastníků těchto oslav narůstá a rok za rokem rekord z první oslavy nadšenci jógy překračují. V roce 2018 se této události zúčastnilo až 55 000 lidí. Indický zpravodajský časopis The Week uvedl, že účelem indické vlády při organizování Mezinárodních dnů jógy bylo dosáhnout uznání jógy na celém světě i "kulturního majetku Indie".

Každý ročník Mezinárodního dne jógy má své téma

jóga doma

Mezinárodní den jógy má každoročně stanovenou i svou tematiku. Mezi dosud vyhlášené témata patřily například: jóga pro harmonii a mír, jóga pro zdraví, jóga pro srdce. V roce 2016 se stalo středem oslav Mezinárodního dne jógy akci s názvem "Konverzace s mistry jógy - jóga pro dosahování cílů udržitelného rozvoje". Krátce před oslavami tohoto dne v roce 2017 byla v Japonsku vytvořena parlamentní liga na podporu jógy.

Zajímavou tématem Mezinárodního dne jógy byla zejména ta loňská, kdy celý svět ovládla nečekaná situace způsobená pandemií Covid a velkolepé oslavy Mezinárodního dne jógy musely být komornější v prostorách našich domácností či zahrad. Téma roku 2020 zněla: joga doma - jóga s rodinou. Stálá mise Indie při OSN však oslavy jógy během pandemie vzala do svých rukou a pro všechny vytvořila možnost připojit se virtuální na online event. Svět tak opět dokázal, že kde je vůle a láska k józe, tam se vždy najde způsob jak se spojit a společně oslavit jedinečnost jógy i napříč dálce, která dokázala spojovat.

Nezapomeňte jógu oslavit i letos

Ať už se rozhodnete letošní Mezinárodní den jógy oslavit ve společnosti ostatních milovníky jógy nebo upřednostníte raději klidné místo samotě se svou jogamatkou je zcela na vás. Podstata však zůstává stejná, naplno se předejte přítomného okamžiku a s díkem prociťte vše, co vám jóga přináší do života. Poznejte s námi jógu. V našem ebook pro začátečníky najdete vše co bude potřebovat vědět a pomůže i později jako přehledná příručka a pomocník :)

 

jóga ebook začátečníci