10 joga cvikov pro začátečníky, které budete cvičit v každém joga studiu

Navzdory tomu, že joga tu existuje už tisícročí, jako bychom ji znovu objevili v posledních letech. Cvičenie jogy má pozitivní vliv na zdraví od podpory imunity, lepšího zvládnutí každodenního stresu, uvolnění těla až po zlepšení sexuálního života.

 

JOGA CVIKY aNEBO CO JSOU Asany

 

Procvičování pozic - ásan (ze sanskrtu "zaujmout na delší čas tělesnou polohu a cítit se v ní příjemně a uvolněně") je typickým prvkem cvičení jógy. Někteří instruktoři preferují indické názvy, zatímco jiní přeložené nebo odvozené od pozice. Dnes najdete mnoho stylů a škol jógy. Výběr závisí na tom, co od jógy očekáváte a který typ je pro vás vhodnější. Pokud nevíte, kde začít vyzkoušejte klasickou hatha jógu, jak jsme začali i my sami a pak postupně objevujte další typy. Zpočátku buďte sebou trpělivý a věnujte více pozornosti detailům jednotlivých pozic. Později budete vědět s lehkostí zaujmout pozici, aniž jste měli stále oči na instruktorovi (pokud tam samozřejmě není nato jiný důvod :)).

Mezi základní typy ásan řadíme polohy: predklonové, záklonové, úklonové, torzní, rovnovážné a obrácené.

V tomto článku představíme základní jóga pozice, které budete nejčastěji cvičit.

 

10 ZÁKLADNÍCH CVIKŮ v józe

 

1. Hora
Tadasana

joga_asana_hora_flexity

Pozice: Stůjte s nohama a slapy při sobě. Uzemněte se směrem dolů k nohám s váhou stejně na obou chodidlech a zároveň se vytahujte vzhůru ke koruně hlavy. Prodlužujte svou páteř a dýchejte plynule.

Účinky: I když máte pocit, že v pozici se nic neděje a pouze stojíte, neztrácejte pozornost při cvičení. Pozice je základem ke ostatním pozicím. Začínáme v ní například Pozdrav Slunci. Podporuje balanc a udržuje vaši pozornost v přítomném okamžiku.

Čakra: Solar plexus

 

 Prečo je dôležité cítiť sa dobre pri joge?

 

2. Stolička
Utkatasana

pozicia_stolicka_asana_joga_flexity

Pozice: Začněte v pozici hory. Zvedněte ruce a natáhněte se přes prsty. Pomalu si nohama sedejte dozadu, jako byste si chtěli sednout na židli. Váhu přeneste na paty a prodlužujte své torzo směrem nahoru dopředu.

Účinky: Tato nahřívací pozice (zkuste v ní stát déle) posiluje vaše nohy, zadní část zad a ramena.

Čakra: Kořenová

 

[Infografika] 10 joga pozícií na cesty

 

3. PES TVÁŘÍ DOLU
Adho Mukha Svanasana

pes-tavrou-dolu-joga-pozicia-flexity

Pozice: Z pozice "na čtyřech" zaflexujte špičky a zvedejte pánev nahoru a dozadu a prodlužte páteř. Pokud nedokážete úplně natáhnout nohy (chce to trénink) nechte kolena pokrčená. Roztáhněte prsty na rukou a odtláčajte se rukama od země, zpevněte ruce a prodlužujte svou páteř směrem dozadu za sedacími kostmi.

Účinky: Tato známá pozice otevírá vaše ramena, prodlužuje páteř a natahuje hamstringy (zadní část stehen). Jelikož vaše hlava je pod úrovní srdce, inverze způsobuje také uklidňující účinek na psychiku.

Čakra: Solar plexus

 

 

4. Bojovník I.
Virabhadrasana I.

joga-pozicia-bojovnik-flexity

Pozice: Z pozice hory se postavte na šířku ramen. Mírně vytočte jednu nohu ven a druhou si zakročte dozadu. Boky tlačte směrem k přední noze a udržujte je přímo směrem dopředu. Pokrčte přední nohu tak, aby bylo stehno rovnoběžně se zemí. Natáhněte ruce nahoru dlaněmi směrem k sobě a dívejte před sebe.

Účinky: Pozice při uvolněném držení těla dokáže paradoxně uklidnit mysl a přivést ji do přítomného okamžiku. Posiluje nohy, kotníky a zvyšuje výkonnost.

Čakra: Kořenová

 

 

5. TROJÚHELNÍK
Trikonasana

triangel-joga-pozicia-flexity

Pozice: Postavte se asi dvakrát na šířku ramen. Prsty jedné nohy otočte směrem dovnitř a druhou nohu otevřete do opačné strany. Kolena držte natažené, pevné nohy a uzemněte se přes slapy. Roztáhněte ruce ve výši ramen a nakloňte se nad přední bok. Prodlužte páteř směrem k přední noze a přední rukou si chytněte kotník, jóga blok nebo opěradlo židle. Pozici prodýchejte.

Účinky: Pozice podporuje balanc, natahuje hamstringy a vnitřní stehna a celkově vytváří pocit expanze těla. Zpočátku může být pozice velmi náročná, ale časem si v ní najdete své místo.

Čakra: Kořenová

 

7 tipov ako si vybrať správnu jogamatku

 

6. Strom
Vrksasana

joga-pozicia-strom-flexity

Pozice: Začněte v pozici hory. Pokrčte jedno koleno a pomocí rukou ho dostaňte do pozice, kdy se opírá šlapat o vnitřní stehno nebo lýtko, podle toho jaký jste flexibilní / á. Zatlačte do stojící nohy a prodlužujte se nahoru přes korunu hlavy. Pozor, nedávejte si slapu na koleno.

Účinky: Pozice pomáhá zlepšovat koncentraci a schopnost balancovat. Posiluje šlachy a vnější stehna.

Čakra: Sakrální

 

 

7. Most
Setu Bandha Sarvangasana

most-joga-pozicia-flexity

Pozice: Z pozice ležmo na zádech pokrčte obě kolena slap pevně na zemi a ruce si položte vedle těla. Slapy držte v jedné linii na šířku ramen a paty dostaňte pod kolena. Otevřete ramena a pomalu zvedněte pánev od země. Ruce se mohou proplést pod zády a zpevníte si tak pozici.

Účinky: Toto energizující natažení otevírá hrudník a natahuje krk a páteř. Pozice pozitivně ovlivňuje trávení a snižuje úzkost. Je to i jedna z mých oblíbených ásan (Tomáš).

Čakra: Srdeční

 

 

8. Plank

plank-pozicia-joga-flexity

Pozice: Začněte v pozici pes tváří dolů. Nakloňte se směrem k ramenům a zpevněte zápěstí. Paty táhněte dozadu a prodlužte se směrem ke koruně hlavy. Pomocí rukou se uzemněte, břicho táhněte k páteři a zpevněte zadní část zad.

Účinky: Jde o jednu z nejlepších pozic na celkové posílení těla. Podporuje kvalitní břišní svalstvo a stabilitu.

Čakra: Solar plexus

 

 

9. PES TVÁŘÍ NAHORU
Urdhva Mukha Svanasana

pes-tvarouhore-joga-pozicia-flexity

Pozice: Ležte na břiše tváří k zemi. Pokrčte lokty a opřete své dlaně k spodním žebrům. Přeneste pozornost a váhu mírně dozadu na nohy a postupně tlačte do země a táhněte se směrem přímo nahoru. Kolena a stehna nadzvedněte od země, otevřete hrudník a prodlužte se směrem nahoru.

Účinky: otevře svá ramena a hrudník, natáhnete břišní svalstvo a natahovače pánve.

Čakra: Solar plexus

 

 

10. MRtvola
Savasana

savasana-joga-pozicia-flexity

Pozice: Lehněte si tváří nahoru, nohy otevřete šikmo do stran a uvolněte kotníky. Roztáhněte ruce do stran s dlaněmi otočenými vzhůru. Zavřete oči a vnímejte celé své tělo. Začněte při prstech na nohou a prozkoumejte své tělo pozorností zdola nahoru až ke koruně hlavy.

Účinky: Pozice dokáže zrelaxovat tělo po celém cvičení. Snažte se v pozici neusnout, ale spíše rozšiřovat své vnímání těla a relaxovat i mysl.

 

Ve které pozici se cítíte nejlépe? Napište nám do komentáře pod článkem :)

My takto:

 

Připravili jsme pro vás i sérii cviků změřených na různé duševní témata jako stres, úzkost a jiné, které najdete na našem Youtube:

 Dizajn_bez_nazvu

 

Namaste