Kurkumin - jaké benefity vám dokáže přinést?

 i kurkuma, je známá zejména díky svým dochucovacím vlastnostem. Jako součást koření kari se využívá zejména v indické kuchyni již dlouhá léta. Pro východní země má dokonce náboženskou hodnotu a symbolizuje čistotu, prosperitu a štěstí. Kurkuma se však proslavila také díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.

KURKUMA A KURKUMIN

Kurkuma známá jako koření žluto-oranžové barvy obsahuje sloučeniny s léčivými vlastnostmi. Tyto sloučeniny se nazývají kurkuminoidy, z nichž nejdůležitější je právě kurkumin. Kurkumin jako aktivní složka disponuje léčivými vlastnostmi a je silným antioxidantem.
Samotní kurkumin tvoří asi 3 % hmotnostní kurkumy. To znamená, že dosáhnout prospěšné denní dávky kurkuminu jen pomocí koření by mohlo být náročné. Proto se vyplatí pro většinu lidí využívat doplňky, které podporují léčivé účinky.

PŮVOD KURKUMY

Využívání kurkumy, známé také jako indický šafrán, se datuje téměř 4000 let zpět. V jihovýchodní Asii si našla využití v gastronomii, i při náboženských obřadech. Tradiční čínská i ajurvédská medicína si kurkumu nebo zlaté koření jako lék oblíbila zejména pro její příznivý vliv na organismus člověka. Později se začala rozšiřovat do oblasti Číny, východní a západní Afriky, a postupně i do Evropy.

KURKUMA ÚČINKY

  • Protizánětlivý účinek: přestože zánět dokáže organismus potrápit, dává nám signál, že něco není v pořádku. Tělo bojuje s cizím útočníkem a snaží se napravovat škody. Právě při takových situacích dokáže být kurkumín prospěšný. Bioaktivní vlastnosti dokážou napomáhat při boji se zánětem. Pro účinnost jsou zapotřebí vysoké dávky a i proto je vhodnější raději sáhnout po extraktu, který může být obohacen o další prospěšné látky.

  • Antoxidant a podpora imunity: Aby se vaše tělo dokázalo efektivně bránit proti virům, bakteriím a různým škodným elementům, je zapotřebí zdravý organismus a silný imunitní systém. Pravidelná konzumace kurkumínu dokáže napomoci při budování imunity. Antioxidační a antimikrobiální vlastnosti oceníte zejména v chladnějších měsících, avšak hodí se také jako prevence během roku.

  • Zdravé srdce: Na zdraví srdce působí řada faktorů a proto je nemožné vybrat jeden způsob, jak srdečním chorobám předcházet. Kurkumin jako bioaktivní látka dokáže příznivě působit na faktory, které hrají důležitou roli při léčbě srdečních onemocnění. Díky protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem podporuje zlepšení funkce endotelu – vnitřních výstelek krevních cév.

  • Boj proti artritidě: Zánět kloubů, který je pro artritidu charakteristický, dokáže znepříjemňovat životy mnoha lidem. Protizánětlivé účinky kurkuminu dokážou být v tomto případě velmi prospěšné. Tato zdraví prospěšná sloučenina dokáže napomáhat při různých symptomech artritidy. 

  • Přírodní pomoc při depresích: Náročné stavy v podobě depresí jsou součástí životů lidí po celém světě. Tato nemoc je spojena se sníženými hladinami BDNF (mozkový neurotrofický faktor – protein podněcující růst mozkových buněk) a zmenšující se oblastí mozku, která je důležitá při učení a paměti.

KRÁTKÁ VIDEO SÉRIE JOGA CVIKŮ:

Pravidelná konzumace kurkuminu napomáhá zlepšení určitých procesů v těle, které přispívají ke zvrácení depresivních stavů. Díky možnému zvyšování serotoninu a dopaminu se využití kurkuminu zamlouvá jako příznivé pro tělo.

Přečtete si více k tématu: Duševní zdraví a meditace.

Přemýšlíte-li nad efektivní podporou vaší imunity a celkového zdraví, zvolte doplňky s obsahem kurkuminu. Bioaktivní sloučeniny budou pozitivně ovlivňovat fungování organismu, díky čemuž můžete pocítit fyzickou i psychickou pohodu.

 

Vybrali jsme produkty z naší nabídky: