Proč se vyplatí dát na očistné jógové techniky ŠAT KARMY či KRIJE

"Čistotou se zlepšuje schopnost poznávání - jednobodovost mysli, kontrola nad smysly a schopnost vnímat svou podstatu." Jógasútry II.41

jógovy křije očistné techniky

Očistné techniky představovaly kdysi nedílnou součást jógy a praktikovali se ještě před samotnými cvičeními asán. Jejich účelem bylo pročistit fyzické tělo i mentální aparát a odstranit z nich nečistoty (tj. toxiny a nečisté myšlenky), které by stály v cestě cvičence za jeho konečným cílem – samádhí. Kdysi byly očistné techniky považovány za tajné a posouvali se z učitele pouze na nejlepší cvičence osobním zasvícením. Krije i nyní slouží k očistě těla a mysli a přípravě cvičence na vyšší formy technik (koncentrace, meditace). Měly by mít v józe neméně důležitý význam jako ásany (jógové pozice) a pranajáma (dechová cvičení). 

V klasických jógových textech se popisuje 6 očistných technik asprianta jógy, které mají za cíl tělesnou i duševní očistu. Očistné techniky známe i pod pojmem krije nebo šatkarma. Co si pod nimi tedy můžeme představit? Pojem „šat“ znamená šest a „karma“ znamená aktivita/čin, takže jde o šest základních tradičních postupů, které se dělí podle typu očisty. Krija bývá uváděna ve významu pohybu. Volně přeloženo jde o 6 pohybů nebo činů, které jsou popsány i v tradičním díle Hatha Yoga Pradipika. 

Proč praktizovat šat karmy?

Pokud se žák rozhodl praktikovat jógu, jeho učitel mu nejprve předal zasvěcení do očistných technik a pak mohl praktikovat další z 8 stupňů jógy (Aštanga). Aby mohl žák postupovat na cestě, musel se nejprve věnovat očistě těla (zbavení toxinů) a mysli (zbavení nečistých myšlenek). V jednom z tradičních jógových děl Shatkarma Samgrahah se uvádí až 46 krijí, ale tyto představují spíše varianty.

Většina z nás se ke cvičení jógy dostane až v pozdějším než dětském věku. Do té doby se v nás usadí množství mentálních i tělesných vzorců, které jsme za tu dobu absorbovali. Pomocí očistných technik se vracíme k tomu, co nosíme se sebou a snažíme se to očistit a transfomovat. Očista znamená vyčištění od starých nánosů, zbavení se nepotřebného, tak aby se nám vytvořil prostor pro nové buňky, myšlenky, vzorce a chování.  

Každý z nás pociťuje čas od času potřebu očisty. Pokud jsme si již nějakými očistami prošli dobře známe pozitivní účinky, které nastaví po tomto někdy zpočátku nepříjemném procesu.  

Jaké existují typy očistných jogových technik

Očistné techniky posilují imunitní i nervový systém, což napomáhá léčbě a prevenci nemocí. Praktikování očistných technik se proto často využívá i v jógové terapii. V principu si je můžeme rozdělit následovně:

  1. Očista fyzického těla – řadíme sem očistu nosní sliznice (néti - dále dělíme na džala néti se slanou vodou a sútra néti s kusem látky), očistu trávicího traktu, jazyka (dhauti), pročištění střev (basti i šankhaprakšalána) a masáž břišních orgánů (nauli)
  2. Mentální a emocinální očista – řadíme sem očistu lebky (kapalabháti - pránajáma) a tráták (očista soustředěným pohledem)

Jednotlivé šaty karmy nám mohou pomoci při těchto zdravotních potížích:

  • Neti - alergie, senná rýma, astma
  • Dhauti a basti – migrény, astma, deprese, problémy s pokožkou, akné, očista žaludku, obezita, zácpa, podporuje dobré trávení, mírní vysokou aciditu v žaludku, problémy s klouby
  • Naulí – podpora správné funkce břišních orgánů, proti zácpě, redukuje tuk v oblasti břicha
  • Kapalabháti – astma, alergie, stimuluje mozek a zvyšuje schopnost koncentrace, podporuje masáž vnitřních orgánů, podporuje metabolismus a apetit
  • Tráták – alergie, senná rýma, problémy s očima, harmonizuje nervový systém a uvolňuje nervové napětí, úzkost, deprese, podporuje paměť

Kromě těchto základních šesti technik existuje také mnoho dalších, jejichž úkolem je pročistit další orgány a otvory v těle, kterými se nečistoty dostávají do našeho těla. Patří sem například očista jazyka, očí, uší, zubů a močových orgánů. Nakonec můžeme zmínit i techniky očisty energií (tzv. pránická očista), které jsou potřebné pro vyšší stupně praxe jógy.

Dnes mezi nejpoužívanější praktiky můžeme zařadit očistu nosní sliznice vodou – džala néti, očistu jazyka, očistu trávicího traktu – šankprakšalána, masáž břicha – nauli a očistu lebky – kapalabháti, která se často praktikuje i během hodin hatha yogy.

Očistné techniky mají také své kontraindikace. Chcete-li se pustit do některých z výše popsaných technik, raději se dopředu poraďte se zkušeným lektorem jógové terapie nebo ajurvédickým lékařem a cvičte je pod dohledem.

Podívejme se detailně na dvě zmíněné - dhautí jazyka a džala néti:

Dhauti jazyka: Očista podle hatha jógy

Příjem prány z potravy

Dhauti v překladu znamená omytí. Kromě očisty žaludku, střev, uší a očí obsahuje také očistu jazyka. Právě podle hatha jógy je jazyk úzce spojen s činností mozku a pomáhá z potravy přijímat pránu ještě v jemnohmotné formě, aby se mohla následně zužitkovat. Jazyk je senzor, pomocí kterého dokáže vnímat více než jen chuť jídla, máme-li jej dostatečně vyčištěný a pracujeme s rozvíjením své vnímavosti. Pokud máme příliš zanesené buňky na jazyku nedokážeme ani plně vnímat chuť jídla. Navíc povlak, který se tvoří v ústech po zpracování potravy zůstává také na jazyku a opět tvoří jakousi bariéru před přímým kontaktem s chutí a energií potravy.

Škrabka na jazyk

V ayurvédě je čištění jazyka škrabkou v dopoledních hodinách součástí denní ústní hygieny. Tradičně se v józe používala dřevěná škrabka, která vycházela z čištění jazyka větvičkou z manga či jiného stromu, který byl k dispozici :) Dnes najdeme škraby vyrobené z různých materiálů. Škrabka z mědi vám pomáhá jemně odstranit zbytky z jazyka.

Můžete tuto praxi dělat 1-2krát denně. Uchopíte škrabku a tahem setřete povlak z jazyku, dokud nezůstane růžový. Trvá to jen několik vteřin, ale odstraňuje zbytky, bakterie a toxiny, které se nahromadily na jazyku přes noc. Kromě toho čištění s škrabkou na jazyku zabraňuje špatnému dechu a zánětu hrdla. Škrabka jazyka je vyrobena ze 100% mědi. Kvůli jejich antibakteriálnímu a antimikrobiálnímu účinku jsou škrabky na jazyku vyrobené z mědi mnohem hygienické než škrabky na jazyky vyrobené z plastu. Měď nezrezaví. Může se však trochu odbarvit nebo vyvinout patinu při používání. Tyto mohou být odstraněny octem a solí.

skrabka na jazyk _yoga_ayurveda_

Na stránce produktu najdete také video jako podobnou škrabku používat.

Džala nétí: očista dýchacích cest - nosní sprcha

Volné dýchání

Přesně v období podzimu je ideální začít praktikovat výplach nosu či výplach dutin a ochránit se tak před záněty dýchacích cest, usazeninám v nosní sliznici, alergiím či nachlazení. Džala néti je tradiční indická praktika pocházející z ajurvédy, které jogínům pomáhá nabýt kvalitnější praxe pranajámy a cvičení asan.

Základem je spojení léčivé síly vody a rozpuštěné soli. Existují i jiné varianty tekutin, avšak zde se doporučujeme již poradit s ajurvédickým lékařem. Vyčištěním jakéhokoli prostoru vždy dojde k uvolnění prostoru pro více energie. Stejně jako s tímto základním principem pracuje feng shui, můžeme vnést více energie i do vlastního příbytku. Více prostoru v nosní dutině nám umožní nabrat více prány pomocí energetických kanálků (nádi), které jsou v nose velmi silně zahuštěné. Čistota sliznic je velmi důležitá pro další distribuci prány do těla. Dále je důležitá také rovnováha mezi oběma nosními dírkami, kde každá náleží jedné hemisféře v mozku. Čistota a prostor nám umožňují opět nabýt stavu rovnováhy v těle jak fyzickém tak i energetickém. Už starodávný text Hathajoga Pradipika mluvil o důležitosti kontroly svého dechu. Pevnost dechu navazuje na pevnost myšlení.

Čištění

Proces přípravy je docela jednoduchý a zvládne jej každý. Přibližně do půl litru teplé vody (později může mít i nižší teplotu) rozpusťte čajovou lžičku mořské soli (typ soli také doporučujeme zkonzultovat). Jde o to získat roztok podobný obsahu soli v krvi. Konvičku naplňte do plna. Doporučujeme praktikovat např. v koupelně a vzít si s sebou i pár ubrousků k vyčištění nosu poté. Mírně se nakloňte nad umyvadlo a vložte hrdlo konvičky do jedné nosní dírky, nastavte se tak, aby stékající voda mohla padat do umyvadla. Hlavu nakloňte do takového úhlu aby voda mohla volně téct. Někdy je třeba zkoušet vícekrát nalézt správný úhel a naklonění nosu, mělo by však stačit, že druhá dírka je nižší. Dýchání zůstává přirozeně na ústech.

Netřeba ze začátku panikařit, lepší je se uvolnit a nechat tento proces, aby se udál sám od sebe. Opakujte rovněž na druhou nosní dírku. Potom se vysmrkejte a můžete si dát ještě jednu či dvě techniky z pranajámy. Osobně bych doporučil také techniky dechu z metody Wim Hofa + studená koupel. Menší tlak v uších je přirozený a odezní sám. Vyplachování je možné provádět během celého dne, zkoušejte, jak na vás jednotlivé části dne působí během praxe.yoga neti pot nosní sprcha

Produkt: BODHI NETI MANDALA KOVNÉVKA NA VÝPLACH NOSA

Literatura

Očistné jogínské techniky, Donald Simon, Ian Makowski, Fontána

Jóga, omládněte s jógou za 2 x 7 dní, André van Lysebeth, Argo

Učím se jógu, André van Lysebeth