Poznejte příběhy moderních učitelů a mistrů jógy.

Spoznejte světoznámých učitelů jógy

Najít své poslání v tomto životě, šířit lásku, dobro, pomáhat tvořit tento svět krásnějším místem...to vše a mnohem více touží v tomto světě zažít nejeden laskavý člověk. Podobné cíle jsou hluboce zakotveny iv srdcích učitele jógy, kteří své životní poslání nacházejí právě v józe a jeho šířením usilují o rozkvetlých množství dobrých věcí v životech lidí. Každý jeden z nich se dotkly našeho světa v pozitivním směru a pomohly tisícům lidí k jejich rozvoji na životní cestě. Pojďme si představit různých světoznámých učitelů jógy.

Heinz Grill

Tato výjimečná osobnost světa jógy byla již od malička v úzkém propojení s přírodou díky svému dětství prožitému ve venkovských podmínkách německého městečka Soyen, kde Heinz Grill vyrůstal od svého narození v roce 1960. Díky jeho lásce k přírodě se v Heinzových srdci zrodila vášeň pro horolezectví již krátce poté, co oslavil své 12.-te narozeniny. Kromě jeho blízkého vztahu k přírodě se v jeho životě začala probouzet i touha pomáhat druhým, která ho dovedla k otevření si lékařské praxe.

"Neexistuje žádné cvičení, žádná technika, žádný vnější pomocný prostředek, který by mohl člověka posunout v jeho vývoji. Rozhodující je vlastní chtění, vůle nasměrovaná k vyšším ideálům a čistý vztah k životu jako k něčemu vyššímu. "Heinz k léčení lidí už od začátků přistupoval netradičně, a to prostřednictvím propojení přírody a podnětů k vnitřnímu vývoji lidí. Postupně nacházel v józe způsob, kterým dokáže své znalosti a poznání předat dál a pomáhat tak k vývoji a léčení druhých.

Německý lektor jógy má s jejím učením již více než 30-letou praxi. Heinz je kromě učitele jógy považován i za spirituálního učitele, přičemž je zakladatelem nového směru jógy v Evropě zvaného Nová jógová vůle. Základním principem tohoto jedinečného směru se věnujeme v první části našeho Flexity podcastu , kde nám Novou jógovou vůli přiblížila v rozhovoru Mirka Bellušova. Pokud zvědavě zavítáte do knižních nabídek knihkupectví, zaručeně natrefíte i na knihu, jejímž autorem je právě Heinz. Publikace vzniklá pod Heinzových autorstvím nese název Duševní dimenze jógy, a zaručeně stojí za přečtení.

Nevine Michaan

Zakladatelka a tvůrkyně Katonah jógy usiluje svým učením o integraci těla, mysli a dechu. Od vesmíru dostala poslání učit jógu s jejím fyzickými, ale i ezoterickými aspekty. Nevine se v roce 1954 narodila v Egyptě a o tři roky později se s rodinou přestěhovala do New Yorku. Během svého vysokoškolského studia historie a srovnávacího náboženství objevila kouzlo meditace. Nevině se ztotožnila s názorem, že jóga a její opakující praxe představuje příležitost žít s inteligencí a radostí. V roce 1980 začala se svou každodenní praxí a výukou jógy. O 6 let později se stala zakladatelkou new-yorského Katonah jóga centra.

Součástí Katonah jógy je využívání metafor, jako například: domácí praxe jógy je jako ladění hudebních nástrojů a lekce jógy jsou společnou hrou orchestru. Nevine považuje jógu za velmi inteligentní, protože využívá tělo, jakož i mysl a dech.

Yogi Bhajan

Yogiho lze poznat i podle jeho skutečného jména Harbhajan Singh Khalsa. Když měl Yogi osm let, poslali ho studovat k velkému mistru Santovi Hazarovi Singhovi, pod jehož neutuchající výchovou chlapec ovládal Kundaliní jógu, když měl 16 a půl roku. Tato významná osobnost opustila svět jógy jako 75-letá v roce 2004. Yogi byl nejen lektorem jógy, ale i duchovním učitelem a ředitelem Nadace 3HO zaměřené na zdraví, štěstí a svatost. Jeho oblíbeným citací byl výrok: "Není důležitý život, je to odvaha, kterou mu přineseš." Byl prvním v historii světa jógy, který začal s veřejným vyučováním Kundalini jógy. Jeho žáci si ho oblíbili i díky jeho nekonečnému soucitu a neutuchající službě pomáhání druhým.

V roce 1969 založil Yogi v Los Angeles v Kalifornii světoznámou nadaci 3HO se záměrem podpory misijní práce. Zajímavostí je, že pod Yogi autorstvím bylo vydáno více než tři desítky knižních publikací. Mimo jiné Yogi dosáhl Ph.D. titul v psychologii komunikace. Yogi žil velmi aktivním životem, neustále usiloval o podporu světového míru a svůj čas věnoval četným setkání s náboženskými a duchovními vůdci napříč celou naší planetou.

Manju Patthabi Jois

Manju-indický guru Ashtanga jógy, pocházející z města Mysore na jihu Indie usiluje o lektorovaných jógy spojením ásany, pránájámy a meditačního zpěvu s cílem sjednocení ducha, těla a mysli. Svým studentům předává prostřednictvím svého učení tradiční prvky jógy s výzvou pro sjednocení se s sebou. Poslání v Ashtanga józe začalo v jeho životě rozkvétat už od útlého dětství, a to díky jeho otci a světoznámé osobnosti Ashtanga jógy Sri K. Pattabhi Joisovi. Jeho syn Manju tak začal svou lektorskou cestu ve svých 15. letech.

Učení jógy se věnuje více než 50 let. Jeho světové výukové turné se dosud uskutečnilo již ve více než 22 zemích planety. Jeho vzdělávací programy jsou vyučovány se zaměřením na starodávné tradice, které Manjuovi odevzdal jeho otec.

Sri Dharma Mittra

Dharma Mittra je považován za mistra moderní jógy, který se všem kouzlům postupně přiučit od svého guru - Svámího Kailašanandu. V současnosti 81-letý Dharma vyučuje jógu již od roku 1967, přičemž o 8 let později založil v New Yorku své Dharma Yoga Center, jehož ředitelem je i dnes. Dharmov původ sahá do Brazílie.

Zajímavostí je, že pár let před tím, než se stala jóga nedílnou součástí jeho života, byl Dharma členem brazilského letectví. Své životní poslání však začal nacházet až od roku 1964, kdy se začal věnovat intenzivnímu studiu jógy pod vedením svého guru. Dharma Mittra - výjimečná osobnost jógy zasvěcena i jako sannyasi se v roce 2003 stal i autorem knihy Asanas: 608 Yoga Poses (která je dostupná iv naší knihkupectvích, avšak pouze v anglické verzi).

Dylan Werner

Mezinárodní lektor jógy milující cestování po světě velmi rád sdílí svou praxi a lásku k józe. Svou cestu k józe si našel v roce 2001 prostřednictvím bojových umění, a to v počátcích jeho hasičské/záchranářské kariéry. Do výuky jógy se zahleděl natolik, že změnila jeho životní styl od úplných základů.

"Do výuky jógy jsem se okamžitě zamiloval," a tak se začal postupně psát Dylanův příběh, který v současnosti představuje kapitolu výuky jógy v Los Angeles, ale i na workshopech po celém světě. Dylan se může pochlubit svou výukou jógy ve více než 60 zemích světa a 400 workschopoch.

Adell Bridges

"Každý den dělám něco, co mě dělá trochu šťastnější, zdravější nebo odolnější než jsem byla včera." Tak zní životní krédo Adell, která je vynikající lektorkou jógy, autorkou a bloggerkou, která se domnívá, že je třeba být vždy zvědavý.

Adell pochází z amerického státu Mississippi, následně studovala a kouzlo jógy objevila v anglickém státě Wales. Procestovala Indii, kde si udělala i svůj kurz na učení jógy. Cestování se stalo její vášní a prostředkem učení se všeho nového a dosud nepoznaného. Šikovná lektorka jógy se před dvěma lety usadila v Londýně.

Miluje jógu, které se věnuje už pátý rok, ráda cvičí stojky, zabývá se optimálním zdravím a velmi ráda své znalosti sdílí is ostatními. Cílem jejích dopadů na lidi, je dokázat, že jediný guru, jehož potřebujeme, se nachází právě ZDE - v našem nitru.