Z důvodu státního svátku na Slovensku dne 29.3.2024 a 1.4.2024 budeme vyřizovat objednávky následující pracovní den. Děkujeme.

Diastáza po porodu – příznaky a jak ji napravit.

BLOGPOPIS1080x430nasirku2 (16)

Diastáza přímých břišních svalů je patologický stav a označuje rozestup břišních svalů v místě vazivového spojení linie alba. Příčinami vzniku tohoto stavu mohou být strukturální a funkční poruchy břišních svalů, když nedochází k jejich společné aktivitě. Těhotenství, porod, nadváha a nesprávný pohybový stereotyp mohou působit svalovou dysbalanci a následně diastázu břišních svalů.

Tento stav je znám především těhotným ženám, hlavně po porodu. Těhotenství a následný porod představují velkou fyzickou, ale také hormonální zátěž pro tělo každé matky. Zatímco tento stav je přirozený na konci těhotenství a po porodu a většinou se spontánně vyléčí, u některých žen je nutná zdravotnická pomoc.  

Je ale důležité si připomenout, že diastáza břišních svalů se může vyskytnout také u mužů a u dětí.

Nejčastějšími důvody jsou:

  • břišní operace
  • nadváha
  • nekompenzovaná sportovní aktivita
  • dětská mozková obrna

Co je břišní diastáza?

Tělo ženy se během těhotenství přizpůsobuje rostoucímu dítěti v děloze. Svaly se v tomto případě roztahují, aby vytvořily prostor pro miminko. Tento stav je naprosto přirozený. Studie ukazují, že až u 60% žen se objevuje diastáza po porodu.

Mezi rizikové faktory patří:

  • velká porodní hmotnost miminka
  • vícečetné těhotenství
  • nesprávná pohybová aktivita před a během těhotenství
  • vyšší věk rodfičky

Břišní diastáza - jaké jsou příznaky?

Mnoho žen o vlastní diastáze dlouho ani neví a zjistí tento problém až později, v souvislosti s negativními dopady na pohybový aparát. Nejčastějším příznakem jsou bolesti dolních zad. Diastáza není bolestivá, může však mít vedlejší účinky, jako například bolest zad a křížů, kyčlí, pozdější bolesti krku, šíje a kolen, celkové špatně držení těla. V některých případech zanedbání břišní diastázy může vést ik inkontinenci moči.

Příznakem, podle kterého můžete podezřívat břišní diastázu, je právě mezera/rozestup v oblasti břicha, což si můžete sami doma otestovat: lehněte si na záda s pokrčenýma nohama a lehce si zvedněte hlavu.

Rozestup přímých břišních svalů může být viditelný na pohled, případně si jej umíte nahmatat v ležící poloze. Pokud si nejste jistá, zda máte diastázu, navštivte fyzioterapeuta.

Buďte při cvičení opatrná

Přestože diastáza nemusí být bolestivá, dbejte opatrnosti. Vyhněte se během terapie diastázy namáhavým cvikem, při kterých dochází k   nadměrnému vydýmání břišních svalů – plankování, kliky, ale i cvičení s   těžkými váhami. Při snaze o   návrat svalů
původního stavu se vyhýbejte přenášení těžkých předmětů. Pro nastavení správného a individuálního cvičebního plánu se doporučuje konzultovat s fyzioterapeutem.
 
diastáza

Jak se zbavit diastázy?

Některé ženy se s negativními dopady diastázy po porodu nesetkají a   jejich břišní svalstvo se upraví samo . Nejlepší uděláte, pokud vyhledáte fyzioterapeuta, s   kterým se poradíte. Obecně cvičení vyžadují vytrvalost a delší spolupráci s odborníkem.

Prevence

Jak to platí pro většinu onemocnění, nejdůležitější je vždy prevence. Pravidelná fyzická aktivita i před plánováním těhotenství je nejefektivnější prevencí vzniku břišní diastázy. Nezapomínejte procvičovat kromě břišních svalů také pánevní dno a   komplexně hluboký stabilizační systém. Naopak, vyhněte se nadměrnému namáhání zad cvičením a cvikem, které způsobují vydouvání břišních svalů.
 
Objevte některé oblíbené produkty pro zpevnění svalstva:
Více o cvičení během těhotenství.
Zajímá vás téma ženské hormonální rovnováhy? Podívejte se na naši sbírku produktů.

Autorka: Bc. Emese Olšová dipl.f. fyzioterapeutka