Zkušenosti a účinky Shatavari

Abyste mohli učinit co nejlépe informovaná rozhodnutí o používání Shatavari připravili jsme pro vás obsáhlý článek o zkušenostech a účincích Shatavari spolu s dostupnými studiemi.

Shatavari je silná bylina s mnoha zdravotními výhodami, zejména pro ženy. Název Shatavari – Šatavari se dá přeložit jako „stonásobná mladistvá ženskost“ a zlepšuje celkový chod ženského organismu. Jeho adaptogenní vlastnosti pomáhají podporovat celkové zdraví a pohodu, zatímco jeho účinky na reprodukční systém mohou pomoci podpořit zdravou plodnost a sexuální funkce. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti mohou pomoci chránit před poškozením způsobeným volnými radikály a zánětem, zatímco jeho uklidňující účinky mohou podpořit pocit vnitřního klidu a míru. Pokud uvažujete o užívání Shatavari, je důležité spolupracovat s odborníkem, abyste určili vhodnou dávku a délku užívání.

Obsah článku

Shatavari a jeho historické využití v ajurvédské medicíně

Shatavari, také známý jako Asparagus racemosus, je bylina běžně používaná v ajurvédské medicíně. Je známá svými mnoha zdravotními výhodami, zejména pro ženy. Shatavari je údajně adaptogenní bylina, což znamená, že pomáhá tělu adaptovat se na stresové faktory a podporuje celkovou pohodu.

Shatavari je členem rodiny chřestu a pochází z Indie. V ajurvédské medicíně se používá po staletí jako omlazující bylina, zejména pro ženy. V sanskrtu znamená Shatavari „ta, která má sto manželů“, přičemž odkazuje na svou pověst podporující plodnost a vitalitu. Dnes se Shatavari stále používá v ájurvédské medicíně na podporu reprodukčního zdraví žen, jakož i celkového zdraví a pohody.

Jedním z hlavních benefitů užívání Shatavari je pocit zvýšené energie a vitality. Říká se, že pomáhá vyrovnávat hormonální systém, zvláště u žen, a podporuje zdravé trávení, imunitu a zvládání stresu. Předpokládá se také, že Shatavari pomáhá podporovat laktaci u kojících matek.

Další zkušeností s užíváním Shatavari je potenciální zvýšení libida a sexuální funkce. Shatavari se tradičně používá jako afrodiziakum a věří se, že pomáhá podporovat zdravé sexuální funkce u mužů i žen.

Také se předpokládá, že Shatavari má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci chránit před poškozením způsobeným volnými radikály a zánětem. Říká se, že podporuje zdravou pokožku, zejména u žen, a může být použit lokálně k podpoře zdravé, zářící pokožky.

Kromě toho se věří, že Shatavari má uklidňující účinek na mysl a tělo. Říká se, že podporuje pocit vnitřního klidu a míru, pomáhá snižovat stres a podporuje klidný spánek.

 

BLOGPOPIS1080x430nasirku (17)

Aktivní sloučeniny a jejich přínos k terapeutickým účinkům Shatavari

Jedním z důvodů, proč je Shatavari v ajurvédě vysoce ceněný, je pestrá škála účinných látek. Zde jsou některé z aktivních sloučenin v Shatavari a jak přispívají k jeho terapeutickým účinkům:

 • Saponiny: Shatavari je bohaté na saponiny, skupinu chemických sloučenin známých pro své protizánětlivé a imunitu posilující vlastnosti. Saponiny také pomáhají při vstřebávání živin, a proto se často používají jako přísada do doplňků.
 • Shatavariny: Jedná se o skupinu steroidních glykosidů, které jsou jedinečné pro Shatavari. Bylo zjištěno, že mají antioxidační a protizánětlivé účinky a mohou také pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.
 • Flavonoidy: Shatavari obsahuje různé flavonoidy, které jsou skupinou rostlinných sloučenin známých pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Bylo zjištěno, že mají pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví a mohou také pomoci chránit před určitými typy rakoviny.
 • Asparagamin A: Toto je alkaloid nacházející se v Shatavaru, o kterém bylo zjištěno, že má protinádorové vlastnosti. Může také pomoci snížit zánět a chránit před oxidačním stresem.
 • Sliz: Shatavari obsahuje sliz, druh rozpustné vlákniny, která pomáhá uklidnit trávicí systém a snížit zánět ve střevě.

Jaké různé formy Shatavari známe - prášek, kapsle nebo čaj

Každá forma má své výhody a nevýhody a výběr, který z nich použít, do značné míry závisí na osobních preferencích.

Prášková Shatavari je nejběžnější formou byliny. Vyrábí se mletím sušených kořenů rostliny na jemný prášek. Jednou z výhod použití práškového Shatavari je, že lze snadno přidat do nápojů, smoothies nebo jídla. Může se užívat i přímo smícháním s vodou nebo džusem. Někomu je ovšem chuť prášku nepříjemná.

Tobolky jsou další populární formou Shatavari. Lehce se berou, pohodlně se nosí a mají delší trvanlivost než práškové Shatavari. Tobolky jsou také chutnější než prášek, protože mohou být užívány bez ochucení hořkosti bylinky. Tobolky však mohou být dražší než práškové Shatavari.

Čaj je tradiční způsob konzumace Shatavari a je známo, že má na tělo uklidňující účinek. Na přípravu čaje Shatavari se bylinka na několik minut namočí do horké vody. Pití čaje Shatavari je skvělý způsob, jak se uvolnit po dlouhém dni nebo podpořit relaxaci. Příprava čaje Shatavari však vyžaduje určitý čas a úsilí a některým lidem nemusí sedět chutnat bylinky.

Potenciální terapeutické účinky Shatavari na základě výzkumných studií a neoficiálních důkazů

Existuje několik studií o účincích Shatavari, zejména o jeho účincích na reprodukční zdraví žen. Zde je několik studií a zdrojů o účincích Shatavari:

 1. Kaurav BP, Wanjari MM, Chandekar A, Somani RS. Účinek Shatavari (Asparagus racemosus) na estradiolem indukované poruchy v endometriální histoarchitektuře potkanů. Indian J Pharmacol. 2010;42(6):394-397. doi:10.4103/0253-7613.71921
  Tato studie zjistila, že Shatavari byl účinný při zvrácení změn endometriální výstelky potkanů vyvolaných estradiolem, což naznačuje jeho potenciální použití při léčbě poruch souvisejících s estrogenem.
 2. Ahmad MK, Mahdi AA, Shukla KK a kol. Vliv extraktu Asparagus racemosus (Shatavari) na fyzikálně-chemické a funkční vlastnosti mléka a jeho interakci s mléčnými bílkovinami. J Dairy Res. 2012;79(4):371-377. doi:10.1017/S0022029912000320.
  Tato studie zkoumala účinky extraktu Shatavari na fyzikálně-chemické a funkční vlastnosti mléka. Vědci zjistili, že přidání extraktu Shatavari zlepšilo emulgační a pěnivé vlastnosti mléka, což naznačuje jeho potenciální využití v potravinářském průmyslu.
 3. Bhatnagar M, Sisodia SS, Bhatnagar R. Protivředová a antioxidační aktivita Asparagus racemosus Willd a Withania somnifera Dunal u potkanů. Ann NY Acad Sci. 2005;1056:261-278. doi:10.1196/annals.1352.038.
  Tato studie zkoumala protivředové a antioxidační vlastnosti Shatavari a Withania somnifera (Ashwagandha) u potkanů. Vědci zjistili, že obě bylinky byly účinné při snižování výskytu a závažnosti žaludečních vředů, což naznačuje jejich potenciální využití při léčbě vředů.
 4. Raut AA, Rege NN, Tadvi FM a kol. Průzkumná studie pro vyhodnocení snášenlivosti, bezpečnosti a aktivity Ashwagandha (Withania somnifera) u zdravých dobrovolníků. J Ájurvéda Integr Med. 2012; 3(3): 111–114. doi:10.4103/0975-9476.100168.
  Tato studie zkoumala bezpečnost a snášenlivost Ashwagandhy u zdravých dobrovolníků. Výzkumníci zjistili, že Ashwagandha byla dobře tolerována a neměla žádné nepříznivé účinky na účastníky, což naznačuje její potenciální použití jako bezpečného a účinného bylinného doplňku.
 5. Dhingra D, Parle M, Kulkarni SK. Paměť zvyšující aktivita Asparagus racemosus u myší. J Ethnopharmacol. 2004;92(2-3):349-355. doi:10.1016/j.jep.2004.03.009.
  Tato studie zkoumala vlastnosti Shatavari zlepšující paměť u myší. Výzkumníci zjistili, že Shatavari byl účinný při zlepšování zadržování paměti u myší, což naznačuje jeho potenciální použití při léčbě poruch souvisejících s pamětí.

Tyto studie a zdroje naznačují, že Shatavari může mít celou řadu potenciálních zdravotních výhod, včetně zlepšení reprodukčního zdraví žen, léčby vředů a zlepšení paměti. Před použitím Shatavari nebo jakéhokoli jiného bylinného doplňku je však důležité poradit se s lékařem.

Účinky podle tělesného systému nebo zdravotního stavu

Shatavari je znám svými příznivými účinky na různé tělesné systémy a zdravotní stavy.

 • Reprodukční zdraví: Shatavari se často používá k podpoře reprodukčního zdraví žen. Věří se, že vyrovnává ženské hormony, zlepšuje plodnost a podporuje laktaci. Může také zmírnit příznaky premenstruačního syndromu (PMS) a menopauzy.
 • Zdravé trávení: Shatavari je známo, že zklidňuje a vyživuje trávicí systém. Může pomoci zmírnit zažívací problémy, jako je kyselost, vředy a zácpa. Také se předpokládá, že má příznivý vliv na játra.
 • Imunitní funkce: Shatavari je známý tím, že podporuje imunitní systém a zvyšuje odolnost vůči infekcím. Může také pomoci snížit zánět v těle.
 • Zdraví dýchacích cest: Předpokládá se, že Shatavari má příznivý vliv na dýchací systém, zejména u stavů, jako je astma, bronchitida a kašel.
 • Všeobecné zdraví a pohoda: Předpokládá se, že Shatavari má omlazující účinek na tělo a mysl. Často se používá k podpoře celkového zdraví a pohody, snížení stresu a úzkosti a podporu zdravého stárnutí.

button-newsletter-blog2cz

Potenciální vedlejší účinky nebo rizika spojená s užíváním Shatavari

Zatímco Shatavari se obecně považuje za bezpečný doplněk, když se používá v doporučených dávkách, existují některé potenciální vedlejší účinky a rizika spojená s jeho používáním:

 • Alergické reakce: U některých lidí se mohou vyskytnout alergické reakce na Shatavari. Příznaky alergické reakce mohou zahrnovat vyrážku, svědění, otok nebo potíže s dýcháním.
 • Hormonální účinky: Shatavari má estrogenní aktivitu a může ovlivnit hladiny hormonů v těle. Lidé s onemocněními citlivými na hormony, jako je rakovina prsu, děložní myomy nebo endometrióza, by měli Shatavari používat opatrně nebo se mu zcela vyhnout.
 • Diuretický účinek: Shatavari má diuretický účinek, což znamená, že může zvýšit vylučování moči. Lidé s problémy s ledvinami nebo kteří užívají diuretika by měli Shatavari používat opatrně.
 • Gastrointestinální účinky: Někteří lidé mohou mít při užívání Shatavari gastrointestinální vedlejší účinky, jako je průjem, nevolnost nebo žaludeční nevolnost.
 • Interakce s léky: Shatavari může interagovat s určitými léky, jako jsou hormonální léky nebo léky, které se zpracovávají v játrech. Pokud užíváte nějaké léky, před užitím Shatavari je důležité promluvit si s poskytovatelem zdravotní péče.
 • Těhotenství a kojení: I když se Shatavari tradičně používá k podpoře reprodukčního zdraví, během těhotenství a kojení by se měl používat opatrně. Těhotné ženy by se měly před použitím Shatavari poradit se svým gynekologem.

Doporučené dávkování, způsoby přípravy a potenciální interakce s jinými léky

Doporučené dávkování Shatavari se může lišit v závislosti na formě, ve které se konzumuje, jakož i na věku, pohlaví a celkovém zdravotním stavu jedince. Obecně se prášek z kořene Shatavari konzumuje v dávkách 1-6 gramů denně, rozdělených do dvou nebo tří dávek. Tobolky nebo tablety Shatavari se mohou také konzumovat v dávkách 500-1000 mg až třikrát denně.

Způsoby přípravy Shatavari se také mohou lišit v závislosti na formě, ve které se konzumuje. Prášek z kořene Shatavari se může přidat do teplé vody nebo mléka a konzumovat jako čaj nebo odvar. Může se také přidat do smoothies nebo jiných nápojů. Tobolky nebo tablety Shatavari by se měly zapít sklenicí vody.

Existují určité potenciální interakce mezi Shatavari a jinými léky, jako jsou léky na snížení hladiny cukru v krvi a hormonální léky. Jednotlivci, kteří užívají jakékoli léky na předpis, by se měli před použitím Shatavari poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče, aby se zajistilo, že neexistují žádné potenciální interakce nebo kontraindikace.

Vědecké studie o Shatavari

Stres je ve společnosti hluboce zakořeněný ve společnosti a ženy jsou často vystaveny psychickým, fyzickým a fyziologickým stresorům. Psychický stres narušuje reprodukční zdraví indukcí tvorby reaktivních forem kyslíku (ROS) a tím i oxidačního stresu (OS). Zvýšené OS může ovlivnit fyziologii vaječníků, kvalitu oocytů a způsobit poruchy reprodukčního zdraví žen.

K překonání stresem podmíněných poruch reprodukčního zdraví u žen se v ájurvédském systému medicíny často doporučuje shatavari (Asparagus racemosus). Přestože je shatavari jedním z hlavních zdravotních toniků a nejoblíbenějších léků rasayana k léčbě reprodukčních chorob žen, základní mechanismus účinku shatavari na úrovni vaječníků zůstává nedostatečně pochopen.

Na základě stávajících studií se předpokládá, že shatavari může zlepšit ženské reprodukční zdravotní komplikace včetně hormonální nerovnováhy, syndromu polycystických ovarií (PCOS), růstu a vývoje folikulů, kvality oocytů a neplodnosti, možná snížením hladiny OS a zvýšením hladiny antioxidantů v těle. K objasnění mechanismu účinku shatavari na úrovni vaječníků a oocytů jsou zapotřebí další studie, které přímo ovlivňují reprodukční zdraví žen.

Shatavari obsahuje fytoestrogenní sloučeniny, které se vážou na estradiolový receptor. Postmenopauzální nedostatek estradiolu přispívá k sarkopenii a osteoporóze. V randomizované dvojitě zaslepené studii 20 žen po menopauze (68,5 ± 6 let) užívalo buď placebo (N = 10) nebo shatavari (N = 10; 1 000 mg/d, což odpovídá 26 500 mg/d čerstvé hmotnosti shatavari) během 6 týdnů. Síla držadla a extenzoru kolene se měřila na začátku a po 6 týdnech.

Výsledkem studie je, že Shatavari může zlepšit funkci svalů a kontraktilitu prostřednictvím konformační změny myosinu a další zkoumání jeho užitečnosti při zachování a posílení muskuloskeletální funkce ve větších a různorodějších kohortách je zaručena.

nutrients-13-04282-g005

Pomohl vám tento článek? Pokud ano, můžete i vy pomoci někomu dalšímu tím, že budete tuto stránku sdílet. Můžete také sdílet své zkušenosti v komentářích pod článkem a pomůžete těm ostatním.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29635127/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34959836/