Základní jóga cviky na zlepšení koncentrace

ROZTRŽITOST A SNADNO ZTRACENÁ KONCENTRACE?

Určitě to znáte... Nekonečný s úkoly co musíte ještě dokončit a nikdo jiný jejich místo vás... Ukončíte jednu úlohu a další 3 přibudnou? Dnešní rychlá doba, nikdy nekončící podněty ze všech stran a požadavky na zvládání několika úkolů najednou tzv. multitasking o kterém by věděli vyprávět zejména maminky s dětmi.

Neustále skákání naší pozornosti z jednoho tématu do druhé, abychom stihli toho co nejvíce je pro náš mozek opravdu vyčerpávající, jelikož vždy potřebuje určitý čas na adaptaci. Pokud ho dostává příliš málo delší dobu, může se nám stát, že jsme najednou více roztržití, nesoustředění a neumíme pořádně dokončit jednu věc.

Proto neutuchající atakování naší mysli novými podněty z okolí způsobuje, že plné soustředění je najednou velmi těžké dosáhnout. Určitě však netřeba zoufat, protože i schopnost koncentrace se dá natrénovat a v tom vám může velmi dobře pomoci právě jóga.

Zaměření naší pozornosti na současný moment prostřednictvím našeho dechu, soustředění se na pohyb a pozici ve které se právě nacházíme (která pro nás není zrovna nejjednoduchšší) pomáhá naší schopnosti soustředit se.

Všímavý stav mysli a pozorování (tzv. Mindfulness) je klíčem k přítomnému okamžiku a přítomný okamžik je nezbytná esence soustředěnosti.

MŮŽE POMOCI CVIČENÍ JÓGY?

Chtěli byste mít lepší schopnost koncentrace při které dosahujete lepší výsledky a najednou i dokončení jakékoli úlohy jde snadněji? Kdo by nechtěl... Nepůjde to zřejmě lusknutím prstů, ale právě praktikování jógy vám může být velmi efektivním pomocníkem na této cestě...

V poslední době se slůvko jóga (zejména ve smyslu fyzického cvičení tzv. Ásan) skloňuje ve spojení se všemožnými benefity jakoby byla všelék, přičemž by to bylo zřejmě příliš velké zjednodušení... V souvislosti s cvičením jógy je však jedno jisté. Samotná praxe jógy je o koncentraci a soustředění se na to, co je tady a teď. Jóga je totiž o spojení dechu s pohybem a bytí plně přítomným ve své mysli a těle v přítomném okamžiku.

V rámci nesčetných jógových pozic jsou na zlepšení koncentrace velmi ideální balanční pozice. Balancování častokrát na jedné noze či ruce nám doslova nedává jinou možnost než soustředit se na současný okamžik a úkol, abychom z pozice nespadly a udrželi rovnováhu.

SÍLA USTÁLENÝCH ZRAKU NA JEDEN BOD (DRISHTI)

Zaměřením svého zraku na jedno místo během praxe jógy můžete znovu objevit svou "ztracenou" rovnováhu. Drishti patří k jedním z nejdůležitějších faktorů rovnováhy.

Kam vedou vaše oči, tam je směřována i vaše pozornost. To může být doslovné místo, kam se díváte, ale i metaforické místo, které drží vaši pozornost (například stanovení si záměru vaší jógové praxe na začátku hodiny). Pokud váš pohled začne bloudit, je velmi pravděpodobné, že bloudí i vaše myšlenky.

Při praktikování balančních pozic je velmi důležité najít drishti a držet ho po celou dobu držení těla v pozici. Najděte si proto jeden nehybný bod, kam soustředíte svůj pohled, aniž jste ho měnili. Soustředíte se tak na jednu věc, co vám pomáhá najít v pozici rovnováhu, abyste v ní příliš nekolísali a stejně to posiluje schopnost koncentrace.

1) Vrksasana - pozice stromu

jóga pozice strom

 • Začněte z pozice hora ( Tadasana ). Vaše chodidla se buď dotýkají nebo jsou na šířku boků.
 • Najděte si své drishti tím, že soustředíte svůj pohled na jeden bod před vámi, dole na podlaze nebo něco nehybné v prostoru.
 • Když se nadechnete, zvedněte pravou nohu ze země. Ruce dejte buď v bok nebo spojte dlaně před srdcem nebo jich zvedněte nad hlavu, variacím se meze nekladou.
 • Při výdechu zkuste pravý bok více otevírat tím, že vaše koleno a prsty na nohou směřují ven.
 • Pravým chodidlem tlačte do vnitřního stehna, ale nezapomeňte se vyhnout kolenu.
 • Vydržte v pozici alespoň pět hlubokých nádechů a výdechů a potom totéž vyzkoušejte s levou nohou.

 

jóga cvik strom

 

2) Garudasana - pozice orla

jóga ASANA orel

 • Začněte z pozice hora (Tadasana). Vaše chodidla se buď dotýkají nebo jsou na šířku boků.
 • Ruce v bok.
 • Zvedněte pravou nohu a veďte ji předních levou nohu, pokud lze tak ji oviňte s nártem až za levé lýtko.
 • Boky zkuste z jejich jemné počáteční rotace do strany (která vznikla překládáním nohy přes nohu) napravit na střed a zkuste jít trochu hlouběji do pozice, jako byste si chtěli sednout do křesla.
 • Otevřete ruce doširoka a pravou ruku si dejte pod levou, ruce držte překřížené a spojte dlaně, přičemž ramena zatáhněte dál od uší.
 • Pět hlubokých nádechů a výdechů a totéž na opačnou stranu.

 

jóga cvik orel

 

3) Bojovník III (Virabhadrasana III)

ASANA bojovnik i

 • Začněte z pozice hora (Tadasana). Vaše chodidla se buď dotýkají nebo jsou na šířku boků.
 • Najděte si své drishti tím, že soustředíte svůj pohled na jeden bod dole na podlaze.
 • Buď si dejte ruce v bok nebo spojte dlaně uprostřed hrudi před vaším srdíčkem.
 • Zvedněte pravou nohu, zpevněte se, zapojte svůj střed a začněte vykopávat pravou nohu dozadu, přičemž trup půjde dolů a snažte se, aby nakonec celé vaše tělo se zvednutou nohou bylo paralelně s podložkou.
 • Můžete zůstat s rukama rozpaženýma do stran nebo si předpažení vpředu spojte dlaně, propleťte prsty a narovnejte ukazováčky.
 • Pět hlubokých nádechů a výdechů a totéž na opačnou stranu.

4) Boční plank (Vasisthasana)

cvik boční plank

 • Začněte v pozici prkno, přičemž vaše chodidla se dotýkají a vědomě přemístěte váhu těla do své pravé ruky.
 • Najděte si své počáteční drishti tím, že soustředíte svůj pohled na jeden bod na podložce.
 • Odtlačte se pomocí levé ruky od podložky, přetočte své tělo na pravou stranu tak, že balancuje na vaší malíkové hraně pravého chodila, které se dotýká podložky a levé chodidlo je položené svrchu na pravém chodidle.
 • Zvedněte boky a přesuňte svou levou ruku nahoru. Boky zvedněte do té míry, aby tělo (hlava, trup, boky) bylo v jedné rovině.
 • Pokud cítíte, že máte základní stabilitu v pozici zvládnutou, váš pohled drishti směřujte vzhůru na levou ruku.
 • Pět hlubokých nádechů a výdechů a totéž na opačnou stranu.

 

5) Utthita Hasta Padangusthasana

jóga cviky koncentrace

 • Začněte z pozice hora (Tadasana). Vaše chodidla se buď dotýkají nebo jsou na šířku boků.
 • Dejte si ruce v bok.
 • Zvedněte pravou nohu na úroveň boku a chyťte si pravý palec na noze pomocí palce, ukazováčku a prostředníčku pravé ruky.
 • Začněte vyrovnávat pravou nohu dopředu od těla, udržujte si rovný hřbet a zpevněný střed těla, raději mějte mírně pokrčené pravé koleno jako ohnutý hřbet.
 • Pokud cítíte, že máte základní stabilitu v pozici zvládnutou, váš pohled drishti směřujte před sebe na jeden bod v prostoru.
 • Pět hlubokých nádechů a výdechů a totéž na opačnou stranu.

Doufám, že jste si těmito ásany vytvořili alespoň o trochu víc koncentrace a rovnováhy ve své mysli a těle.

Namaste přátelé!

Lenka

JOGA AKADEMIE ZACATECNICI 1060x350 CZ

Flexity prohlášení

Cvičení jógy poskytuje velké výhody, nicméně je třeba si uvědomit, že pouze vy znáte své vlastní tělo a jeho limity. Před zahájením cvičení se poraďte se svým lékařem, zejména těhotné a kojící ženy. Stejně se s ním poraďte při jakýchkoliv otázkách nebo obavách ohledně vašeho zdravotního stavu. Doporučení, cvičení, myšlenky a další názory na této stránce odrážejí naše vlastní zkušenosti a nejsou určeny, aby nahradili odbornou lékařskou pomoc.

Ne všechny cvičení a pozice v tomto videu a dalších našich videích jsou vhodné pro všechny osoby. Při jakémkoliv cvičení nebo účasti na jakémkoliv cvičebním programu existuje možnost fyzického zranění. Tvůrci tohoto videa neodpovídají za žádné zranění, nehody nebo poškození zdraví osobám, které využívají techniky uvedené v tomto a dalších našich videích či článcích. Používáním Flexity webových stránek souhlasíte, že takové techniky využíváte na vlastní zodpovědnost. Zároveň tvůrci tohoto videa neposkytují žádná prohlášení ani záruky týkající se úplnosti informací v našich článcích a videích nebo informací uvedených na Flexity a jiných propojených webových stránkách.

Celý obsah stránky podléhá autorskému právu. Používáním Flexity webových stránek berete na vědomí a souhlasíte s tím, že Flexity a osoby propojené s Flexity nenesou žádnou odpovědnost za jakoukoliv případnou škodu nebo ztrátu vzniklou v souvislosti s jakýmkoliv zveřejněným obsahem.

 

Zdroj: Leah Sugerman : https://www.yogiapproved.com/yoga/improve-concentration/