5 důvodů proč je dnes jóga důležitá pro muže

india muži jóga

foto: zakladatel moderní jógy Tirumalai Krishnamacharya s jeho žáky v Indii

Posílal tě jako chlapa dnes někdo na jógu a ty ses tomu raději vyhnul? Víš, že bys měl něco dělat s sebou a nevíš, jestli to bude pro tebe? Zkus si přečíst tento blog a možná změníš názor. Dnes se již stále častěji používá argument, že kdysi jógu cvičili pouze muži, abychom je přesvědčili dát józe šanci.

Pro muže je velmi častým důvodem pro zahájení cvičení jógy zlepšení zdraví, zejména flexibility a zdravá záda. Mnoho sportovců se již přesvědčilo, že jóga je zároveň i skvělé kompeznačné cvičení po silově zaměřených cvičeních a vyplatí se ji zakomponovat do seznamu cvičení.

Navíc může jóga pomoci zlepšit celkový výkon, dýchání, mentální soustředění a detoxikovat organismus. Při aktivním sportování jóga pomáhá také předcházení zraněním. K józe nám není třeba velká investice na začátku. Základem je kvalitní jóga podložka na cvičení, pružné oblečení a čas.

Jóga má tu výhodu, že zejména muži pocítí účinky velmi rychle již po několika hodinách. Třeba však počítat s tím, že časem bude třeba přidat ke cvičení i trpělivost vůči rutině nebo zkusit přidat jiný styl. Cvičení jógy není sport ve smlýsu výkonu nebo nějaké soutěže, i když už žal existují ve světě jógové soutěže v předvádění zvládnutí pozic.  

Poslechněte si několik tipů v našem podcastu ke správému pohybu a významu jógy při sportu od fyzioterapeuta Jakuba Mikláše:

Časté bariéry a mýty mužů před cvičením jógy

jóga pro muže

Na hodině je příliš mnoho žen: Ano v posledních letech to takhle vypadalo na hodinách, ale postupně se to začíná měnit a stále více mužů přichází ať už sami nebo s partnerkami na hodiny jógy. V józe si můžete vybrat také silovější a dynamičtější typy jako Power jóga či Ashtanga, kde už najdete i poměr mužů a žen 50:50. Když i díky tomuto článku přijde na hodiny jógy více mužů se poměr mužů a žen na Slovensku celkově zlepší :)  

Jóga je jen pomalé nudné cvičení: Existují i pomaleji i rychleji vedené hodiny, proto se vyplatí si zjistit více nebo prohlédnout článek o typech jógy, který vám pomůže se hned zorientovat. Pokud si chcete více zamakat, ale přitom stále získat flexibilitu a vnitřní klid - zkuste opět Ashtanga jógu, Flow jógu, Viynase či Power Jogu. Pokud hledáte i dechové techniky pak si najděte dobré hodiny Hatha jógy.  

Jsem příliš ztuhlý na jógu: Právě proto byste s ní měli začít :) Přestože mají ženy obecně lepší predispozice na flexbilitu - když se podíváme do historie tak v Indii mohli kdysi vičit jógu pouze muži z vybraných vrstev a při pohledu na historické pozice by jste neřekli, že mají ztuhlé tělo :) Tréninkem a pravidelností se dokáže každý posunout a zlepšit. Jako benefit po hodině získám kromě volnějšího těla často i uvolněnější mysl.

Z jógy nic nevím, budu tam trapný: Pokud jste nebyli na hodině jógy, potěší vás, že hodina je většinou vedena, kde instruktor dává pokny a když jdou plynule za sebou, většinou má každý co dělat sám se sebou, natož se ještě srovnávat s jinými. Na hodinu jdete hlavně kvůli sobě a vždy si můžete říct, že každý jednou začínal. Jóga je také o sebepřijetí, ať se nacházím právě v jakémkoli stadiu. Všechno se může změnit.

ps i zakladatelé Flexity se věnují józe :)

Pro další inspiraci doporučujeme rozhovor se známým slovenským učitelem Ashtanga jógy Jarem Pávekem:

 

Benefity cvičení jógy pro muže

muzi jóga cvičení

Prevence zranění

Ať už se aktivně věnujete sportu nebo máte sedavou práci jak natahování a strečink, který jóga v systematické podobě nabízí je ideální řešení pro prevenci zranění a problémů s pohybovým aparátem. Díky pravidelnému natažení a uvolnění svalů získá tělo lepší rozsah pohybu, díky čemuž nedojde tak brzy na natržení svalů či přílišnému zkrácení ze kterého vzniká bolest.

Dnes některé jógové cviky doporučují také lékaři. Například mnoho mužů trpí problémy v oblasti pánve – močové ústrojí, urogenitální problémy a pod. kde si mohou pomoci jógovými cviky pro pánevní dno. Tyto cviky znají často ženy jako Kegelovy cviky, ale užitek z nich mají stejně i muži. Skutečně i slovenský urolog MUDr. Bartl doporučuje vybrané jógové cviky pro zlepšení mužského zdraví. Díky tomu může jóga pomoci také ke zlepšení zdravého sexuálního života mužů.

Budování svalů a síly vlastního těla

Nejčastějším způsobem budování svalů bude trénink v posilovně, ale velmi kvalitní účinek bude mít pro vás i cvičení jógy, kde musíte pracovat s vlastní váhou těla a často se dostáváte do pozic, které nejsou běžné ze sportu či hodin tělocviku. Tělo získá možnost budovat nová spojení, motoriku a rozšíří si rozsah pohybů i škálu cviků.

Pro zdravý a funkční pohyb je pro tělo třeba podobně jako při stravě dodržovat také pestrost. Právě tu jóga nabízí. Pokud se chcete přesvědčit zkuste si zacvičit tento „Slow Flow“ Při józe nevybudujete sice velké svaly, ale odemnou vám bude silné tělo od nohou po hlavu. Díky protahování zlepšujete i tok krve, díky čemuž přichází do svalů více kyslíku a lépe se regenerují.

Kromě pravidelného pohybu je polovinou úspěchu náš jídelníček. Zjistěte, jak se správně stravovat, pokud se chystáte nabrat svalovou hmotu.

 

Zlepšení produktivy a mentálního zdraví

Kromě fyzického cvičení jóga v sobě přirozeně zapojuje cvičení s myslí. Stejně jako cvičíme naše svaly, bychom měli trénovat i naše mentální a duševní kapacity. Ať už jde o soustředění na aktuální dění, lepší vnímání vlastního těla a pocitů, vědomé vnímání a regulování dechu, všechny aspekty jógy přinášejí kompenzaci pro plnou hlavu z práce, stres z běžných úkolů a pomáhají vytvářet určitý prostor v hlavě, díky kterému zrovna lépe dokážeme získat nadhled a širší kontext pro situace v jakých se nacházíme. Nové pozice nám dále trénují paměť, neboť učení nových věcí pomáhá celkově zlepšovat funkci a kapacitu mozku.  

Posílení zdraví a imunitního systému

Mnoho pozic v józe vytváří masáž vnitřních orgánů, díky čemuž se tělo lépe detoxikuje a zlepšuje se tok všech tekutin v těle. Nejčastěji se jedná o tzv. zkrutové pozice, kde se točíme ve spirále nebo obrácené pozice. Tyto polohy člověk nedělá jen tak běžně během dne nebo jiné aktivity a přidáme-li k nim i cílený dech, pozitivní účinky se ještě znásobují.

Na jógu nemusíme mít hned flexibilní tělo, v mnohém nám dopomůže náš dech, který dokáže rozpínat tělo a vytvářet prostor. Dnes najdete také speciálně zaměřené hodiny jako hormonální jóga pro ženy nebo metabolické jógy či podobná označení, kde se zaměřuje právě na lymfatický systém pomocí cílových pozic. Samozřejmě i při většině hodin jógy jsou zapojeny rotační pozice, proto se nemusíte hned vyjmout na speciální hodinu, spíše je dobré vědět co se kdy děje a podle toho věnovat pozornost dané pozici.

Zlepšení spánku a regenerace

Ačkoli jóga celkově zlepšuje současně mnohé oblasti, nedávné výzkumy pouznají i zlepšení problémů se spánkem. Některé vedené relaxační hodiny jógy jako Yoga Nidra se právě více zaměřují na téma vědomého uvolnění svalstva a mysli, díky čemuž se aktivně vytváří prostor pro parasympatický nervový systém, který se stará op očí, odpočinek, načerpání sil či metabolismus.

Na závěr hodin jógy je nejčastěji zařazena pozice „šavasana“, která po aktivním cvičení dává prostor pro vědomé uvolnění a zpomalení dechu. Díky pravidelnosti cvičení se tedy může zlepšit i nás spánek.

Samozřejmě tohle nejsou úplně všechny benefity a proto doporučujeme, abyste si další měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži :) Pokud budete chtít pomoci, jsme zde ve Flexity k dispozici.