JAK VYBRAT DÁREK PRO JOGÍNA

Rádi byste obdarovali blízkého, co se věnuje józe a nevíte, který dárek by ho potěšil nejvíce? V první řadě je třeba si položit pár jednoduchých otázek.

1) Je začátečník, nebo se józe věnuje déle?

2) Je pro něj jóga jen způsob jak si posílit tělo a mysl, nebo je váš přítel vyznavačům tohoto životního stylu?

3) Chcete dárek praktický, nebo jen tak na potěšení duše? V tomto článku vám dáme několik tipů, jakým směrem byste se v této vaší "záhadě" měli ubírat.

Seřadili jsme je pro vás v takovém pořadí, jak bude potřebovat od začátku až po různé vychytávky :)

Tak pojďme na to:

DÁRKY PRO JOGÍNY: 

Přestože byla kdysi joga výsostně mužská záležitost, dnes vidíme spíše opačný trend a hodiny jsou plné žen. Muži preferují spíše silové a aktivní styly jako Power jóga nebo Ashtanga.

1. Podložka na cvičení - hledejte spíše dlouhou XL, případně i extra širokou.

Podložka je pro jógu úplným základem, ačkoli se dá cvičit i bez ní :) Dnes mají speciální jóga podložky výhodu oproti kempech karimatkám, které se používaly od 90 tých let v tom, že jejich vlastnosti jsou lépe přizpůsobeny náročnosti cvičení. Z tohoto pohledu "jogamatka" dosahuje nejvyšší kvality s ohledem na náročnost pohybů a pro ostatní cvičení jako fitness apod. má už jen přidanou hodnotu. Pokud se tedy rozhodnete pro kvalitní speciální jogamatku, muž ji určitě ocení i při posilování a jiném cvičení doma.

Muži často řeší délku podložky - vzhledem ke své výšku. Stačí myslet na to, že při cvičení i když ležíme nezabírá hlavu od vrcholu hlavy po paty, ale jen po temeno - čili při výšce 185 cm se pohodlně vejdeme na 180 cm dlouhou podložku. Rovněž v Plank máme ruce pod úrovní ramen, čili pokud by naše ramena dosahovaly od země výšku přes 180 cm, tehdy je opravdu na místě dívat po 200vke :) Muži zvyknou mít širší ramena "V-shape", proto je vhodná právě širší 60+ podložka. Standard je 60 cm, čili cokoliv širší bude už jen lepší.

Pokud se plánuje věnovat čistě Ashntaga józe tradiční volbou bude jóga koberec. Při statických formách cvičení jako je chi kung ocení podložky z ovčí vlny.

Vše o podložkách naleznete seřazeny v našem poradci výběrem podložky, kde si můžete zvolit již konkrétní téma.

jogove podlozky

2. K podložce se hodí taška nebo poruhy na nošení.

Náš článek "Jak si správně vybrat vak na podložku" vám pomůže při výběru vaku, případně můžete zvolit jen popruh. Do tašky se vejde zároveň i oblečení a drobnosti a ochrání podložku před vnějším poškozením při přenosu. Popruh je dobrou volbou pro rychlý přenos z místa na místo a navíc je nastavitelný, takže se hodí na každý typ podložky a zároveň si s ním může také rovnou zacvičit.

3. Při pravidelné praxi třeba dbát na čištění podložky.

Základem v naší nabídce je čistič na podložky - Mat wash. Domácí alternativou může být i vlastnoručně připravený čistič v kombinaci vody a esenciálenho oleje - ideální citrusové plody.

4. Bloky, kvádry a popruhy na cvičení jsou naprostý základ i pro muže.

Joga bloky nebo popruhy ocení zejména muži, kteří mají zkrácené svaly a šlachy. V počátcích může být pro ně cvičení jógy nepříjemné a namísto pozornosti na dech budou zaměstnávat překonáváním gravitace a zkrácení. Pomůcky jsou na to, aby v začátcích poskytli opěrnou berličku a pomohli v duchu "Stiram Sukham Asanam" budovat bezpečnou a udržitelnou praxi.

Bloky lze využít jako na podporu v pozici, tak i na regenráciu (cviky z yin jógy) nebo krátké sezení v úvodní meditaci, kdy pánev ještě nepustí níže.

Popruhy ve většině případů budou stačit o standardní délce 250 cm na přitažení či uviazenie do pozice.

5. Jóga Ručníkem nic nezkazíte.

Pokud nemá vlastní podložku, nebo se věnuje formě horké jógy, ručník může být skvělou přenosnou a hygienickou volbou. Naše klasické jóga ručníky mají na spodní vrtstvy protiskluzovou vrstvu, která se hodí na všechny typy podložek. Jako alternativa je možné ručník vzít já na cestování, ale tady bychom časné doporučili cestovní podložky.

6. Pro cestovatele - cestovní skládací podložky

Cestovní skládací podložky jsou výborným společníkem na turistiku a cestování po světě. Díky své malé tloušťce 1-2 mm a odolnému materiálu ako kaučuk nebo PVC vám cestovní podložka poskytne prostor na cvičení jógy na pláži i vrcholu sopky na Bali. Cestovní položky váží okolo 1kg a nezaberou mnoho místa v kufru.

feetup zidle na stojky pro muze darek

7. Posunul už svou jógovou praxi na vyšší level? Zkuste novou pomůcku při cvičení židli FeetUp.

Feetup je skvělá pomůcka i pro ne-jogínů, kteří mají strach ze stojek či obrácených pozic nebo ty co rádi tráví čas hlavou dolů :) Feetup má testovanou nosnost v laboratorních podmínkách až 900 kg, čili opravdu se nemusíte obávat o nosnost. Tuto židli na obrácené pozice dokonce vymyslel němec, který hledal způsob jak bezpečně trénovat obrácené pozice.

8. I chlapi meditují. Darujte mu zabuton a meditační polštář.

Potřebuje zlepšit schopnost se koncentrovat nebo na chvíli ztišit všechny myšlenky? Někdy stačí jen na pár minut se posadit a jen pozorovat svůj dech. Žádný záměr, žádné chtění, jen čisté pozorování. Chlapi zvyknou mít více ztuhlé svaly kolem pánve a proto potřebují spíše výše polštáře. Svůj Polštář později můžete využít i na domácí sezení na zemi jako alternativu ke sedačce či židli a pomůžete tak svému tělu změnit zažité polohy k sezení a více se uzemnit.

9. Hrnky, láhve, termosky u nás najdete i v mužských dizajnech.

Kromě hodin jógy se vždy sejdou i na turistiku či do kanceláře. Opakované používání věcí jako ekologické láhve, bambusové sklenice, nerezové termosky a hrnky přispívají ke snižování množství jednorázového odpadu nebo plastových produktů, které často končí na skládkách či v mořích.

10. Meditační mísy

Soundhealing a terapie tibetskými miskami si v poslední době získává na Slovensku stále větší oblibu. Pokud potřebujete poradit, doporučujeme náš článek jak si vybrat tibetskou misku. Naučit se hrát na misku zabere krátký čas a jedna miska vydrží v domácnosti i celé generace :)

 

POMOCKY-BANNER-CZ