Jaké očistné rituály a obřady přinášejí novou energii?

Praktikování rituálů je skvělým způsobem, jak symbolicky obrátit dopis nové kapitoly v našem životě. Ať už to pro nás znamená očistu nebo nový začátek, jde o to si najít pro sebe ten správný rytmus, jak se vyrovnat s přirozenými změnami v životě. Rituály jsou součástí každodenního života téměř každého národa na světě od úsvitu lidstva.

"Modlitba, boj, tanec, zpěv - lidské rituály by mohly osvětlit růst komunity a počátky civilizace." /Dan Jones/

Rituály ve velkém ovlivní naše sociální vnímání a chápání plynutí času, vztahů a změn kolem nás (stačí se podívat na rituály kolem přelomu jednotlivých ročních období). Antropologové již dlouho studují sociální rituály jednotlivých kultur a národů, aby lépe pochopili, čemu lidé věří, čeho si váží a jak vnímají životní změny.

rituály

Podle definice psychologů „rituál je předem definován sled symbolických akcí, který se často vyznačuje formálností a repeticí, který ale na první pohled nemá přímý instrumentální účel“. Jsou to nápomocné praktiky při budování komunitního duchu, nenahraditelně podporují spolupráci a označují významné body života členů komunity. Sice občas mohou nám přijít jednotlivé ceremonie a rituály jako něco nelogického a zvláštního, jsou součástí všech kultur lidstva.

I když není ještě zcela objasněno jakým způsobem fungují, bylo prokázáno, že rituály do značné míry snižují úzkost, zlepšují výkon a sebedůvěru a dokonce působí i na lidi, kteří jim nevěří.

Stručná historie rituálu vykouření

Z evolučního hlediska člověk má ze všech smyslů nejvíce vyvinutý čich a sluch. Tyto smysly byly nezbytné k přežití, aby pravěký člověk uměl co nejrychleji vyhodnotit, zda se má útočit nebo utíkat v nebezpečí. V pravěku čich sloužil jako radar a shromáždil informace z vnějšího světa.

Naše čichové buňky jsou spojeny s tou částí mozku (limbickým systémem), která řídí všechny naše základní, „primitivní“ funkce, jako instinkty, sexualitu, stresové reakce, trávení nebo vyplavení hormonů. Kdysi čich měl čistě praktický význam, lidé uměli rozeznat jedlé jídlo od jedovatého.

Vůně neustále pronikají do hloubek našeho bytí. Vyvolávají emoce, uklidňují nás, vzbudí naše dávno zapomenuté vzpomínky. Lidé kdysi měli neuvěřitelnou schpnost rozpoznat jednotlivé tóny vůně, což se již v moderní době průmyslových vůní a pachů vytratila.  

Historie vykouření je taká stará jako používání ohně. Vytápělo se v centru společenského života, například kolem táborového ohně s bylinami a dřevem. První topnou substancí byl pravděpodobně jantar, který používali již k vytápění a (možná tehdy ještě ne zcela vědomě) k čištění a ionizaci vzduchu. Postupně časem lidé začali vědomě využít vlivu vůní květin, bylin a dřeva k ovlivnění nálady.

Spálené rostliny vnímaly jako oběť bohům.

vykouření

Starověký Egypt byl první kulturou, kde vůně hrály důležitou roli v každodenním životě. Starověcí Egypťané spálili různé byliny ráno, v poledne i večer. S vytápěním bylin obohatili společenský život, ale v řadě je používali při náboženských rituálech. Vůně symbolizovaly věčný život bohů a byly neoddělitelným prvkem v kultě mrtvých. Minojci a Mykéňané v Mezopotámii při rituálech běžně pálili šafrán. Asyřané pálili cedr, cypřiš, jalovec, buxus.

Začátky vykouření v Orientu nejsou zcela objasněny. Podle pověstí Arabové byli mistry vůní už v době Mohameda. Parfémy, vonné oleje a kadidla se vyráběly ve velkém množství a špičkové kvalitě. Také v Koránu jsou zmiňovány různé bylinky a jejich použití pro hygienické účely. V Arábii se využívala vykuřovadla skutečně všude - v milostném životě, k léčebným účelům, k vyhánění démonů, či při každé příležitosti společenského života.

V Japonsku vykouření přinesli buddhističtí mniši ze západu. Později se to stalo rituálem vyšších vrstev a pokládali ho za typ umění. Bohatou a starou tradici má vykuřování i v Indii a v Číně, kde je také používali již od starověku.

Američtí indiáni vykuřují už tisíce let. Aztékové obchodovali s vonnými látkami, nakonec měli vybudované sítě po celém kontinentu. Zatímco v Jižní Americe se vytápělo s pryskyřicemi, na severu používaly posvátné byliny jako bílou šalvěj.

Vykouření má bohatou kulturu i v Evropě. Používali je v první řadě v lidové magii a léčení, a takto založili základy bylinkářství. Starověcí Římané a Řekové běžně používali kouř také při náboženských obřadech, ale také v každodenním životě. Staří Římané pálili skořici na pohřbech a rozmarýn k léčení. Starověká keltská praxe "saining", v jejímž rámci využívají oheň a vodu, aby pomocí duchů rostlin léčili lidi, zvířat, komunitu a očistili prostor.

Bylinkové svazky

Vytápění (pálení bylin a rostlinných pryskyřic pro léčebné a duchovní použití) se od starověku používalo k léčení, k odstranění nahromaděné emocionální nebo duchovní negativity a k přivolávání pozitivní energie. Topné bylinné svazky, také nazývané vykuřovadla se používají již po staletí. Američtí Indiáni je používali při obřadech k očištění domů, při zahánění různých nemocí a zlých duchů.

vykuřovadlo

Nejnovější studie ukazují, že kromě energetické očisty prostoru pálení bylinkových svazků je silné antiseptikum, které dokáže vyčistit vzduch od 94 % škodlivých bakterií až na 24 hodin.

Vonné tyčinky

Vonné tyčinky jsou vyrobeny z aromatického biologického materiálu, zpravidla z rostlinných částí a esenciálních olejů, které při hoření vytvářejí kouř s intenzivní, pronikavou vůní. Používá se ke zlepšení atmosféry, při relaxačních terapiích a meditacích.

čištění prostoru

Rituál pálení vonných tyčinek byl praktikován různými kulturami v průběhu historie. Účely se mezi jednotlivými kulturami sice do značné míry lišily, ale jeho spojení se spiritualitou nikdy nebylo zpochybněno. Ve Starověké Číně podle kouře zanícených tyčinek měřili uplynulý čas, v Mexiku je používali při obřadech, a používali je při modlitbách a během uctívání božstev v Jižní Asii.

Očistné rituály v současnosti

Negativní energii kolem sebe v určitém okamžiku života zažije každý z nás. Občas stačí špatný den v práci, nějaký konflikt, stresová situace doma nebo přítomnost osoby s negativním smýšlením. Pokud necháme, tak tyto energie mohou mít dopad i na naše zdraví. Praktikováním jednotlivých (nebo více) rituálů nám pomůže vyčistit negativitu z našeho těla a domu.

1. Pevný záměr

Stanovte si záměr předtím, než začnete čistit atmosféru vašeho domova nebo prostoru. Možná potřebujete místnost vyčistit od nepříznivé energie, nebo přijímat více lásky a pochopení do vašeho domova.

2. Očista prostoru

Pokud potřebujete očistit prostor od negativní energie nezapomeňte si otevřít okna a dveře, aby nežádoucí energie mohla plynule proudit dál. K čištění prostoru jsou vhodné následující bylinky: rozmarýn, myrha, cedr, borovice, jalovce, kadidlo, vetiver, pačuli, lotos. Pro dokonalé pročištění místnosti přidejte zvuky - tibetské mísy, činely, zpěv nebo tleskání.

3. Očista těla

Pokud jde o náš blahobyt, neexistuje univerzální pravidlo, což by rovnocenně platilo pro každého. Proto jsme pro vás posbírali pár každodenních rituálů, kteří vám mohou pomoci si znovu najít vaši rovnováhu:

Dýchací technika - dýchací techniky jsou praktikovány z různých důvodů, celkově nejčastěji pro uklidnění nervové soustavy, ke zlepšení koncentrace a zlepšuje emociální stav člověka.

Meditace - svět a vnější faktory je velmi obtížně ovlivnit. Co však dokážeme ovlivnit, je náš způsob myšlení a celkový přístup. Efektivním pomocníkem na cestě k mentálnímu a fyzickému zdraví může být právě meditace. Meditace je aktivita, při které se učíme věnovat pozornost přítomnému okamžiku. Všímáme si každého nádechu a výdechu, který prochází tělem.

Mohlo by vás zajímat: Základy jak meditovat a k čemu je dobrá meditace

Vykouření, aromaterapie – jak jsme již zmiňovali výše, vůně ve velkém ovlivní náš mentální a emocionální stav. Předtím, než byste začali s vykuřováním, doporučujeme se pořádně přichystat na rituál. V první řadě vyberte si vhodnou vůni. Připravili jsme pro vás výběr vůní pro jednotlivé účely:

  • Pro meditaci: santalové dřevo, jasmín, agarwood, kadidlo, lotos, vanilka, magnolie, myrha.
  • Pro duchovní práci, učení: santalové dřevo, bergamot, agarwood, skořice, kadidlo, vetiver, šalvěj.
  • Pro romantické chvíle: ylang-ylang, frangipani, jasmín, magnolie, pačuli, pižmo, santalové dřevo, vanilka, růže.
  • K osvěžení: rozmarýn, bergamot, citronela, eukalyptus, jalovce, kafr, šalvěj, myrha, vetiver.
  • Proti stresu: bergamot, champa, růže, levandule, kokos, vanilka, vetiver.
  • K léčení: levandule, agarwood, santalové dřevo, myrha, kadidlo.

Základní postup pro očistu vykouřením:

  1. Ujistěte si, že jste v dobře zvětralém prostoru a můžete začít.
  2. Chyťte bylinkový svazek na opačném konci.
  3. Držte jej pod úhlem 45 stupňů zapalte jej a nechte hořet cca. 20 sekund a jemně sfoukněte plamen.
  4. Kouřící svazek položte na abalonovou mušli as pírkem (nebo nějakým jemným materiálem) pomozte kouři šířit po celém prostoru.
  5. Dávejte si pozor, aby nebylo v blízkosti svazku nic hořlavého, například. koberce nebo záclony.