Tyto druhy jógy se v Česku cvičí nejčastěji.

Připravili jsme pro Vás přehled 10 stylů jógy, které najdete v Česku nejčastěji

 

joga druhy

JÓGA v sanskrtu znamená spojení, to už snad ví každý správný jogín. Mluví o tom, že všechno je se vším propojené, že všechno nás nějakým způsobem ovlivňuje a dotýká se nás. Když se nad tím hlouběji zamyslíme, tak celý život je o vyvažování, o hledání rovnováhy, harmonie, svého středu. Každý po této harmonii bytostně toužíme. Pokud se vychýlíme z rovnováhy, můžeme pro to, aby se to opět změnilo, něco udělat.

Jóga nabízí konkrétní nástroje, kterými nejsou jen tělesná cvičení nebo pozice, dýchací techniky, koncentrační, meditační, relaxační cvičení, ale např. i očistné postupy na detoxikaci těla a mysli, rovněž výživa a životospráva, dále zásady a doporučení jak se chovat k sobě a k ostatním.

Podívejme se na to, na co se jednotlivé typy jógy více zaměřují.

1. Ashtanga jóga

Ashtanga jóga má tisícileté kořeny v opravdové tradici. Nese v sobě pravou duši jógy. Do dnešního světa ji přinesl Sri K. Patabhi Jois, který studoval u svého učitele T. Krishnamacharyu. Ashtanga Jóga se skládá ze čtyř přesně stanovených sérií - posloupností složených ze specifických pozic lišících se náročností a efektem na tělo i mysl - Primary Series, Intermediate Series a Advanced A & B. Guruji učil tento systém jógy ve městě Mysore v jižní Indii. Učil ji metodou, kterou pojmenovali podle názvu tohoto města - Mysore Style. Klíčovým prvkem v této tradic je Vinyasa - spojení pohybu a dechu, která je zároveň formou meditace v pohybu.

2. Hatha jóga

Hatha jóga zdůrazňuje význam meditace v kombinaci s fyzickými pozicemi, dýcháním a meditací na zvýšení povědomí pro dosažení harmonie v zdánlivě dualistickém aspektech mysli a těla. Charakterizují ji dlouhé výdrže v pozicích. Jde o jeden ze specifických tradičních systémů jógy.

Neodmyslitelnou součástí Hatha jógy jsou ásany (pozice těla), pránájáma, čili ovládání dechu a meditace, resp. zklidnění mysli. Je možné ji najít i pod názvem Rádža jóga, což znamená královská jóga. Tento klasický styl jógy vás naučí ponořit se do vlastního nitra, zažít stav dokonalého uklidnění a relaxace. Tělo se pomalu stane pružnějším, zdravějším, uvolněnějším. Po psychické stránce můžete dosáhnout stav klidu, který vám vydrží i mimo jógové místnosti.

3. Hormonální jóga

Forma terapeutické jógy, která je zaměřena na harmonizaci činnosti orgánů podílejících se na tvorbě hormonů (štítná žláza, hypofýza, vaječníky, žlázy s vnitřní sekrecí, nadledvinky), čímž se zlepšuje funkce celého těla. Jedná se o dynamický druh jógy, který přináší rychlé výsledky. Hormonální jógových terapie slouží také jako holistická a omlazující technika. Tento systém se zaměřuje na práci s energií, posiluje, oživuje a harmonizuje fyzické i energetické tělo, čímž uvádí do rovnováhy i náš hormonální systém. Celkově zvyšuje flexibilitu, vitalitu.

4. Hot jóga

Hot jóga se praktikuje ve vyhřívané místnosti, a to z několika užitečných důvodů - teplo povzbuzuje pocení pro detoxikaci, zvýšení tepové frekvence pro náročnější aerobní praxi, teplo působí preventivně na svalové poranění, zmírňuje stres a bolesti kloubů nebo artritické bolesti. Cvičení jógy se provádí při teplotě 38 až 42 ° C.

Hot jóga má také jedno omezení - není vhodná pro děti, jinak ji mohou cvičit všechny věkové kategorie. Fyzicky náročnějším variantou Hot jógy je Hot power jóga. Sestava cviků je vždy stejná, čímž dává Hot jóga cvičencům možnost postupného zdokonalování se v provádění jednotlivých pozic.

5. Jin Joga

typy jogy v cesku

foto: Flexity

Praxe Jin jógy má své základy ve starověké józe a taoismu a z těchto základů čerpal zakladatel moderní Jin jógy Paul Grillet. Praktiky Jin jógy zahrnují sérii pasivních póz, které se zaměřují hlavně na spodní část těla - boky, pánev, vnitřní stehna, zdravá záda. Tyto oblasti jsou obzvláště bohaté na pojivové tkáně. V pozici může setrvat až pět minut za účelem uvolnění fascie (svalový obal, ve kterém nám sval pracuje, nacházející se těsně pod pokožkou).

Jin jóga je pomalá, klidná jóga, kde se drží pozice určitý čas, od 1 do 5 min. U začátečníků je to 2 až 3 min. Je to typ jógy, při které se nepoužívá síla. Připravuje na meditaci a učí uvolnit se. Kromě fyzické úrovně, kde působí na šlachy, měkké fascie, zlepšuje cirkulaci v kloubech a naši flexibilitu, působí i na energetické úrovni (přes energetické kanály meridiány a energetická centra).

Jin jóga nám přináší flexibilní tělo, čistou mysl a energeticky jsme více v rovnováze. Jelikož každé jedno fyzické onemocnění je jen příznak nerovnováhy na energetické a mentální úrovni, je velmi důležité odstraňovat a předcházet onemocněním nejen na fyzické úrovni, ale řešit příčinu i na úrovni energetické a mentální. Toto cvičení by nemělo v žádném případě zcela nahradit "jangové" dynamičtější lekce, ale mělo by přinášet harmonii a vyváženost k dynamice takových lekcí.

6. Kundalini jóga

Podobá se Tantra józe, ale s tím rozdílem, že její prvotní snahou je naučit se způsob probuzení kundalini energie. K tomuto účelu využívá různé techniky na pročištění energetických kanálů (nádí) kvůli volnému proudění energie v těle, ásany s dlouhými vydržet, dechové techniky se zadržet dech i mantry. Přestože téměř všechny druhy jógy hovoří o spojení mezi tělem a duší, o proudění energie a o očistě na všech úrovních, v kundalini józe jsou tyto prvky ještě výraznější.

Hlavním cílem kundalini jógy je probudit plný potenciál vědomí v jednotlivci. Proto je také známá pod názvem Joga vědomí. To je dosaženo tím, že se uvolní a usměrní proud energie, která protéká energetickými centry podél páteře. V praxi to znamená, že se provádějí speciální cvičení (krije), dýchací techniky, meditace a zpívají se mantry. Kundalini jóga přitom vůbec nemusí být extra fyzicky náročná. Zvládnou ji tedy bez problémů i začátečníci nebo méně zdatní lidé.

7. Office jóga

Lekce jógy v práci nejsou již ničím neobvyklým a jsou určeny pro týmy kolegů, kteří chtějí kompenzovat sedavé zaměstnání, stres a napětí z práce nebo prostě chtějí udělat něco pro své zdraví. Joga dokáže napomoci ke zvýšení efektivity, koncentrace a motivace v práci. Rozvíjí emoční inteligenci, sounáležitost a soudržnost týmu.

Přispívá k péči o zdraví a pohodu zaměstnanců. Mnoho lidí cvičení zanedbává z časových důvodů a přesouvání se z práce do jógového studia jim prostě zabere příliš mnoho času. Jógou v práci mohou zaměstnavatelé svým zaměstnancům ušetřit čas na přesuny a vyzkouší si ji i ti, kteří by si jinak sami netroufli.

Příznivých účinků jógy na naše zdraví je mnoho, v první řadě je to však způsob péče o sebe a preventivního předcházení různých problémů spojených s prací za počítačem, dlouhými hodinami stání nebo řízení.

8. Power jóga

Power jóga je silová a zároveň dynamická sestava jednotlivých jógových ásan, synchronicky sladěná s dechem. Je to práce s vlastní váhou, která posílí vnější i vnitřní svaly, odbourává svalové napětí, tvaruje postavu, dodává energii, zlepšuje kondici, flexibilitu i sílu.

Je zaměřena na dosahování harmonie těla a mysli, rozvoj nejen fyzických, ale i psychických schopností, odbourávání stresu a napětí. Je vhodnou prevencí bolestí zad častokrát způsobených nesprávným držením těla, špatnými pohybovými návyky nebo jednostranným zatížením, a pod.

9. Partnerská a acroyoga

Styl jógy, který se soustřeďuje na cvičení jógy s partnerem. Toto cvičení vzniklo spojením jógy, akrobacie a thajských masáží. Jelikož jde o styl, který je spojený s akrobacií, může zahrnovat vysoké požadavky na sílu a flexibilitu. Některé pozice mohou být vyrovnávací pozice, jiné mohou zahrnovat "plynulý přechod" z jedné pozice do druhé, připomínající tanec, "umění v pohybu".

Jde o poměrně mladý druh jógy, který v sobě spojuje klasické jógové učení s akrobacií. Je jakýmsi zpestřením v rámci dlouho dobejšej jógové praxe i novou motivací, výzvou. Určená je tedy spíše pokročilejším jogínům, kteří již získali potřebnou zdatnost a jistotu v Asan.

Praktikuje se buď v párech, případně v trojicích. Rozvíjí spolupráci, důvěru dvojic, komunikaci, všechny prvky jsou velmi důležité a vzájemně se doplňují. V praxi to vypadá tak, že jeden z cvičících je oporou, pilířem (baser) a druhý na jeho nohou, rukou, případně jiných částech těla provádí klasické jógové pozice (flyer). Třetí účastník většinou plní funkci dopomoci (spotter).

Fyzicky se jedná o vcelku náročný druh jógy. Acro jóga učí hluboké koncentraci, preciznosti v převádění jednotlivých pozic a v neposlední řadě i důvěře vůči svému jógových partnerovi.

Existují dvě školy Acro jógy. První škola je Acro jóga Montreal, kterou založil Jessie Goldberg a Eugene Poku.Spájajú jógu s tancem a s akrobacií. Druhá škola se nachází v Kalifornii. Zde slovo Acro jóga spojuje akrobacii, jógu a zmíněné thajské masáže.

10. Vinyasa jóga / Flow jóga

Tento styl se zaměřuje na pohyby synchronizované s dýcháním. Každá pozice spojuje dýchání s konkrétními tělesnými pohyby a vytváří rovnováhu mezi nádechy a výdechy. Sekvence mohou být velmi osobité a navrženy bez pevné struktury pro každou skupinu. Vinyasa zdůrazňuje procvičování ásan postupně udržovat synchronní je s dechem.

Každý pohyb v sekvenci Vinyasa Krama je spojen s nádechem nebo výdechem a každá ásana se stává součástí pomyslného proudu pohybů a dýchání "flow". Jogín se učí poslouchat své tělo a zavnímať kdy je připraven na další náročnější ásany.

Vinyasa Krama se soustřeďuje spíše na plynulou energii vesmíru, jakoby měla nabídnout provádění samostatných náročných ásan odpojených od celku. Mysl, tělo a dech jsou sjednoceny do stavu harmonie. Vinyasa Krama vnímá ásany a jejich variace jako prostředek k otevření potenciálu mysli a těla.

Za rozvíjení Vinyasa krám se zasloužil mistr jógy 20. století, známý jako otec moderní jógy - Tirumalai Krishnamatcharya. Jeho systém cvičení je vybudován na základech Pataňdžaliho charakteristiky ásan sthira a Sukhov - pevnost a přátelskost. Jeho přístup na rozdíl od jiných (vybízející studenty, aby vyvinuly tvrdé úsilí) říká, že bez pevnosti a příjemnosti nelze dosáhnout ásany.

Připravili jsme i přehledný ebook kde můžete více poznat oblíbené druhy jógy

styly jogy ebook