Kde si v Česku uděláte kurz instruktora jógy? Yoga Alliance a MŠMT

Jóga se v Česku stává stále více populární a existuje mnoho článků, ve kterých se dozvíš, kde si jógu můžeš zacvičit, případně jaké druhy jógy a center existují.

Připravili jsme pro vás článek o tom, kde jógu v Česku studovat chcete-li se stát instruktorem jógy nebo si jen chcete rozšířit své znalosti a strávit smysluplný čas zkoumáním pohybu, těla a mysli.

Pro lepší orientaci ve světě jógy a kvalifikaci je třeba nejprve znát jednotlivé akreditace a jejich účinnost.

YOGA ALLIANCE

Yoga Alliance je nezisková členská obchodní a profesionální organizace pro učitele jógy se sídlem v USA. Organizace má sídlo v Arlingtonu ve Virginii. V rámci této organizace můžete získat podle počtu hodin certifikace RYT (Registered Yoga Teacher) 200, 300 a 500. Členství poskytuje celosvětovou platnost pro výuku jógy, podporu komunity, poradenství, přístup k dalšímu vzdělávání, účast na bezplatných workshopech.

V rámci školy můžete získat ještě certifikát E-RYT označující "zkušeného" učitele, který absolvoval nejméně 1000 hodin výučby. Dále se můžete setkat se specializacemi jako RCYT, RPYT, které jsou zaměřeny na prenatální a dětskou jógu. RYS označuje - Registered Yoga School, tedy jógovou školu, která může udělovat certifikáty v rámci YA.

MŠMT ČR

V rámci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy máte možnost získání živnostenského listu na základě akreditace udělené MŠMT ČR nebo "Osvědčení o rekvalifikaci". Certifikáty účastníků kurzů jsou časově neomezené dle pravidel MŠMT.

Prohlédni si seznam center kde si udělat kurz jógy podle jednotlivých škol a zaměření (abecedně):

YOGA ALLIANCE ŠKOLY (+MŠMT):

BHAVASIA YOGA SCHOOL

V přístupu Bhavasia Yoga School se potkává moderní svět se starobylou tradicí jógy. Vychází z kořenů Vinyasa jógy, Aštanga jógy, se silným vlivem Jivamukti jógy a z jógové linie Šri Brahmananda Sarasvatiho.

Akademie poskytuje kurzy instruktora jógy s akreditací MŠMT a Yoga Alliance.

Druhy jógy: hathajóga, Vinyasa jóga

Extra obsah: Jóga a stravování, Jóga jako životní styl

WEB: https://www.skolajogybhavasya.com/ 

KARMA YOGA

V Karma Yoga škole si prohloubíte svou lásku k józe, zde poznáte sami sebe, zde se naučíte praktikovat a učit jógu. Škola nabízí také rozšířený učitelský kurz Vinyasa jógy RYT 200 hv anglickém jazyku a program Ajurvédské školy.

Akademie poskytuje kurzy instruktora jógy s akreditací MŠMT a Yoga Alliance Professional s obsahem 200h.

Druhy jógy: hathajóga

Extra obsah: 

WEB: https://www.karmaskolajogy.cz/ 

PIYO

PIYO je registrovaná škola pod INTERNATIONAL YOGA ALLIANCE, RYS, jejíž vzdělání je platné po celém světe

Rovněž je vzdělávacím pohybovým centrem s akreditací MŠMT. Nabízíme rekvalifikační, na základě kterých lze získat živnostenské oprávnění. Kurzy jsou vhodné i pro ty z vás, kteří si nepřejí být instruktorem jógy nebo zdravotní tělovýchovy, ale přesto se chtějí posunout ve své praxi a péči o tělo o něco dál.

Druhy jógy: poweryoga

Extra obsah: 

WEB: https://piyo.cz/academy/academy

POWER YOGA AKADEMIE

Jógové vzdělávací centrum Akreditované MŠMT a YOGA ALLIANCE

Power Yoga Akademie je společností zabývající se zdravým životním stylem a jógou a současně akreditovaným vzdělávacím zařízením MŠMT a YOGA ALLIANCE (RYT200), které vychovává nové Instruktory jógy/ yoga teacher. Základní kurzy Instruktor jógy 150 hodin/yoga teacher 200 hodin umožňují absolventům kvalifikované uplatnění ve vedení jógových lekcí v Česku i celém světě.

Akadémia ponúka základné kurzy, rozširujúce kurzy semináre a workshopy ako aj on-line vzdelávanie.

Druhy jógy: Power Yoga a Hathajóga

Extra obsah: 

WEB: https://www.poweryoga.cz/prehled-kurzu/

YOGA4EVERYBODY

Body - Mind - Breath - Joy sú kľúčové elementy tejto školy.

Akreditovaný kurz MŠMT - Instruktor jógy s časovou dotací 200 hodin je určen pro ty, kteří se chtějí stát zkušeným a kvalitním lektorem jógy se specializací na Fyzio jógu, Hatha jógu, Power jógu, Vinyasa jógu nebo další rozšířené části, jako je Těhotenská jóga, Jóga pro Seniory, Mindfulness či Restorativní jóga.

Škola poskytuje kurzy v akreditácii MŠMT, RYS 200 a YACEP.

Druhy jógy: hathajóga, Asthanga, Dynamická jóga, Yin Yoga a Power Vinyása. 

Extra obsah: 

WEB: https://www.yoga4everybody.cz/kurzy-jogy

YOGA 4 YOGI - Praha

A8194F19-FC63-4EED-AD7C-4B7585649595

Y4Y je vzdělávací středisko pro instruktory jógy založené zejména na praxi. Samozřejmě zde naleznete jógovou filozofii, historií jógy a povinné předměty MŠMT.

Centrum je součástí Yoga Association of Europe a poskytuje kurzy akreditované MŠMT a Yoga Alliance v rozsahu E-RYT 500, RYS 200, RYS 300 a semináře YACEP, díky čemuž můžete vést lekce u nás, ale i po celém světě. Jako jediní v ČR (Slovensku, Maďarsku a Chorvatsku) a 1 z 9 v Evropě disponují akreditací YA 300 a 500.

Na kurzu budete seznámeni s různými styly jógy jako je hatha jóga, Asthanga, Dynamická jóga, Yin Yoga a Power Vinyása.

V týmu Y4Y jsou nejen zkušení jógový instruktoři, ale také lékaři, fyzioterapeuti a výživoví poradci, kteří spojují jógu s anatomií, fyzioterapií a dietologií. Studium je kombinované, praktické studium probíhá prezenčně a výběr teoretických přednášek je on-line.

Y4Y působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu University Karlovy.

Druhy jógy: Hathajóga, Asthanga, Dynamická jóga, Yin Yoga a Power Vinyása. 

Extra obsah: pedagogika a metodika vedení lekcí, anatomie a fyziologie, první pomoc, meditace a očistné techniky, filozofie, etika, historie jógy, ajurvéda a zdravý životní styl, psychologie, hygiena sportu, sportovní trénink, právo a sport

WEB: https://yoga4yogi.cz/instruktor-jogy/#sekce-20 

 

ŠKOLY S CERTIFIKACÍ MŠMT:

ČESKÁ AKADEMIE JÓGY

Ve spolupráci s Univerzitou Karlovou - Fakultou tělesné výchovy a sportu (FTVS UK) a Filosofickou fakultou (FF UK) akademie organizuje kurzy od nejnižší trenérské 3. třídy, přes 2. třídu (pro živnostenské oprávnění) po rozšiřující nadstavbové studium jógy na FF UK (dříve 1. třída na FTVS). Naleznete zde tradici výuky jógy ve všech jejích (dostupných) aspektech a stupních. V osnovách akademie najdete kromě obvyklé práce s tělem a dechem také studium etických a morálních principů, teorii a praxi ásan, pránájámy, pratjáháry, dhárany a dhjány.

Akademie poskytuje kurzy instruktora jógy s akreditací MŠMT.

Druhy jógy: Hatha jóga

Extra obsah: jógová terapie

WEB: http://www.ceskaakademiejogy.cz/trenerska-skola/kurzy-a-jejich-navaznost 

DO-FORMY.CZ

Vzdělávací centrum poskytuje Rekvalifikační kurz jógy s akreditací MŠMT a kurz jógy ve vzduchu. V kurzu je kladen důraz na zdravotní aspekt jógového cvičení a především na rozšířenou praxi.

Druhy jógy: hathajóga, poweryoga

Extra obsah: rozšírená výka anatomie a základy fyziotréningu.

WEB: https://www.do-formy.cz/jóga/

DÚM JÓGY - Praha

Cílem této školy je přiblížit jógu veřejnosti, vybrat z ní to podstatné a díky využití odborných znalostí našich lektorů a lektorek vám tyto zkušenosti předat.

Škola poskytuje Akreditovaný kurz MŠMT s všestranným zaměřením lektora jógy (hatha jóga, powerjóga a hot jóga). Kurz je vhodný i pro všechny, kdo chtějí získat znalosti o zdravém pohybu i pro jiné sporty než jóga. Následně máte možnost zůstat učit hodiny jógy přímo ve škole.

Škola je členom Českej komory Fitness.

Druhy jógy: hathajóga, poweryoga, hot jóga

Extra obsah: 

WEB: https://dum-jogy.cz/kurzy-a-pobyty/skoleni-pro-lektory/instruktor-jogy.html 

FISAF.CZ

FISAZ je škola fitness profesionálú. Moderní vzdělávací organizací v ČR v oblasti fitness, které jako první v ČR získalo “Fitness michelinskou hvězdu” – akreditaci Europe Active, která představuje nejvyšší možné uznání kvality vzdělávacího systému v oblasti fitness v Evropě.

Akademie poskytuje kurzy instruktora jogy s akreditací MŠMT v rozsahu 155 h. 

Druhy jógy: poweryoga

Extra obsah: 

WEB: https://fisaf.cz/skolafitnessprofesionalu/nabidka-kurzu/instruktor-jogy/ 

IMPROVEACADEMY

Působnost Improve academy zahrnuje celé území republiky, kurzy probíhají v Brně, Ostravě i v Praze. IA spolupracuje s řadou odborníků z řad fyzioterapie, psychologie, filozofie ad. Jejich přednášky doplňují výuku lektorů jógy. Studium trvá půl roku, ve skupinách 10 - 15 os. 

Akademie poskytuje kurzy instruktora jógy s akreditací MŠMT s obsahem 150 i 200 h. 

Druhy jógy: vychází z klasické hatha jógy, ovšem učí různé druhy jógy se zvláštním zřetelem na zdravé provedení všech cviků

Extra obsah: Ve svých programech IA preferuje komplexní přístup ke studiu. Kurzy se navzájem prolínají, a tím pádem každý absolvent může získat širokou škálu odborností a schopností k poskytování kvalitních služeb svým klientům. Získané vzdělání si všichni mohou postupně rozšiřovat na mnoha dalších speciálních seminářích a workshopech.

WEB: https://www.improveacademy.cz/kurz-jogy-instruktor-jogy/

JÓGA BEDŘICHOV

Studio Jóga Bedřichov vzniklo v roce 2012 jako součást wellness centra penzionu Uko na Bedřichově. Jógová akademie je dynamický, inkluzivní a inspirativní vzdělávací program pro studenty jógy, kteří si přejí přejít na další úroveň. Speciální výuka je založena na prestižních kanadských metodikách.

Akademie poskytuje kurzy instruktora jógy s akreditací MŠMT a CPR.

Druhy jógy: hathajóga

Extra obsah: 

WEB: https://jogabedrichov.cz/akademie-jogy/  

MAJDA AGENCY

Cílem vzdělávacího programu Instruktor jógy je spojit znalosti z oblastí anatomie, fyziologie, psychologie, pedagogiky, výživy a hygieny se základy jógy, speciálními dechovými a relaxačními technikami a základy zdravého pohybu.

Akademie poskytuje kurzy instruktora jógy s akreditací MŠMT.

Druhy jógy: hathajóga, jógové terapie, power yogy, ashtanga vinyasa yoga, jin yoga, hormonální jóga 

Extra obsah: čínska medicína, ajurvéda,

WEB: https://www.majda-agency.cz/instruktor-jogy 

MYSTERY YOGA

Ve studiu Mystery yoga nejde jen o jógu, jde o setkávání duší, kde si navzájem předávájí své zkušenosti.Mystery yoga je duchovní centrum, kde vás můžou nasměrovat na vaší cestě, jak na sobě pracovat a jak si naslouchat, jak najít lásku k sobě a pak i k ostatním. Škola má více než 20 leté zkušenosti s jógou a kurz poskytuje poznatky a dovednosti z oblasti tradiční jógy a dalších současných směrů. 

Akademie poskytuje kurzy instruktora jógy s akreditací MŠMT s obsahem 200 h. 

Druhy jógy: Hatha jóga, Vinyasa jóga, Power jóga, Asthanga jóga, Těhotenská jóga

Extra obsah: čínska medicína, ajurvéda, strava, jógová terapie, adjustmenty (dopomoci v pozicích), meditace, úvod do Reiki

WEB: http://mysteryyoga.cz/skola-jogy/

STUDIO MANDALA

Studio je akreditované zařízení zaměřené na vzdělávaní v oblasti masérských služeb a jógové terapie.

Studio poskytuje rekvalifikační kurzy instruktora jógy s akreditací MŠMTs obsahem 150 h.

Druhy jógy: hathajóga

Extra obsah: 

WEB: https://www.studiomandalapv.cz/cz/m/rekvalifikacni-kurzy/kurz/rekvalifikacni-kurz-instruktor-jogy/ 

ŠKOLA YOGA BERKANA - Frenštát pod Radhoštěm

Prioritou vzdělávání v naší škole je komplexnost, holistický přístup k člověku, zdravé provedení technik jógy, kontraindikace technik jógy, asistence učitele v pozicích a dalších technikách, praxe, praxe a praxe a pokorný přístup k člověku a k józe jako takové. Odborným garantem studia je Eva Berkana, která jako vysokoškolsky vzdělaný zdravotník a zároveň dlouholetý praktikant a učitel jógy razí cestu integrální jógy, tedy neomezování se na jeden proud, jeden styl jógy (např. posturální jóga - praxe ásan).

Evina osobní zkušenost s karma jógou, bhakti jógou, džňána jógou, rádža jógou a krija jógou, mantra jógou a kundalini jógou, zaručuje integrální pojetí studia jógy. Eva učí jak dospělé, tak se věnovala dětem a mentálně i tělesně retardovaným dětem, těhotným ženám a lidem se specifickými onemocněními.

Komplexní výuka zahrnuje jak důsledně zdravé provádění ásan, jógových rozcviček, očistných technik, krijí, muder, bandh aj., ale taktéž spirituální praxi, tedy vyšší jógu.

Druhy jógy: Integrální cesta jógy

Extra obsah: spirituální praxe (vyšší jóga)

WEB: https://www.yoga-online.cz/akreditovany-kurz-msmt-instruktor-jogy

THINKYOGA - České Budějovice

Studio poskytuje lekce pro děti, teenagery, dospělé, těhotné i seniory. Vybrat si můžete ze široké škály stylů jógy: od klidných a meditativních až po silové a dynamické. Škola vznikla na základě potřeby a hledání tradičního indického přístupu k učení a ke studentovi. Jde o propojení přesnosti a laskavé přísnosti, která vrací studenta sama k sobě, neboť učení se hloubce jógy není možné praktikovat ve smyslu západní tendence „zaplatím a dostanu“.

“Je-li člověk osvícen moudrostí, jež poráží nevědomost, potom toto poznání osvěcuje všechny věci, jako slunce za úsvitu odhaluje svět.”
— Bhagavadgíta 5.16 — 

Pochopitelně je to možné do jisté míry, ale cesta jógy je cestou nekonečnosti, a pokud se rozhodneme, že chceme být jednoho dne učitelem, stává se plně cestou pokory, odvahy, upřímnosti, překračování jakýchkoliv překážek s tou nejcitlivější objektivností a přítomností – zprvu na cestě učitelem sám sobě.

Studio poskytuje kurzy instruktora jogy s akreditací MŠMT v rozsahu 200 h. 

Druhy jógy: Hathajóga, Ashtanga vinyasa, Vinyasa flow, Jin jang jóga, Jin jóga

Extra obsah: ajurvéda, jógová terapie, adjustmenty (dopomoci v pozicích), Bhakti jóga 

WEB: https://www.thinkyoga.cz/udalosti/skola-jogy-akreditovany-kurz-instruktor-jogy-200-hodin

VITAL INSTITUT

Studium je založeno na celostním přístupu k lidskému zdraví komplexně zaměřen na zdravý životní styl a jeho přirozené propojování s každodenním životem.

Institut poskytuje Akreditovaný kurz MŠMT – Instruktor jógy a nadstavbu kurz "Mistr jógy". Kurz unikátně kombinuje prvky klasické indické jógy s rehabilitačním cvičením a diagnostikou pohybového aparátu. Dále zahrnuje základy čínské medicíny a v neposlední řadě se student seznámí s principy sestavení stravovacího plánu.

Druhy jógy: klasická indická jóga

Extra obsah: rehabilitace, diagnostika, čínska medicína, stravování

WEB: https://vitalinstitut.cz/kurz-jogy/informace/

YOGA BRNO

Štúdio poskytuje certifikované kurzy akreditované Yoga Alliance (RYS 200) a MŠMT. V kurze sa stretne s hatha jogou, ajurvédou, filozofiou jogy, pranajamou a relaxačnými technikami. 

Druhy jógy: hathajóga

Extra obsah: ajurvéda

WEB: https://www.yogabrno.cz/skola-yogy/zakladni-kurz

YOGACENTRUM - Praha

Centrum poskytuje certifikované kurzy akreditované Yoga Alliance (RYS 200) a MŠMT. V kurzu se setká zejména se stylem Hatha jóga.

Druhy jógy: hathajóga

Extra obsah: 

WEB: https://www.yogacentrum.cz/kurz-ucitele-jogy-4

YOGA FEDERATION OF EUROPE

YFE byla založena s cílem shromáždit členy, kteří pohlížejí na jógu jako na disciplínu vlastního rozvoje a chtějí dosáhnout společné cíle v oblasti jógy. 

YFE nabízí Kurzy instruktora jógy v rozsahu 200 hodin a rekvalifikační kurzy pro instruktory. Program realizuje International Yoga Academy a je akreditována MŠMT.

Druhy jógy: hathajóga,

Extra obsah: 

WEB: https://yoga-federation.eu/cz/kurz-jogy/