Základy jak hrát na tibetské mísy: techniky pro začátečníky

palicka tibetska misa

Tibetské zpívající misky nesou již staletí přívlastek léčivých hudebních nástrojů. Rozhodnutí pořídit si svou vlastní misku může podstatně změnit nejen celkový proces meditace, ale i ponořit se do řešení různých problémů. Jedinečný zvuk tibetské misky napomáhá na cestě za uvolněním, relaxací, léčením bolestí. Abychom rozospievali tibetskou misku, musíme používat paličku. Spojení dřevěné hůlky a misky vytváří zvuky a vibrace, které mají velký přínos a sílu.

Léčivé misky tvoří slitiny několika kovů, které se spojují s energiemi (čakrami) našeho těla, a zároveň vesmírnými tělesy. Společně jejich je sedm a navazují na sedm mantrových slabik. Krásným uvědoměním je fakt, že každý z sedmi kovů zní jiným zvukem a společně se spojují do jedinečné harmonie.

Být nováčkem v praktikování hraní na zpívající misku se z počátku může zdát náročné, protože dostupných informací o miskách je věru všude nepočítaně. Netřeba se však vůbec obávat. Právě začátky se zpívajícími miskami vyžadují naši plnou informovanost. V momentě, kdy pocítíte, že jste připraveni misky poznat blíže než jen prostřednictvím různých článků a návodů, přijde chvilka, kdy si můžete vybrat tu pravou misku pro vás.

Vibrace zvuků zpívající misky se šíří prostřednictvím jedinečných zvuků, které lze pociťovat v našich tělech a energetických polích. Při změně tlaku nebo rychlosti údery paličkou o misku máme moc měnit i její zvuk a vibraci. Udržování stejného tlaku a rychlosti vede k rezonanci, co je nota, kterou můžeme slyšet i poté, co hráč přestane na misku hrát.

Pokud se rozhodneme pro používání zpívající misky, základem je její výběr. O výběru se dočtete v našem článku Jak si vybrat tibetskou zpívající mísu. Ideální je hrát na menších miskách menšími paličkami a naopak v případě větších misek používat větší paličky. Pokud je vaše nová miska již členem domácnosti, byla by velká škoda, kdyby zdobila pouze polici a nebyla používána (i když její design je skutečně kouzelný a dokonale se hodí i jako bytový doplněk). Před tím, než se necháme unést do světa jedinečných vibrací tibetské misky, ujistěte se, že jste si našli klidné místo, kde se budete cítit příjemně a uvolněně.

2 ZÁKLADNÍ TECHNIKY JAK HRÁT NA TIBETSKÉ ZVUKOVÉ MÍSY

Před hrou na zpívající misku zaujměte příjemnou polohu podobnou meditaci v sedě. Dbejte na to, abyste se cítili uvolněně, měli rovnou páteř a zachovaly si přirozený dech.

Metod a technik hraní na tibetských miskách je několik a každá z nich má léčivou sílu. V případě, že jsou pro vás zpívající misky něčím novým a dosud nepoznaným, zvolte některou ze základních technik doporučených pro začátečníky:

  • První způsob, jak může začátečník rozezpívat vibrace své misky je údery paličkou do boku misky. V případě, že je vaše hůlka z jedné strany s výplní lze její strany při údery střídat. Dochází tak k obměně vysokého a jemnějšího zvuku. Pozor, aby údery nebyly příliš silné. Miska by mohla prasknout nebo spadnout. Právě z tohoto důvodu se pod misku využívá polštář nebo podložka na zpevnění misky. Při jejím stabilizaci lze využít svou nedominantní ruku, třeba však dát pozor na prstýnky, či náramky a hodinky na rukou. Ideální je, pokud je při držení misky odložíme z ruky dolů. Miska by měla být v ruce položena na natažené dlani.

meditacia-tibetska-miska-flexity-800

Držte paličku a zlehka ní plácejte do misky hrubší (vyplněnou) stranou paličky o střední vnější stěnu misky. Udeřte do misky a před následujícím úderem nechte zvuk a vibrace zcela doznít.

  • Druhý způsob hraní na tibetskou misku, který je osvědčený pro začátečníky, je lemování. Tato technika se může zdát o něco náročnější, je však hravě zvládnutelná. Paličku držíme svisle směrem dolů. Při svislém držení je důležité najít si způsob držení, který je pro vás nejvíce komfortní. Tipem na uchopení paličky je držet ji v úhlu, jako byste psali perem, zatímco pro jiné je komfortní paličku uchopit všemi pěti prsty, jakoby něco mísily v hrnci. Úvodem této techniky začněte lehkým úderem do misky na její střední vnější stěnu, čímž zahřejete misku předtím, než se jí vibrace začnou rozptylovat.

Buďte trpěliví. Při prvních pohybech okamžitě miska nemusí začít šířit zvuky a vibrace. Když se vytvoří podtón, můžete postupně zpomalit a vytvořit pevnější kontakt mezi paličkou a okrajem. Postupně rovnoměrným pohyby vyvíjejte tlak a posunujte paličku ve směru hodinových ručiček kolem okraje misky. Zadejte si tempo a příliš nespěchejte. Dejte zvuku prostor, aby se vytvořil časem, a nikoliv najednou. Brzy se všude kolem i uvnitř vás rozezpívá krásný a klidný zvuk. Jak budete pokračovat, zvuk bude znít jasně. Je důležité nadále vyvíjet tlak, protože tření mezi paličkou a miskou vytváří vibrace, které vedou ke zpěvu.

Nebuďte na sebe příliš přísný. Vše vyžaduje svůj čas a stejně je to i v případě hry na zpívající misku. První hraní možná nebudou zcela podle vašich představ. Postupně se však dostanete se svou tibetskou miskou do jedinečného souladu, který svými tóny a vibracemi rozezpívá vaše nitro.

Poslechněte si zvuk tibetské mísy Bodhi tibetská zpívající miska M 15 cm

info 


Zajímá vás více k soundhealingu?

Prozkoumejte našeho: Poradce k výběru zvukové terapie

 


TIBETSKE-MISKY-CZ