Zdravotní benefity sezení na zemi - polštáře, zabutony, futony a podsedáky

sezení na zemi na podlaze

Zdravotní benefity sezení na zemi

Jak to již vyplývá z hlavního titulku našeho článku, tak sezení na zemi skutečně poskytuje našemu tělu řadu pozitivních benefitů. Ať už patříte do skupinky těch, kteří tráví denně hodiny na home office nebo sedáváte doma u jiných každodenních činnostech, náš článek může změnit i váš pohled na toto téma. Možná se i vy rozhodnete vyměnit židli, gauč či křeslo za nový způsob sezení.

Sezení na zemi umožňuje natáhnout svaly spodního těla

Pravidelním sezením na podlaze přispíváte k lepší pohyblivosti, mobilitě a flexibilitě svého těla, protože aktivně natahujete spodní část svého těla. Praktikování sezení na zemi přispívá k přirozené stabilizaci základních svalů. V momentě, kdy vás aktivně nepodporuje židle nebo křeslo, je vaše tělo nuceno přirozeně zapojit svaly středu těla (jádro), čímž podporujete stabilizaci svého těla. Posilování jádra oceníte například při momentech cvičení jógy či pilates. Navíc při pravidelném sezení na zemi zapojíte více i celé tělo během pohybu směrem dolů i během vstávání.

BENEFITY SEZENÍ NA ZEMI: sezení na zemi

  • uzemnění
  • lepší flexibilita a mobilita
  • podpora trávení
  • aktivace svalů středu těla (jádro)
  • zlepšení cirkulace krve

Zlepšíte své držení těla

Sezení na zemi ve srovnání s tím klasickým na židli či pohovce dává mnohem méně zabrat i vašim bedrům a stehnům. Umožňuje natažení flexorů kyčelních kloubů a vaše boky nejsou natolik pevné a ztuhlé po několika hodinovém sezení. Díky pravidelnému sedávání na zemi podpoříte lepší držení svého těla, protože budete přirozeně nuceni sedět vzpřímeně a vyrovnaně.

Zpočátku může být sezení na zemi nepohodlné a tělo může "táhnout" v oblasti zad či kyčelních kloubů. Pokud jsme nesedávali na zemi od malička klouby budou méně flexibilní. Během vývinu se naše kosti a klouby přizpůsobují aktivitám a pohybům které provádíme pravidelně, proto bude mít každý člověk jiný typ kyčlí a propozice pro sezení na zemi. Můžeme si pomoci tím, že dostaneme pánev výše než kolena pomocí meditačního polštáře nebo deky. Zkoušejte jaká výška je pro vás optimální. Běžně se doporučuje mít polštář vysoký cca 20 cm.

Bojujte sezením na podlaze proti různým bolestem

Sezení na zemi napomáhá budovat svaly zad a ramen. Držením správné polohy těla během sezení na zemi posilujete i ostatní základní svaly, což může pomoci zmírnit nepříjemné bolesti zad. Bolesti zad nejsou jediné nepříjemnosti, které sed na podlaze dokáže zmírnit. Efektivně pomáhá i při bolestech ramen či krku (případně při jeho ztuhlosti).

Jaké jsou nejčastější polohy sezení na zemi?

Při praktikování sezení na zemi je třeba vyhnout se hrbení, které může vést k násobícím se zdravotním potížím v důsledku nesprávného držení těla. Pro zajištění optimální krevní cirkulace do všech částí těla je ideální dát si během sezení na zemi několik sekundové přestávky, během nichž se na chvilku postavíte a uděláte pár kroků.

Které způsoby sedu na podlaze patří mezi nejdoporučovanější?

  • Se zkříženýma nohama: klasický a oblíbený "turecký sed" je jednou z nejčastějších možností pohodlného usazení na podlaze. Zajímavostí je, že jedávání na zemi v poloze se zkříženýma nohama napomáhá optimálnímu trávení, protože tělo dává mozku signál, že se může připravit na trávení.
  • Sezení v dřepu: možná tento typ sezení na zemi zní náročněji, o to více je však efektivní. Dřep napomáhá vaší fyzické flexibilitě.
  • Klečení: odpočinková a příjemná poloha, která zaručuje pohodlí i během několika hodinového sezení. Nezapomínejte však na pravidelné prokrvení spodních končetin.

sedaky, podlozky na sezení

Po načtení potřebné teorie se směle rovnou vyzkoušejte vrhnout do praxe. Najděte si na zemi to ideální místečko, klidně si pomozte pohodlnosti dekou, meditačním polštářem na sezení, zabutonom nebo futonem či klasickou jogamatkou a vyzkoušejte, jak na vás tato změna zapůsobí. Pro pohodlí páteře můžete vyzkoušet i stoličku na sezení na zemi - Mandir . My jsme si ji zamilovali a i tento článek byl psán v sedě na zemi :)

Spolu se sezením na zemi doporučujeme věnovat se i strečinku spodní části těla např. jógovým cvikům. Postupným tréninkem lze docílit větší uvolněnost při sezení na zemi a prodloužit čas - bez bolesti :)

MEDITACNE_POMOCKY_CZ (2)