Nahá jóga jako nový trend v Česku. Co očekávat od nude yoga cvičení bez oblečení

pexels-john-rocha-226326

Autor fotky: John Rocha na Pexels

Co očekávat od nude jogy?

Nahá jóga (sanskrtská nagna jóga nebo vivastra jóga) je cvičení jógy bez oblečení. Existuje již od starověku jako duchovní praxe a zmiňuje se o ní Bhagavata Purana ze 7.–10. Století a starogrécký geograf Strabo.

Jóga se praktikuje nahá od starověku. V Bhagavata Puraně (psané kolem 800–1000 n. L.) Se píše: „Člověk v životním pořadí odříkání se může pokusit vyhnout se i šatům, aby se zakryl. Pokud má na sobě vůbec něco, mělo by to být jen bederní roušku, a když to není nutné, sannyāsī by neměl ani přijmout daṇḍu. Sannyāsī by se měl vyvarovat nošení čehokoli jiného než daṇḍy a kamaṇḍalu. “

Moderní naked yoga byla praktikována v Německu a Švýcarsku prostřednictvím hnutí zvaného Lebensreform. Hnutí od konce 19. století zdůrazňovalo jógu a nahotu. V 21. století si tato praxe získává popularitu, zejména v západních společnostech, které mají větší znalost sociální nahoty.

Nahá jóga je oblíbená především v Americe, ale své nadšence už si našla i u nás v Česku. Mezi první zastánce nahé jógy v moderní době patří gymnosofici jako Blanche de Vries a autorka Marguerite Agniel.

Benefity nahé jógy

Mezi hlavní přínosy nahé jógy sa považují maximální pocit svobody a uvolnění. Dále pomáha pěstovat pozitivní vztah k vlastnímu tělu, sebepřijetí, lepší partnerský život a někdy i zmírňovat stres.

Účastníci vidí skutečná nahá lidská těla, nikoli roztržená těla, která jsou obvykle vidět v médiích, ale ta s hrboly, skvrnami a jizvami. Dělat jógu nahý také vytváří větší snadnost pohybu. Žádné těsné topy, které omezují schopnost zkroutit tělo do těch nejtemnějších póz.

Na naturistické joźe není nic erotického. "Nahá jóga se ve své podstatě liší od klasické jógy pouze v absenci oblečení. Kromě toho člověk nemá příliš možností rozhlížet se kolem sebe. Během lekce byste měli vnímat jenom své tělo a svůj dech.

Měla by to být cesta k vypracování negativních pocitů, abychom se dostali do pozitivnějšího prostoru.

Proč nahý? Odpověd zní: "Všímat si pocitů z vidění a být viděn a pracovat přes ně v bezpečné komunitě jógy,"

Člověk je ve své nahotě velmi zranitelný.