JAK VYBRAT DÁREK PRO JOGÍNKU

Rádi byste obdarovali blízkou kamarádku, co se věnuje józe a nevíte, který dárek by ji potěšil nejvíce? V první řadě je třeba si položit pár jednoduchých otázek.

1) Je začátečnice, nebo se józe věnuje déle?

2) Je pro ni jóga jen způsob jak si posílit tělo a mysl, nebo je vyznavačem tohoto životního stylu?

3) Chcete dárek praktický, nebo jen tak na potěšení duše?

V tomto článku vám dáme několik tipů, jakým směrem by ste se v této vaší "záhadě" měli ubírat. Seřadili jsme je pro vás v takovém pořadí, jak bude potřebovat od začátku až po různé vychytávky :)

Takže pojďme na to:

DÁRKY PRO JOGÍNKY: 

1. Základem každé jógy je podložka

Podložka je pro jógu úplným základem, ačkoli se dá cvičit i bez ní :) Dnes mají speciální jóga podložky výhodu oproti kemping karimatkám, které se používaly od 90 tých let v tom, že jejich vlastnosti jsou lépe přizpůsobeny náročnosti cvičení. Z tohoto pohledu "jogamatka" dosahuje nejvyšší kvality s ohledem na náročnost pohybů a pro ostatní cvičení jako fitness apod. má už jen přidanou hodnotu. Pokud se tedy rozhodnete pro kvalitní speciální jogamatku, člověk ji určitě ocení i při posilování a jiném cvičení doma.

Z naší zkušenosti ženy často řeší váhu podložky. Pokud je třeba nalézt něco lehké a měkké, naším doporučením bude volba TPE materiálu. Pro začátečníky je ověřený yoga set s podložkou a základními pomůckami. Obsahuje podložku Lotus PRO, která je dobrá volba na začátek. Naše rada je neorientuje se vždy jen na váhu, nakolik kaučukové podložky patří mezi top a přestože mají vyšší váhu, prakticky je přenášíme většinou jen krátkou chvíli a za ten komfort při cvičení to stojí.

Samozřejmě další oblastí je design. Při výběru dizjanu doporučujeme vždy podívat i na povrch materiálu a zvážit, jakému stylu jógy se věnuje. Stačí jen vědět, že semišový povrch se aktivuje právě potom / vlhkostí. Ve Flexity vybíráme podložky, které splňují ekologické normy a zdravotní standardy, co se použití barev týká.

Vše o podložkách naleznete seřazeny v našem poradci výběrem podložky, kde si můžete zvolit již konkrétní téma.

nejlepsi joga podlozky

2. O podložku je potřeba se i patřičně postarat

Na to je ideální vhodný čistič na podložky - Mat wash. Domácí alternativou může být i vlastnoručně připravený čistič v kombinaci vody a esenciálenho oleje - ideálne citrusové plody.

3. Podložku už má, ale nemá ji v čem nosit?

Náš článek "Jak si správně vybrat vak na podložku" vám pomůže při výběru vaku, případně můžete zvolit jen popruh. Do tašky se vejde zároveň i oblečení a drobnosti a ochrání podložku před vnějším poškozením při přenosu. Popruh je dobrou volbou pro rychlý přenos z místa na místo a navíc je nastavitelný, takže se hodí na každý typ podložky a zároveň si s ním může také rovnou zacvičit.

4. Touží po dokonalém a zároveň funkčním oblečení na jógu?

Největší radost určitě udělá světoznámá americká značka Alo Yoga. Při cvičení jógy každa žena chce, aby jí legíny držely během celého cvičení, neprosvítaly a nebránily v pohybu a samozřejmě byly krásné a funkční :). Vysoký pás zajišťuje právě správné držení legín a zároveň chrání kříže a pomáhá zpevňovat střed těla. Vrch by měl doplňovat ze spodkem, aby tvořily komplet.

Oblečení z bavlny je vhodnější spíše na pomalé a jemnější cvičení. Spandex, elastan, lycra apod. vlákna pomáhají zase odvádět pot a vlákna jsou pevnější a drží oblečení na místě.

5. Na chlad od podlahy při cvičení zaručeně pomohou protiskluzové ponožky americké značky ToeSox nebo Tavi Noir.

Ponožky mohou sloužit k získání lepší přilnavosti na podložce, bránit chladu od podlahy v zimních měsících nebo jsou i hygienickou alternativou pro nohy při přechodu mezi místnostmi, na festivaly a pod. Otevřené (half toe) nebo zavřené (full toe) střih na prstech dodává téměř stejnou přilnavost při cvičení a rozdíl je více méně pocitový - nakolik člověk chce sám cítit dotyk s podlahou.

protiskluzove ponozky toesox

6. Rada medituje, nebo se na to jen chystá?

Pak je ideálním dárkem je meditační polštář. Potřebuje zlepšit schopnost se koncentrovat nebo na chvíli ztišit všechny myšlenky? Někdy stačí jen na pár minut se posadit a jen pozorovat svůj dech. Žádný záměr, žádné chtění, jen čisté pozorování. Ženy se často ptají na praní potahu, proto jsme pro vás připravili sekci snímatelných povlečení. Svůj Polštář později můžete využít i na domácí sezení na zemi jako alternativu ke sedačce či židli a pomůžete tak svému tělu změnit zažité polohy k sezení a více se uzemnit.

V počátcích může být pro cvičení jógy nepříjemné a namísto pozornosti na dech se budete zaměstnávat překonáváním gravitace a zkrácení. Pomůcky jsou na to, aby v začátcích poskytli opěrnou berličku a pomohli v duchu "Stiram Sukham Asanam" budovat bezpečnou a udržitelnou praxi.

Bloky lze využít jako na podporu v pozici, tak i na regenráciu (cviky z yin jógy) nebo krátké sezení v úvodní meditaci, kdy pánev ještě nepustí níže.

Popruhy ve většině případů budou stačit o standardní délce 250 cm na přitažení či uvázavní do pozice.

pomucky na jogu