3 základní věci, které budete potřebovat na hodinu jógy

Když se poprvé rozhodnete pro jógu, je těžké přesně vědět, co opravdu potřebujete koupit. Dnes již existuje velké množství vybavení, pomůcek a doplňků které patří ke cvičení jógy, takže je dobré znát vědět pár základních informací o nich. Dobrou zprávou je, že skutečně potřebujete velmi málo, abyste mohli začít. Tradičně staří jogíni v podstatě nepotřebovali nic, minimálně něco na zakrytí země nebo hlíny když cvičili v přírodě :). Bude záležet na tom, zda se praxi budete věnovat i doma nebo pouze ve studiu, kde si prakticky téměř všude dnes můžete základní vvybavenie jako podložku zapůjčit. Pokud chcete vědět více o základním vybavní jogína čtěte dále.

Nadešel ten čas, ozhodli jste se, že konečně vyzkoušíte jógu. Požádali jste několik přátel, aby vám doporučili studio (viz mapku studií na Jogahunterovi) a přihlásili se online pro vaši první hodinu jógy. Vybrali jste si čas, jste odhodlaní a připravení. Vaše jógových cesta se můžete začít ...

Níže přinášíme seznam věcí, které pokrýjou základní potřeby na jógu a dále se dozvíte co všechno se Vám ještě může časem sejít.

JÓGA OBLEČENÍ

hipopener1

foto: Alo Yoga

Na začátek nepotřebujete žádné speciální oblečení. Ideální je přizpůsobit oblečení podle stylu jógy, na který jste se vybrali. Například na takovou hot jógu se sejde určitě krátké vzdušné oblečení, na pomaleji jinové jógy může být i déle.

Může se to zdát samozřejmostí, ale mnozí lidé, kteří jsou v této praxi noví, nevědí vždy, co si mají dát na sebe. Oproti běžnému oblečení na sport budete při józe potřebovat něco, co vám umožní pohyb do každé strany a dokáže se natáhnout do maximální délky, aniž praskly švy nebo se už oblečení nikdy nevrátilo do původního tvaru. Při cvičení se můžete někdy ocitnout iv obrácených pozicích (dole hlavou) či přesouvat své tělo do pozic, které jsme nezažili na tělocviku.

* Kalhoty nebo šortky: Nemůžete nic pokazit s několika páry pevných-strečových jóga kalhot e v černé, tmavě šedé, námořnické, nebo hnědé barvě. Tyto kalhoty můžete kombinovat s širokou škálou topů a pokud si koupíte kvalitní doplňky, vydrží dlouho. Ideální je vybrat si takové šortky či kalhoty, které maji 4-strečovou tkaninu, kdy se ocitnene v pozicích s otevřenými nohama či nataženýma výpady, chcete aby putovaly s vámi ve směru pohybu.

61013301_311414796442187_3720661337378914304_n-1024x683

foto: YogaVandaGallo, nosí oblečení ONZIE

* Šortky jsou populární volbou pro chlapy, ale jsou také vhodné pro ženy, zvláště pokud máte v plánu vyzkoušet horkou jógu. Jen mějte na paměti, možná budete chtít nosit tvarově přizpůsobené šortky se spandexem nebo volnější šortky s připojenými punčochami pod nimi, protože některé pózy vyžadují, abyste umístili nohy způsobem, který by vás mohl nechat nepohodlně odkrytými volnějšími šortkami.

* Topy: Je důležité nosit topy, které jsou mají přiléhající střih, takže vaše tričko neproletí nad hlavou při každém záklonu. Savý materiál je užitečný, zvláště pokud máte tendenci se hodně potit, nebo pokud plánujete navštěvovat horkou hodinu jógy.

* Vzhledem k tomu, jóga místosti jsou někdy udržovány v chladnější teplotě, možná se sejde, lehký přehoz nebo svetr. Můžete ho nosit, dokud hodina nezačne, a pokud ji budete mít při své podložce, můžete si ji dát přes sebe na šavasanu.

* Sportovní podprsenky: při všech obrácených pozicích či aktech jistě oceníte, že všechno drží na svém místě.

* Sponky nebo čelenky: Ať už jste muž nebo žena, pokud máte dlouhé vlasy, doporučuje se zajistit si vlasy, aby během hodiny příliš nepadaly do obličeje nebo vás nevyrušovali v každé pozici, kdy si musíte napravovat účes a utíká vám pozornost v pozicích.

* Protiskluzové ponožky: Běžně joga ponožky nejsou požadavkem ke cvičení. Je to individuální rozhodnutí. Někdy jsou ponožky vhodné pokud je vám na nohy příliš zima nebo z hygienických důvodů. Nejlepší jsou takové ponožky, které mají kvalitní vrstvu protiskluzových teček. Pro kompromis, můžete si zvolit ponožky s otevřenými prsty.

Rozdíl oproti běžnému atletickému oblečení je, že značky věnující se józe vyrábějí střihy, které zohledňují právě náročnost a rozsah pohybů při všech možných pozicích, případně zakrývají burcuje a kříže nebo se hýbou spolu s vámi, abyste měli pocit, že vás v pohybu vůbec nic nebrzdí.

PODLOŽKA NA JÓGU

61098454_450338849104726_1387786108946874368_o-1024x682

foto: Mana Stay

Ve studiích jógy je samozřejmostí používat podložku na jógu, také nazývanou jogamatka. Dobrá podložka pomáhá definovat váš osobní prostor, a co je důležitější, vytváří protiskluzový povrch pro vaše ruce a nohy, takže nemusíte uklouznout, zejména když se trochu zapotíte. Podložka také poskytuje trochu odpružení a měkkosti na tvrdé podlaze.

Většina studií poskytují podložky na zapůjčení. To je v pořádku pro vaše první hodiny, ale myslete na to, že stejně jako vy je používá množství jiných lidí, proto doporučujeme časem si pořídit vlastní nebo jako alternativu si brát s sebou protiskluzový ručník.

Prémiové jóga podložky mohou být poměrně drahé, často okolo 70 až 120 eur. Ty klasické použitelné na jógu začínají od 15 eur. Pokud jste opravdu připraveni zavázat se ke cvičení jógy, vaše podložka bude zřejmě ta nejhlavnější součást jógové praxe na delší dobu.

Rozhodněte se, které funkce podložky jsou pro vás důležité - například délka, tloušťka, materiál, trvanlivost, pohodlí, trakce, nebo jak ji udržovat v čistotě - pak si pořiďte podložku s dobrými recenzemi na základě vašich potřeb. Mezi nejznámější značky výrobců podložek patří Manduka, Liforme, Yoga Design Lab, lululemon, Prana a Bodhi.

TAŠKA NEBO POPRUH NA PODLOŽKU

DSC00996-1024x683

Pokud máte již vlastní podložku na jógu budete ji pravděpodobně nosit s sebou, proto je třeba, abyste si zakoupili tašku na podložky nebo popruh. V jednoduchosti vám usnadňují nošení spolu s oblečením a chrání před zašpiněním. Popruhy zase drží podložku pohromadě aby ne neodvíjala.

Styl a značka, kterou si vyberete, jsou opravdu o osobních preferencích a rozpočtu, protože popruhy mohou stát méně a naopak vaky s jedniečným designem mohou stát i více 1500 korun.

VOLITELNÉ VYBAVENÍ

Jóga pomůcky jsou vhodnou potřebou při začátcích jógových praxe. Umožňují správně udržovat tělo v různých pozicích, když se ohýbá, kroutí nebo otevírá. Také vám pomohou získat co nejvíce z každé pozice a zároveň vyhnout se zranění.

Měli byste se seznámit s níže popsanými pomůckami, ale nemusíte si kupovat vlastní (pokud nezačínáte doma), protože jejich téměř vždy poskytují studia a tělocvičny.

BLOKY

towel-tribeca-love-1024x683

Jóga bloky se používají, aby se vám pohodlnější cvičilo a zlepšilo se vaše zarovnání v pozicích. Bloky jsou zvláště užitečné při stojících pozicích, ve kterých mají být vaše ruce na podlaze. Nejčastěji se bloky využívají v praxi Iyengar jógy.

Umístění bloku pod ruku má za následek "zvýšení podlahy", aby dosáhli vaše ruce, spíše než nutit ruku, aby přišla na podlahu a zároveň účinně ohrožovala jinou část pózy. Nejsnáze si to představíme v pozici půlměsíce. Mnozí lidé nemají flexibilitu hamstringů nebo sílu středu aby drželi pozici ve správné formě.

Umístěním bloku pod ruku, která sahá k podlaze, je snazší držet hruď otevřenou a trup silný. Bez bloku může být hrudník nakloněn k zemi, podpůrné koleno může být nakloněny a trup může být více otevřený. Jednoduché používání bloku pomáhá udržovat správné zarovnání.

Bloky jógy jsou vyrobeny buď z pěny, dřeva nebo korku. Mohou být otočené na tři různé výšky, což je činí velmi přizpůsobivými. Pokud máte v plánu udělat hodně jógy doma, stojí to za to, aby si sadu bloků (užitečné pro pózy, kde obě ruce sahají k zemi). Pokud se chystáte navštěvovat hodiny, budou vám poskytnuty bloky na místě.

POPRUHY

180210-Lotuscrafts-0329-highres-1024x683

Jóga popruhy, také je můžeme volat opasky jsou zvláště užitečné pro pozici, kde musíte držet na nohou, ale tam nedosáhnete. Popruh v podstatě působí jako prodlužovač. Například v pascimottanasana, pokud nevíte své nohy s rukama v sedě dopředu složit, můžete omotat popruh kolem spodní části nohou a držet.

Popruhy jsou také skvělé pro pózy, kde si svázat ruce za zády (například marichyasana). Pokud vaše ramena nedovolují dostatečnou pružnost pro vázání, můžete použít popruh na "spojení" obou rukou bez nadměrného namáhání. A s pomocí popruhu, můžete pohybovat rukama směrem k sobě.

PŘIKRÝVKY

matcollage

Jóga studia obvykle mají deky pro klienty k dispozici během hodiny jógy.

Poskládané přikrývky mohou být také použity pro zvedání boků během sezení, nebo na poskytnutí podpory během ležení. Například, když sedíte se zkříženýma nohama, tak pod své hýždě můžete umístit přikrývku, abyste si zvýšili boky. Přikrývky se hodí po celou hodiny jógy a můžete je použít na zakrytí během závěrečné relaxace - Shavasana.

Pro domácí praxe, není opravdu důvod kupovat nové přikrývky. Jednoduše použijte ty, které už máte doma.

BOLSTRE

maxresdefault-1024x576

Bolstre mají široké spektrum použití pro jogínů. Můžete je použít namísto smotaných přikrývek. Můžete je umístit pod kolena nebo záda při sklopení, pro podporu a pasivní strečink. Jsou zvláště užitečné v restorativní a prenatálních lekcích jógy. Pokud chcete dělat Restorative jógu doma, může to stát za to investovat do vlastního bolstra.

Jsou dva základní tvary bolstrov: kulaté a hranaté (více pravoúhlého tvaru). Ploché mají tendenci být ergonomičtější, avšak kruhové mohou být užitečné, když potřebujete více podpory. Záleží na osobních preferencích.

Pokud máte možnost použijte oba typy na hodině jógy předtím, než se rozhodnete, který z nich nejlépe vyhovuje vaší domácí praxi.

KOLA

ydl-yoga-wheel-1024x700

Jóga kola jsou relativně nové pomůcky a začínají získávat oblibu ve studiích jógy. Tyto kola mají průměr přibližně 32 cm a jsou široké cca. 13 cm. Když se postavíte vzpřímeně, můžete si lehnout na kolo nebo na něj položit nohu či ruku, abyste prohloubili své pozice a zvýšili pružnost. Pomalu otáčejte kolem dál, když relaxujete v každé pozici. Kola mohou být také použity při pokročilém cvičení jako způsob, jak zlepšit stabilitu, nebo vám ponúnku podporu během náročných pozic. I když je nepravděpodobné, že budete potřebovat jógové kolo jako začátečník, možná si ho budete chtít koupit při cvičení tzv. Wheel jógy, která je u nás stále populárnější.

LÁHEV NA VODU

517x_bodhi_edelstahl_trinkflasche_sammelbild-1024x1024

Pokud se zajímáte zejména o svou vodu a je pro vás důležité, aby byla čistá a filtrovaná, pak si určitě přineste vlastní láhev pro opakované použití a naplňte si ji předem. Už při výběru tašky na podložku můžete myslet na extra prostor pro svou láhev. Do rezervy je vždy lepší nosit lahvičku s vaším objemem, zejména pokud si neumíme hlídat pitný režim během dne. Pro tělo a svaly je voda nesmírně důležitá, je vhodné se napít ještě dostatečně dopředu před hodinou, ale zas ne 5 min. před začátkem. Pokud jste již nestihli mít dostatek tekutin můžete zkusit rychlou pomoc v podobě kokosové vody, které doplní tělu potřebné živin.

JOGA RUČNÍK

MandukaSS18_PRO10875-Web-1024x683

Ručník může byt všestranná pomůcka ve více případech. Pokud nechcete nebo nemáte prostor nosit vlastní podložku a půjčujete si erár, vlastní ručník je správná volba jak si být jistý, že máte své vlastní čisté prostředí (samozřejmě pokud ručník pravidelně vyperete ???? Dále pokud se nadměrně potíte, nebo rovnou jdete na horkou jógu, tak vám ručník bude velmi platný. Nakonec kvalitní ručník s protiskluzovou dvouvrstvý může být i lehká variatna podložky na cestování, kterou vždy vejdete do kufru.

EKOLOGICKÝ DEODORANT

Soaphoria-organicky-kremovy-deodorant-In-white-Innocence

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro klasické nebo pomaleji hodiny jógy lze položka navíc, ale při aktivních a dynamických hodinách je to věc, kterou ocení i vaši kolegové na vedlejší podložce ?

OTEVŘENÁ MYSL

jana-5

foto: Jana Najbrtová

V neposlední řadě a možná nejdůležitější ze všech ... otevřená mysl je nedílnou součástí pravého přístupu k této praxi. Mnozí lidé přicházejí na jógu a vzdají to se před prvním "psem tváří dolů". Předpokládají, že to bude s nimi špatné, že nejsou dost flexibilní ani dostatečně silní, že nevědí, co dělají. Připomeňte si, že vše, co opravdu potřebujete, je ochota být se sebou, v souladu s dechem a tělem po dobu 60 minut, a to zda dokážete držet krok se zbytkem nebo pochopit sanskrt je irelevantní. Cvičení jógy je o prožívání pocitů těla prostřednictvím dechu. Necvičíme jógu jen proto, abychom se v jógy stali dobrými ... praktikujeme, abychom se stali nejlepšími verzemi, jaké můžeme být. A pokud s tím přichází i síla a flexibilita - je to bonus.

Na závěr už jen: Dejte svůj mobilní telefon na tichý a když přijdete a zastrčte ho do tašky. Toto je jedna cesta, na kterou ho nebudete potřebovat.