Pilates cvičení na páteř online i pro začátečníky

pilates cviceni

Bolest zad, vyzařující do horních nebo dolních končetin, poškození či poruchy meziobratlových plotének jsou častými problémy lidí různých věkových kategorií a mnohdy přecházejí až do chronického stavu. Jejich hlavní příčinou může být: sedavý způsob života, dlouhodobé zatěžování páteře během sedavé práce, nedostatečný pohyb nebo nesprávné pohybové vzorce během každodenních činností.

Nicméně, v některých případech mohou být v pozadí také vrozené poruchy. Takovým obtížím lze jednoduše předejít a to aktivním, pravidelným a správným cvičením. Pomůže vám také široká paleta kvalitních pomůcek na procvičení páteře.

Funkce páteře

Naše páteř má tři základní funkce: chrání míchu, je pevným a zároveň pružným nosným pilířem lidského těla a umožňuje pohyb. Základním stavebním komponentem páteře je obratel. Mezi jednotlivými obratly je meziobratlová ploténka, která zmírňuje otřesy a nárazy během pohybu. Páteř obepínají svalové skupiny uložené v několika vrstvách. Ty nejhlubší jsou kratší, zajišťují stabilitu a pohyb mezi jednotlivými segmenty páteře. Na povrchu uložené zádové svaly jsou velké a vykonávají primární pohyb s velkým rozsahem: předklon, záklon a rotace.

Příčiny bolesti zad

Bolest zad je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé navštěvují lékaře, a zároveň hlavní příčinou invalidity na celém světě. Tento nepříjemný stav může být způsoben zraněním, nesprávným pohybovým stereotypem, ale také vážnými zdravotními problémy.

Nejčastější příčiny bolesti zad:

 • nesprávné pohybové stereotypy (leh, sed, chůze)
 • dlouhodobé sezení, stání (zatížení páteře)
 • skoliózy
 • zranění, traumatu
 • přetížení kloubů a měkkých tkání
 • poškození plotýnek
 • osteoporóza
 • fyzická námaha
 • vrozená příčina
 • záněty
 • degenerativní onemocnění
 • přehnaná sportovní aktivita
 • jednostranná zátěž při sportovní aktivitě (golf, tenis apod.)
 • problémy s vnitřními orgány v břišní dutině nebo v malé pánvi
 • onkologická onemocnění

Pro nejrychlejší léčbu bolesti zad je nezbytná správná diagnostika lékařem.

Účinky cvičení Pilates na naši páteř

Hluboký stabilizační systém (HSS) udržuje pánev a páteř ve správném neutrálním postavení. Během každodenních činností je naše páteř vystavena neustále námaze, hlavně v jejím krčním a bederním segmentu. Zádové svaly neustále pracují, aby zajistily dostatečnou oporu naší páteři.

Riziko poranění organismu svalových spasmů je největší při velké námaze nebo při nesprávné technice pohybu. Díky cvičební metodě Pilates se naučíte pracovat se svými svaly v souladu se strukturou těla, a díky tomu vědomému a inteligentnímu pohybu se krok za krokem stanete ohebnějšími a zdravějšími.

Přečtěte si také náš článek: Poznejte co je Pilates a účinky pravidelného cvičení

Pilates cvičení blahodárně působí na celé naše tělo. Pokud pociťujete bolest vyplývající z nesprávných pohybových vzorců a degenerace meziobratlových plotének mohou být Pilates cviky obzvláště přínosné. Kromě toho pravidelné cvičení Pilatesu může zmírnit posturální asymetrie, zlepšit flexibilitu a svalovou sílu.

Článek napsaný ve spolupráci s pilates mentorkou Denisou Owen.

Shromáždili jsme pro vás výběr online zdarma videí, kde se dozvíte jak začít cvičit pilates a různé pilates cviky na páteř.

button-newsletter-blog2cz

ONLINE PILATES KURZY A VIDEA NA YOUTUBE A PILATES CVIKY NA ZÁDA

Pilates cviky

Pilates cviky pro začátečníky

 

Pilates cvičení na zdravá záda

Pilates pro mírně pokročilé

Pilates pro zdravá záda

Více o cvičební metodě Pilates.

Zajímá vás téma zdravá záda? Podívejte se na naši sbírku blogů, videí a produktů.

 

POMŮCKY A DOPLŇKY KE CVIČENÍ PILATES

5

Pomohl vám tento článek? Pokud ano, můžete i vy pomoci někomu dalšímu tím, že budete tuto stránku sdílet. Může také sdílet své zkušenosti v komentářích pod článkem a pomůžete těm ostatním.