Znáte SUP yogu? Jak se cvičí jóga na paddleboardu

sup jóga

Příjemné počasí nás stále častěji láká trávit svůj volný čas venku. Nejste fanouškem nečinného ležení na dece, ale preferujete raději aktivní odpočinek? Skvělým řešením pro vás může být právě SUP jóga. Proto pokud se nejblíže vyberete k vodě, sbalte si i paddleboard.

Co je to SUP jóga?

SUP – doslovně znamená „stand-up paddleboard“. V podstatě jde o kombinaci paddleboardingu a jógy. Je vhodná zejména pro nadšence jógy a pobytu ve vodě. Hlavní pointou je procvičování síly, rovnováhy a koncentrace. Zjednodušeně řečeno jde o cvičení jógy na jakékoli vodní ploše za pomoci paddleboardu.

Odkud SUP jóga pochází?

Kořeny samotného stand-up paddleboardingu sahají do 18. století na Havaj. Tehdejší domorodí obyvatelé využívali velmi jednoduché „paddleboardy“ k přesunu z ostrova na ostrov.

Do popředí se tento sport dostal až kolem roku 2000. Zpočátku byl paddleboarding populární v Kalifornii a později se rozšířil po celé zemi. Postupem času stačilo k této aktivitě už jen připojit jógu a nová forma fyzického tréninku byla na světě.

Výhody SUP jógy

Hlavní benefity SUP jógy:

Pravidelná realizace klasické jógy přináší s sebou mnoho benefitů. Přidat k tomu paddleboard má další výhody, které ocení mnozí nadšenci fyzické aktivity.

  • Posiluje svaly: Díky tomu, že paddleboard je umístěn na vodě, která je nestabilní, při snaze udržet rovnováhu, zapojuje vaše tělo více svalů najednou. Pokud proto chcete posílit stabilitu vašeho těla a zvýšit sílu v rukou nohou, SUP jóga je skvělá volba tréninku.

  • Zmírňuje stres: Jakákoliv fyzická aktivita má pozitivní vliv na váš mentální stav. Naše tělo produkuje během cvičení serotonin, který je znám také jako hormon štěstí. Když do tohoto základu připojíte vodu, čerstvý vzduch, přírodu a přátele, vaše nálada se určitě zlepší.

  • Zvýšení flexibility a rovnováhy: SUP jóga možná působí jednoduše. Je však náročnější než běžná jóga. Vyžaduje maximální intenzivní soustředění a rovnováhu, abyste udrželi stabilitu u jednotlivých póz. S postupem času se vaše flexibilita zlepší a budete schopni realizovat i náročnější jóga pozice.

Jak začít se SUP jógou?

  • Vyzkoušejte přípravu mimo desku: Jóga není jen natahování a rychlé provedení všech póz. Podstata je u vědomí si přítomného okamžiku, vlastního nitra a zároveň procítění energie procházející tělem. Chcete-li začít se SUP jógou, doporučujeme začít na podložce. Rozvíjejte svou stabilitu a rovnováhu. Při přesunu na paddleboard zůstaňte opatrní a raději postupujte menšími kroky, než riskovat zranění.

  • Najděte si vhodné místo bez množství lidí: Vyberte si místo, které bude tiché a klidné, pokud možno bez většího vlivu větru. Ten může vytvářet menší vlny, které vám budou realizaci póz stěžovat, popřípadě zcela znemožňovat. Zároveň pokud nejste rádi středem pozornosti, odlehlejší jezero bude vhodné pro vás.

  • Progres přichází pomalu: Jak jsme již výše zmiňovali, není třeba nikam spěchat. Důkladně procvičujte jednotlivé ásany, dokud si nebudete dostatečně jisti. Věnujte se správnému dýchání a zapojení svalů, pro co nejlepší udržení stability.

  • Nebojte se pádu: Tak jako v životě, ani na paddleboardu nemusíte mít vždy vše pod kontrolou. Častokrát můžete ztratit rovnováhu vlivem větru nebo nečekané vlny a můžete spadnout. Pád sice není vždy příjemný, pokud už ale nastane, přijměte to a zkuste provedení pózy znovu. 

Jóga na paddleboardu je určena každému, kdo chce zábavnou formou zlepšit balanční schopnosti a procvičit si svaly těla. Zároveň poskytuje možnost uklidnění mysli po náročném týdnu v práci nebo ve škole. Vezměte přátele a prožijte příjemný den u vody s jógou a paddleboardem.

 VIDEO: 10 JOGA CVIKŮ PRO ZAČÁTEČNÍKY, KTERÉ MŮŽETE ZKUŠIT NA PADDLEBOARDU: